Ana Sayfa » Kıbrıs » Çakıcı: Alın terim bile suç oldu

Çakıcı: Alın terim bile suç oldu

ADA TV’nin sevilen programı “SÖZ SİZDE” ye konuk olan Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 
 
Çakıcı: Alın terim bile suç oldu
Erçin ŞAHMARAN  Star Kıbrıs

ADA TV’nin sevilen programı “SÖZ SİZDE” ye konuk olan Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kırgınlığını gizlemeyen Çakıcı, “Herkesi kucaklamak, yufka yürekli olmak, realist davranmak, demokrat olmak hataysa evet ben hatalıyım. Medyada inanılmaz ve hak etmediğim durumlarla da karşılaştım. Çalışmam, maddi durumumun iyi olması hatta okumuş ve kariyer sahibi olmam, alın terim bile suç oldu” dedi.

Partiyi bölmediğini, tam aksine kazanmaya çalıştığını ifade eden Çakıcı, “aracı gönderdim ama olmadı. Adaylık için şuana kadar hiçbir şey söylemedim. Bütün bu yaşananları, parti içi öngörüsüzlüğü, sağlıklı değerlendirme yapılamamasını, parti başkanı nasıl olacak, mecliste olmalı mı, mecliste kim temsil edip konuşacak, köylere kim gidecek bunları görmek lazım” şeklinde konuştu.

Çakıcı, “Mehmet Çakıcı ayrılsın ben koltuğa oturayım” düşüncesinde olunmaması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Orada bırakılan işi tam anlamıyla almaları, sahiplenmeleri gerekli. Yani makama değil işe talip olunmalı. Partinin daha güçlü olması için ben vekil olarak da, üye olarak da çalışmaya razıyım. Ama şu an gördüğüm parti içinde o birlik beraberlik yok. Siyasette vefa aranmaması gerektiğini savunan Çakıcı, “yanı başınızdaki, en yağcı adam bir bakarsınız ilk eleştiren adam olur.”

“BİZDE ORTA TABANIN PARTİSİYİZ”
“Seçimden önce ve seçim sürecinde tüm arkadaşlar ve de parti olarak çok çalıştık. Biz çok fazla geliri olan bir parti değiliz. Kadrolarımızda çok değil. Ama bunun yanında hükümette olanlar hükümet olmanın olanaklarını kullandılar. Devlet organlarında kadroları var onları kullandılar. Bizde her şey gönüllü. Biz orta tabakanın partisiyiz. Biz seçimden sonra arkadaşlarla toplandık. Elbette özeleştiri yaptık. Siyasette özeleştiriden korkmayan birisiyim. Seçime bir ay kalaya kadar çok iyi bir hava yakalamıştık. Fakat seçim döneminin sonlarına doğru çok hoş olmayan bir atmosfer yaşadık.

“HAKSIZLIĞA UĞRADIM”
Ben kindar değilim, kimseyi de suçlamıyorum. Beni suçlayanlar var izliyorum, duyuyorum ve çok haksızlığa uğradığıma inanıyorum. Bu anlamda çok da rahatsız olduğumu söyleyebilirim. Ama başka partilerin saldıracağını beklerken, bir iki arkadaşımın sıra numarasını beğenmeyerek veya başka çeşitli nedenlerle ayrılması kendi içimizde bir yaşanan bir hata oldu. Yani diğer partiler bunu kullandı. Batırılan bir KTHY’yi seçmene konuşturmak yerine, sigortalıların, ihtiyat sandığının, belediyelerin konuşulacağı yerde TDP’de aday olmayanlar konuşuldu. Denenmemiş bir başkanı olan TDP’nin doğrudan başkanına hücum ederek bir zayıflatma politikası yaşandı. Diğer partilerin bunu yapması elbette doğaldı. Bir şey bulmaları gerekiyordu. Benim bu arkadaşlarla ilgili hatam olmuş olabilir ama bu toplumun genelini ilgilendiren bir hata değildi.

“PARTİ BENİM DÖNEMİMDE GERİLEMEDİ”
Ben bu arkadaşların hiçbir zaman ayrılmasını tercih etmedim. Gayet demokratik davrandım. Hepsinin partide yeri vardı. Bu durum partiye zarar verdi. Kriz yönetemediğim de söylendi. Ben kriz yönetimini üniversite de ders olarak anlatıyorum. Kimse mükemmel değil. Biz birbirimizi eziyoruz Kıbrıs’ta. Biz bir hedef koymuştuk ortaya. Olmayınca istifa edeceğimi söyledim ve ettim. Partide yaşanan karışıklı da açıkçası hoşuma gitmedi. Parti benim dönemimde gerilemedi. Ben buna rağmen hedefe ulaşamayınca yazılı olarak istifa ettim, kurultay kararı aldık.”

“MİLYONLARIMIZ YOK
Seçim kararı alındığında parti maddi olarak eksideydi. Bunu diğer partilerde biliyordu. Seçime böyle girdik. Kadrolar artırılmalı ve maddi olarak da güçlenmek zorundaydık. Kolay değil tabi ki. Her şey bir harcama istiyor. Köy gezileri, akaryakıttan yiyeceğiniz yemeğe kadar her şey düşünülmeli. Bunlar hep masraf. Bizim diğer partiler gibi harcanacak milyonlarımız yok. Bu ülkede doğru olan dürüst olan kaybediyor maalesef. Kim partilerin manifestolarını okuyarak oy verdi. Öyle olsaydı TDP tek başına iktidar olurdu. Hatalarımız elbette olmuştur ama sevaplarımızın daha fazla olduğuna inanıyorum.

“PARTİNİN DURUMUNDAN RAHATSIZIM”
Ben sözümü yerine getirdim. Yolu açtım. Ama gördüğüm ve zaman zaman eleştirdiğim, bazı arkadaşlar yenilenme diyor fakat yenilenme yerine karışıklık var. Aday olan arkadaşlar var. Makam doldurmak kolaydır. Bizim yerimize gelecek arkadaşlar, Mehmet Çakıcı ayrılsın ben koltuğa oturayım düşüncesinde olmamalı. Orada bırakılan işi tam anlamıyla almaları, sahiplenmeleri gerekli. Yani makama değil işe talip olunmalı. Partinin daha güçlü olması için ben vekil olarak da, üye olarak da çalışmaya razıyım. Ama şuan gördüğüm parti içinde o birlik beraberlik yok. Bir tartışma ortamı var, genel anlamda bir memnuniyetsizlik ve parçalı bir durum var. Bu beni rahatsız ediyor.

“SEÇİM DÖNEMLERİ PARTİ İÇİ KAVGA OLAMAZ”
İki kongreyi oluşmadığı için erteledik. Hazırlıklar yapılamadı. Çakıcı gitti de her şey harika oldu, parti büyüyor noktası yok. Olmasını isterdim açıkçası. Bu parti bu ülkeye gereklidir. Ama parti açıktır ki memnun olmadığımız bir noktada. Bundan sonrası ile ilgili ciddi endişelerim var. Bize yakışmayan bir süreç oldu. Sıra kavgaları bunlardan en önemlisi. Böyle bir tartışma sola yakışmadı. Bizden beklenmezdi. Normaldir ama daha birlik, beraberlik içinde olunmalıydı. Bunlar bu derece yaşanmamalıydı. Diğer partiler bize saldırırken biz bunu birlikte karşılayamadık. Biz içimizde birbirimizi sırtından vurduk. Gördüklerimi, yaşadıklarımı sindiremedim, sevmedim. Ben ailemin bile kime oy verdiğini bilmem. Liste dağıtmalar, kesmeler, sıra kavgaları en nefret ettiğim, üzüldüğüm noktalar. Bunlara bana uymuyor, hiçbir zaman da uymayacak. Her hangi bir saldırıda parti birlik olup karşı duracak. Parti içi hesaplaşmalar kongrelerde olur. Seçim dönemi iç kavgalar, kıskançlıklar olmaz.

“ALIN TERİM BİLE SUÇ OLDU”
Herkesi kucaklamak, yufka yürekli olmak, realist davranmak, demokrat olmak hataysa evet ben hatalıyım. Medya da inanılmaz ve hak etmediğim durumlarla da karşılaştım. Çalışmam, maddi durumumun iyi olması hatta okumuş ve kariyer sahibi olmam, alın terim bile suç oldu. Bunlar garip. Ben partiyi bölmedim. Tam aksi arkadaşlarla konuştum, kazanmaya çalıştım, aracı gönderdim ama olmadı. Adaylık için şuana kadar hiçbir şey söylemedim. Bütün bu yaşananları, parti içi öngörüsüzlüğü, sağlıklı değerlendirme yapılamamasını, parti başkanı nasıl olacak, mecliste olmalı mı, mecliste kim temsil edip konuşacak, köylere kim gidecek bunları görmek lazım. Belki de TDP’nin bu süreci yaşayarak görmesi gerek. Daha iyi de olabilir. Yeni başkan çok büyük başarılara taşıyabilir partiyi. Ben bu dağınıklığı gördüğümde başkaları gibi makam sevdalısı olup partiye zarar vermeyi ve böyle bir duruma düşmek istemem. Kimse alınmasın ben başkan olduğumda parti ikiye bölünmüştü. Toparladık ve devam ettik. Kimseyi kötülemiyorum. Ama yükseldik fakat hedefe ulaşamadık. Aday olabilirdim, ama bu dağınık yapı bizi bir yere götürmez. Birlik olursak bir yerlere gidilebilir. Bu dağınıklık devam ederse, yine birileri koşturup, ezilecekse hiçbir şey değişmez.

“BEN GEREKLİ FIRSATI YARATTIM”
Siyasette vefa aramayacaksınız. Yanı başınızdaki, en yağcı adam bir bakarsınız ilk eleştiren adam olur. Ben yana çekildim. Fırsat verdim. Mecliste en çok konuşan muhalefet yapan benim. Geçen döneme göre mecliste daha az kavga ediyoruz. Bu güzel bir nokta. Önemli olan ortak noktalarla doğruyu bulmak.”
 
4 Kasım 2013 Pazartesi 10:20
Okunma: 1610
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu