Ana Sayfa » Kıbrıs » Çakıcı Kürsüden inmiyor...

Çakıcı Kürsüden inmiyor...

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nun gündemindeki yasa tasarılarını geçirmesini engellemek için meclis kürsüsünnde konuşma yapıyor.

 
 
Çakıcı Kürsüden inmiyor...
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nun gündemindeki yasa tasarılarını geçirmesini engellemek için meclis kürsüsünnde konuşma yapıyor.

Çakıcı
saat tam 15.00'ten beri kürsüde...

Sendikaların genel grev ve miting düzenlemesine sebep olan Yasa tasarılarını UBP'nin geçirmesine izin vermeyeceğini iddia eden Çakıcı, gece geç saatlere kadar  konuşacağını ve kürsüden inmeyeceğini söyledi.

Çakıcı'nın konuşması BRT 2 ekranlarından canlı olarak yayınlanıyor...

Tasarıların geçmemesi için gecenin ilerleyen saatlerine kadar konuşmaya devam edeceklerini söyleyen Mehmet Çakıcı, kan şekeri düştüğü için kürsüdeyken meyve suyu içti ve konuşmasını sürdürdü.


Meclis Genel Kurulu toplantısının, muhalefet temsilcilerinin uzun konuşmalarından dolayı geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.Çakıcı'nın konuşmasından başlıklar...


"UBP MAFYA VE ÇETELERİ KORUYUP KOLLUYOR"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili üçüncü konuşmayı yapan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, uzun bir konuşmayla hem tasarılarla ilgili görüşlerini ifade etti; hem de hükümete eleştiriler yaptı.
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, konuşmasının başında UBP ve CTP'nin konuşma sırasının geriye atılması için işbirliği yaptığını savunarak genel başkanların her zaman önce konuşması gerektiğini söyledi.
Bu sırada CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ve bazı CTP'li milletvekilleriyle Çakıcı arasında sözlü tartışma yaşandı.

Oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu, iç tüzüğün ilgili maddelerini okudu.
Çakıcı da itirazının bugüne kadarki uygulamanın dışına çıkılmasına olduğunu söyledi.
Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve İhtiyat Sandığı (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı birlikte algılamak gerektiğini kaydeden Mehmet Çakıcı, hükümetin bütçe açığını kapatmak için birtakım yerlerden kaynak bulması gerektiğini; UBP'nin de "biz bütçe açığını kapatabilmek için bazı tedbirler alacağız" dediğini ifade etti.


"UBP STATÜKONUN YARATICISI"


TDP Genel Başkanı Çakıcı, UBP'nin Türkiye'den bir ekonomik paket alıp teker teker uygulamaya başladığını belirterek, eğer nüfus kontrol edilseydi çalışanların ve sendikacıların genel grev ve eylem yerine bazı düzenlemeler yapacağını ama düzenin kurucusu, statükonun yaratıcısı UBP'den bir şey beklemenin ölü gözünden yaş beklemek olduğunu ileri sürdü.


"VERGİ ŞAMPİYONU OLMASI GEREKENLER LİSTEDE YOK"


Çakıcı, vergi şampiyonu olması gereken çok zengin kişilerin vergi listelerinde bile yer almadığını savundu ve "Buna kim engel oluyor?" diye sordu. Mehmet Çakıcı, hükümetin bunlarla ilgileneceğine "dulluk maaşlarının nasıl kesileceğiyle, maaşlarının nasıl budanacağıyla, asgari maaşlıyla uğraştığını" kaydetti.


"MAFYA VE ÇETELER ÜLKENİN KANINI EMİYOR"


"Mafya ve çetelerin ülkenin kanını emdiğini" belirten Mehmet Çakıcı, UBP'nin de bunları koruyup kolladığını öne sürdü. Vergi adaletsizliğinden örnekler veren Çakıcı, düzenin devamı için çalışanların haklarının budandığını, sigorta ve ihtiyat sandığı yasalarındaki değişikliklerle çalışanın cebine el atıldığını söyledi.
Çakıcı, emek, hak, adalet, sosyal adalet kavgasının sürdüğünü ifade etti. Çökmüş bir ekonomik yapının meclisi olarak halkın karşısında durduklarını söyleyen Mehmet Çakıcı, ülkede mafya olaylarından örnekler vererek hükümeti eleştirdi.
Birleşik faiz yasasıyla binlerce insanın kanının emildiğini, tefecilere teslim edildiğini söyleyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, UBP'yi çetelerin arkasında olmakla suçladı.


"VATANDAŞLIK YASASI HALKA İHANET"


Vatandaşlık yasasının ülkeye neler getireceğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bunun halka ihanet olduğunu savunan Çakıcı, "Vatandaşlık yasasını görmeden af konusunu değerlendiremeyiz" dedi. Vatandaşlık yasasının kriterlerinin çok net olması gerektiğini vurgulayan Mehmet Çakıcı, UBP'nin ülkenin nüfus yapısını kafasına göre belirleyemeyeceğini; ülkenin kaderini böyle belirleyemeyeceğini söyledi.
UBP'nin halka, düzeni niçin değiştirmediğini söylemesi gerektiğini kaydeden TDP lideri Çakıcı, UBP'nin tarihin en kötü hükümeti olduğunu savundu.
Mehmet Çakıcı, devletin saygınlığı, halkının onuru olması gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının mitinglerle "kendi ülkesinin efendisi olmak" ve "liberal gördüğü ekonomik pakete karşı mücadele vermek"  istediğini anlattı. Birkaç pankartın provoke edilerek Kıbrıs Türk halkının suçlandığını belirten Çakıcı, UBP'nin halkıyla ilgili rapor tutup TC Başbakanı'na gönderdiğini ve mitingin Türkiye'ye karşı miting gibi görüldüğünü, "Türkiye'de onca olay yaşanırken, Başbakanının Kıbrıs'taki mitingdeki bir pankartla uğraştığını" öne sürdü.


ZORLU TÖRE "GİDERSEN GÖREVDEN ALINIRSIN" DEDİ
"Tekel ve tröstlerin üzerine gidebilir misiniz?" diye soran

Çakıcı'ya, UBP Milletvekili Zorlu Töre, oturduğu yerden "Gidersen görevden alınırsın" yanıtını verdi. Bunun üzerine Çakıcı, Töre'yi dürüstlüğü nedeniyle kutladı.
Çakıcı, aç ve işsiz gençlerin devlet işine gitmek için torpil aradığını, bunları durdurmanın yolunun özel sektördeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi olduğunu vurguladı. Hükümetin bu konuda bir çalışması olmadığını savunan Mehmet Çakıcı, çalışma hayatındaki sorunlardan örnekler verdi; geçirdiği iş kazasında hayatını kaybedenler için bakanlığın ne yaptığını sordu.


"AİLELER PARÇALANIYOR"


"Kıbrıs Türk gençliği buradan ayrılmak zorunda kalıyor, aileler parçalanıyor" diyen Çakıcı, yurt dışında yaşayan insanların vatanlarına geri dönebilmesi için bir çaba içinde olmak gerektiğini; birçok kişinin askerlik yükümlülüğü veya engeller nedeniyle Kıbrıs'a gelemediğini söyledi.
Mehmet Çakıcı, İngiltere'de önemli bir Kıbrıslı Türk nüfus yaşadığına işaret ederek, UBP'nin bu insanların gelmesini sağlayacak olanakları kullanması gerektiğini belirtti. Çakıcı, oradaki insanların gelmesinin bütçe açığının kapatılmasını sağlayacağı görüşünü ifade etti.
Evlilik ve kan bağı dışında vatandaşlık verilmesinin doğru olmadığını kaydeden Mehmet Çakıcı, afla ilgili yasanın da yanlış olduğunu söyledi.
Çakıcı, belediyelerin battığını, Sayıştay'ın hesap sorması gerektiğini belirterek, esas suçluların sorumluluk duymadığını savundu.
Kamuda verimlilik, sivilleşme ve demokratikleşme konularına değinen ve partilerin programlarını açıklamasını isteyen Mehmet Çakıcı, dünkü mitinge katılanların kahramanlar olduğunu söyledi.

 
1 Kasım 2011 Salı 22:01
Okunma: 840
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu