Ana Sayfa » Kıbrıs » Çakıcı Meclis'te Hükümete Karne Gösterdi

Çakıcı Meclis'te Hükümete Karne Gösterdi

TDP Genel Başkanı Çakıcı Meclis'te Hükümete Karne Gösterdi.

 
 
Çakıcı Meclis'te Hükümete Karne Gösterdi
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısı'nı, oybirliğiyle kabul etti.


Tasarısının görüşülmesi sırasında söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bugünden sonra meclisin tatile gireceğini anımsatarak bu tatilin uzun olacağını belitti.


Otelciler Birliği Yasa Tasarısı'nın gerekli bir yasa olduğunu ve bu tasarıda  oluşturulan birliğin diğer sektörlerde de olması gerektiğini kaydeden Soyer, bağımsız bir turizm birliği oluşturulmasının hedef olması gerektiğini vurguladı.


Soyer, meclis heyetiyle birlikte gerçekleştirdikleri Azerbaycan ziyaretinde Haydar Aliyev'in konuşmasına atıfta bulunarak, Rusya'yla ilişkiler gergin olmasına rağmen Rusya'dan 1 milyon turist beklediklerini aktardığını anlattı.


Azerbaycan'da turizmle ilgili ciddi planlamalar yapılırken, üretkenliği öne alan planlamalar da yapıldığına işaret eden Soyer, ithalat yerine üretkenliğe önem verdiklerine işaret etti.


Turistlere, zeytinden zeytinyağına, salatalıktan ceviz macununa, maliyeti düşük, ülkeye özgü ürünler sunulamadıkça turizmde bir yere varılamayacağına olan inancını dile getiren Soyer, üniversitelerin turizm sektörüyle birlik bütünlüğünün sağlanmasının da bu anlamda önemli olduğunu  vurguladı ve böylelikle ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olacağını anlattı.


İdealizmde ciddi bir gerileme olduğunu; böyle bir ortamda hümanizm, insan sevgisinin gelişemeyeceğini söyleyen Soyer, bu noktalar şekillendirilip tartışılmadan toplumsal mücadelenin de ivme kazanamayacağını anlattı.


İdealizmdeki bu gerilemenin kısır tartışmalar ve verimsizliklere yol açtığını anlatan Soyer, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin Kıbrıs ziyaretinde bir protesto gösterisi yapıldığını daha sonra ise Brüksel'de bir başka eylem gerçekleştirildiğini anımsattı, ancak bu kesimler arasında ortak payda bulunmadığını söyledi.


Soyer, idealizmdeki gerilemenin, dernekçilik kültürünün artmasına; bütünden kopup sadece kendini ilgilendiren bireysel hedeflerle hareket edilmesine neden olduğunu da kaydetti.


Bir devletin devlet olabilmesi için "Cop, top, para" gerektiğini belirten Soyer, Güney Kıbrıs'ın bunlara sahip olduğunu,  ancak KKTC açısından durumun farklı  olduğunu savundu.


LTB'deki soruna da değinen Soyer, "sistem çökmüştür" dedi.


ÇAKICI'DAN HÜKÜMETE "KARNE"...


Tasarı üzerine söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, laptop bilgisayarla çıktığı kürsüde, "bize uyan bir yazı, örnek almamız gerekir" diyerek Müjdat Gezen'in yaşamla ilgili bir yazısını okudu.


Çakıcı daha sonra, son günlerde karne verildiğini belirterek, Meclisin son günü olması dolayısıyla üzerinde "karne"  yazan bir karton çıkararak "hükümetin karnesi" diyerek verdiği "notları" okudu.


Çakıcı hükümete, "demokrasi, adalet, ekonomi, kamu yönetimi, insan hakları ile Atatürk ilke ve İnkılapları" derslerinden "0";  "partizanlık, işten atma, kurumları peşkeş, yalan söyleme, ırkçılık ayrımcılık, iftira-gammazlık, çıkarcılık" derslerinden ise "10" notu verdiğini belirtti.


Çakıcı'nın hazırladığı karnede, "Öğrencinin adı: UBP; Doğum yeri: Lefkoşa; Sorumlu kişi: İrsen; Baba adı :Derviş; Müdür: Kıbrıs Türk halkı; Veli: Beşir" olarak yer alırken "2009-2012 Temmuz Dönem Sonu: kaldı" ifadesi de kullanıldı.


Belli yaştan sonrakilerin artık görev yapmaması gerektiğini savunan Çakıcı, LTB'de yaşananların da Eroğlu-Küçük kavgası olduğunu savundu.


LTB Başkanı Bulutoğluları için kullanılan "iyi adam" söylemlerini de eleştiren Çakıcı, bu kişinin aklı başında biri olarak göreve geldiğini ve yaptıklarından sorumlu olduğunu söyledi.


Sayıştay Başkanlığının "finans şirketlerinden alınan para yasa dışıdır"  diye raporu bulunmasına rağmen, bu paranın neden ödendiğini soran Çakıcı, "Neden yasa dışı ödemeler yapılıyor" diye sordu.


Çakıcı, LTB konusunun acil olduğunu kaydederek, parti olarak 2 yıl önce savcılığa ve Başbakanlık denetleme kuruluna rapor verdiklerini belirtti.


EMİROĞLULARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Ercan Havalimanı'yla ilgili sorduğu soruya aldığı yanıttan tatmin olmadığını ifade ederek, hükümete bu gibi yaklaşımları nedeniyle güveninin kalmadığını söyledi.


Otellerde doluluk oranlarının arttığı ancak öte yandan  işsizliğin de arttığını ve otellerde çalışan Kıbrıslı Türk sayısının çok az olduğunu ifade eden Emiroğluları, yarından itibaren işlerinin otelleri gezip verileri yerinde almak olacağını söyledi.


Hükümetten de bu konuda çalışma yapmasını isteyen Emiroğluları, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.


Kıyılardaki yanlışlıklarla deniz sahillerinin bozulduğunu ileri süren Emiroğluları, "dünyanın hiçbir yerinde böyle kontrolsüz turizm yapılmadığını" savundu.


Emiroğluları, ülkede turizm yapılacaksa önce şeffaf olunması gerektiğini ifade ederek, ülke kültürünü yansıtan turizm faaliyetlerinin de desteklenmesi gerektiğini belirtti.


Ülkenin ne altın madeni, ne tanınmışlığı  olduğunu ifade eden Emiroğluları,  yegane gelirin turizm olduğunu kaydetti.


ÜSTEL


Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, eleştirileri yanıtlarken, uzun zamandır eksikliği hissedilen bu yasanın bugün oybirliğiyle geçecek olmasından  duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Ülkede 126 turizm tesisi bulunduğu ve bu yasanın bir ihtiyaç olduğunu anlatan Üstel, bu tasarıyı sektör temsilcileriyle istişare ederek hazırladıklarını kaydetti.


İzolasyon ve ambargolar altındaki KKTC'ye turist getirmede yaşanan zorlukların bilindiğini ifade eden Üstel, turizm teşviki ve  tur operatörlerinin çalışmalarıyla 18 ülkeden charter seferlerle turist getirildiğine işaret etti.


Bu teşviklerin kumar için olmadığını vurgulayan Bakan Üstel, bundan taksici, esnaf ve restoranların da nasibini aldığını anlattı.


Acapulco'da, Avustralya'dan gelen turist kafilelerinin turizme  önemli oranda katkılar sağladığını vurgulayan Bakan Üstel, hava alnından geçişlerde kolaylıklar sağlanması için de muhaceret  görevlisi alındığını anımsattı.


Turizm Master Planı'yla ilgili önemli bir veri oluşturduklarını kaydeden Üstel, LAÜ'nün yaptığı çalışmalarla hazırlanan verilerin önümüzdeki yıl bütçeye konulacağını ve 2013'te de hayata geçeceğini aktardı.


Üstel, yaptıkları düzenlemelerle sadece Girne Limanı'ndaki değil, Apostolos Andreas Manastırı'ndaki çirkin görüntünün de giderileceğini kaydetti.


Alsancak Belediyesi'yle ilgili eleştiri konusunda ise Üstel, yaptırım güçleri oranında gerekli uyarıları ve girişimleri yaptıklarını  ifade ederek, parti rozetine bakmadıklarını anlattı.


Konuşmaların ardından yapılan oylamada tasarı oybirliğiyle onaylandı.


Genel Kurul'da daha sonra Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşülmesine geçildi.

 
2 Temmuz 2012 Pazartesi 19:33
Okunma: 1022
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu