Ana Sayfa » Kıbrıs » Çakıcı; "Sizi kurumlara şikayet edeceğim!"

Çakıcı; "Sizi kurumlara şikayet edeceğim!"

ÇAKICI: "EĞİTİM KONUSUNDA FARKLI BİR KARAR VARSA BUNU BAŞBAKAN'DAN DUYMAK İSTERİM; DİNİŞLERİ DAİRESİ BAŞKANI'NDAN DEĞİL..."

 
 
Çakıcı;
"ÜLKENİN SOSYO EKONOMİK YAPIYI BOZACAK YENİ VATANDAŞLAR YAPMANIZ HALİNDE SİZİ 'ÜLKEYE NÜFUS AKTARIYORSUNUZ' DİYE TÜM ULUSLARARASI KURUMLARA ŞİKAYET EDECEĞİM..."

ADEM: "SAYIN ÜNVERDİ'NİN MECLİS'E GETİRDİĞİ İLK TASARININ ILO SÖZLEŞMELERİNE AYKIRI OLMASI ÇOK YAZIK..."

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında konuşan Toplumcu Demokrasi  Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Girne'de gökdelen konusuna değinerek yapılması gerekenin, konunun bilim insanlarının tartışmasına açılması olduğunu söyledi.

Çakıcı, Din İşleri Başkanı Talip Atalay'ın ülkede İmam Hatip Lisesi açılması konusundaki açıklamasını eleştirerek, bu konuda açıklama yapma yetkisinin bu kişiye ait olmadığını kaydetti.

Çakıcı, eğitimde imam hatip lisesi açılması konusunda farklı bir karar olabileceğini ancak bu konudaki açıklamayı Başbakan'dan duymanın en doğrusu olacağını belirtti.

Bu gibi konulardaki kararları Başbakan'dan duymak istediğini yineleyen Mehmet Çakıcı, "Herkes haddini bilisin. Dinişleri Dairesi Başkanı kim oluyor" ifadesini kullandı.

Çakıcı, ülkede nüfus sayımı yapılmasının konuşulduğunu belirterek, bunun birkaç yıl önce yapılan sayımı yapanlar tarafından da talep edilmesinin garip olduğunu vurguladı.

Hiçbir ülkede, hiçbir büyükelçinin o ülkeyle ilgili olarak Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça gibi hareket ederek açıklama yapmasının söz konusu olamayacağını anlatan Çakıcı, "Büyükelçi'nin vali gibi hareket ettiğini" ileri sürdü.

Çakıcı, Türkiye ile olan ilişkilerin devletten devlete ve saygı sınırları içinde olması gerektiğini belirterek, bu saygıya başta Büyükelçinin uyması gerektiğini söyledi.

Mehmet Çakıcı,  "kendisi ve partisinin kimseyle çatışmak istemediğini ancak Büyükelçi, vali gibi davranmaya devam edecekse gerekeni yapmaktan da geri kalmayacağını" savundu.

Çakıcı, "Büyükelçi'nin açıkladığı rakamlara uygun olarak vatandaşlık verilmesi" halinde Meclis'te temsil edilen bir siyasi parti olarak TDP'nin, "ülkeye nüfus aktarıldığı" konusunda tüm uluslararası kurumlara resmi olarak şikayette bulunacağını söyledi.

"TEK TEHDİDİM BUDUR"

Mehmet Çakıcı, Meclis'te temsil edilen bir siyasi parti olarak şikayetinin, bir sendikanın veya Sendikal Platform'un şikayetine benzemediğini, benzemeyeceğini vurgulayarak, "Benden başka tehdit beklemeyin. Sizlere tek tehdidim budur" dedi.

Çakıcı, burada doğan çocukların durumu, evliliklerin durumu konusunu konuşmayı hazır olduklarını; buna beyaz kimlik konusunu da eklemenin mümkün olduğunu anlatarak, bunlar dışındaki vatandaşlıklara izin vermeyeceklerini kaydetti.

Çakıcı, muhalefette olunduğu zaman farklı konuşan siyasi partilerin hükümete geldiklerinde farklı uygulamalar yaptığını savunarak, bugün anayasanın 100 metre deniz kenarı kuralına sahip çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP)'nin kendi hükümet dönemlerinde buna aykırı uygulamalar yaptığını söyledi.

ADEM

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem ise,  Genel Kurul'da görüşülen yasalardan birinin sahibi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Şerife Ünverdi'nin salonda olmaması nedeniyle bugünkü toplantıyı esefle karşıladığını söyledi.

Adem, Şerife Ünverdi'nin bakanlık koltuğuna oturur oturmaz Meclis Genel Kurulu'na getirdiği ilk yasanın Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun birinci sözleşmesine aykırı olduğunu savunarak, ihlal edilen sözleşmenin 1917'de kabul edildiğini belirtti.

Bu tasarıların bir tek bu açıdan bile yasalaşmaması gerektiğini anlatan Sonay Adem, buna bir de dünyada birkaç ülkede var olan Basın İş Yasası gibi bir yasayı iğfal etmemeyi eklemek gerektiğini söyledi.

Adem, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın 2012 yılının denk bütçe olacağını söylediğini ifade ederek, bunun her yönüyle değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sonay Adem, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisinin gazetelere yönelik ziyaretlerinde yaptığı açıklamaların kabul edilemeyeceğini ileri sürerek, açıklamaların, "aslında Hükümet'e neleri dikte ettiğini göstermesi açısından" önemli olduğunu iddia etti.

Adem, uygulama konusunda ısrar edilen ekonomik paketin ruhunun, Kuzey Kıbrıs'ta emek ve sermaye dağılımının el değiştirmesine yönelik olduğunu, paketine böyle okunması gerektiğini ileri sürerek, nüfus tartışmasının bu gerçeklerle değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in "nüfus tartışmasının Türkiye'den daha fazla yardım almak için tırmandırıldığı" yönündeki değerlendirilmesinin ilginç olduğunu belirten Adem, Büyükelçi'nin nüfus konusundaki açıklamalarının Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın elini güçlendirdiğini söylerdi.

Adem, Büyükelçi'nin açıklamalarının kendisini üzdüğünü, bir ülkenin kimi vatandaş yapacağının bir başka ülkenin Büyükelçisi'nin değerlendirmesine ait olamayacağını belirtti.

Sonay Adem, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi'nin nüfus konusundaki  son açıklamasıyla yeniden gündeme gelen nüfus tartışmaları çerçevesinde Başbakan İrsen Küçük'ün açıklamasından aileleriyle birlikte 160 bin kişinin vatandaşlık hakkı olduğunu öğrendiğini savundu.

Başbakanın 160 bin açıklaması başka bazı bakanların açıklamasıyla da birleştirilirse bu sayının 200 bine ulaşmasının söz konusu olduğunu ileri süren Adem, tüm yaşananlar çerçevesinde Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde derhal nüfus sayımı yapılması gerektiğini söyledi.

Adem, nüfus konusunda açıklama yapan Türkiye Büyükelçisini kınayarak, yaşananları ortadan kaldırma ve gerçeklerin ortaya çıkması için BM gözetiminde nüfus sayımının kaçınılamaz olduğunu kaydetti.

Sonay Adem, vatandaşlıklar üzerinden siyaset yapılmasına derhal son verilmesi çağırısı yaparak, ülkede nüfus üzerinden yapılacak irade müdahalesinin yaratacağı fırtınanın kimseye yararı olmayacağını söyledi.

Adem, kamuda zorunlu emeklilik yaşının 65'e çıkarılmasına yönelik yasa tasarısını değerlendirerek, "Herhalde Hükümet çıkardığı tüm yasaların anayasaya aykırı olması konusunda çalışma yapıyor" dedi.

Emeklilik yaşının 60 yaşını 65'e çıkaran tasarının anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu bu nedenle daha fazla bu konuda konuşmak istemediğini anlatan Sonay Adem, umudunun bu konuda daha ileri gitmeden bu hayalden vazgeçilmesi olduğunu söyledi.

Adem, bugünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin muhalefette iken kadınlar için doğumdan önce 40, doğumdan sonra 90 gün için; altı ay yarı maaşla çalışma, bu izini kullanmak istemeyen kadınların yerine eşinin kullanması yönünde öneri yaptığını hatırlatarak,  yetkili makamda olan biri olarak bu önerisini derhal yerine getirmesini istedi.

(HY/HA) EK VERİLECEK

 
9 Mayıs 2011 Pazartesi 21:16
Okunma: 854
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu