Ana Sayfa » Kıbrıs » Çakıcı'nın kurultay konuşması

Çakıcı'nın kurultay konuşması

Çakıcı, "Bu Yapı Değişmeli... Ekonomik Durum, Sivilleşme, Demokratikleşme Yasaları Ve Anayasa Değişmeli... Bu Anayasayla Kıbrıs Türkü'nün İradesi Yok"

 
 
Çakıcı'nın kurultay konuşması
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, partisinin ilk seçimde iktidar hedeflediğini belirterek, "Onlar çözemezse biz gelir çözeriz, onlar bu yapıyı geliştiremezse biz geliştirir ve değiştiririz... Kıbrıs Türkü ve çocukları için vizyonumuz ve hayallerimiz vardır... TDP umudun son partisidir"  dedi.  

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)  III. Olağan Kurultayı'nda ilk konuşmayı Genel Başkan Mehmet Çakıcı yaptı.

Çakıcı konuşmasına, konukları sayıp selamlayarak başladı.

Çakıcı, kurultaya katılan partililerine de seslenerek, "Bu salonda bulunmak her yiğidin harcı değildir" dedi.

Konuşmasında, TDP'nin devamı olduğu Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin (TKP) kuruluşuna kadar uzanan Çakıcı, partinin kurucularından Dr. Burhan Nalbantoğlu'nu, Ziya Rızkı'yı, İsmail Bozkurt ile Alpay Durduran'ı, Mustafa Akıncı'yı, Hüseyin Angolemli'yi ve diğer kurucuları andı ve onların Kıbrıs Türk toplumunun mücadelesine yaptığı katkıları anlattı.

Çakıcı, Lefkoşa'nın belediye otobüslerinin bile Akıncı döneminden kalma olduğunu, Akıncı'nın başbakan yardımcılığı döneminde örtülü ödeneğini bile hastaneye MR cihazı alınmasına harcadığını belirterek, "Biz böyle bir partiyiz" dedi.

Birinci siyasetin partizanlık yapanların, "çözümsüzlük çözümdür" diyenlerin siyaseti olduğunu belirten Çakıcı, 2004'te Kıbrıs Türkü'nün büyük bir değişim istediğini kaydetti.  Çakıcı, bugün  ise ikinci siyasetin bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "çözümcü" göründüğünü, bunun son 5-6 yılın siyaseti olduğunu kaydetti.

Ancak üçüncü siyasete ihtiyaç duyulduğunu anlatan Çakıcı, bunun insan haklarına, adalete, doğruluğa sahip çıkan, torpile değil liyakata dayalı, sosyal adalete, barışa, çözüme ve insan haklarına inananların siyaseti olduğunu kaydetti.

Çakıcı'nın konuşması sırasında genç partiler sahneye çıkarak üzerlerinde, "Liderlik harekettir, mevkii değil", "mücadeleyi bırakma, direniş yürek ister" şeklinde sloganlar bulunan pankartlar açtı.

Bugünkü hükümetin bu düzenin kurucusu olduğunu ve bu düzeni kuranlardan kendi ayakları üzerinde duran bir devlet yaratmayı beklemenin mümkün olmadığını söyleyen Çakıcı, polisin askere bağlı bulunduğunu, itfaiyeyi bile Kıbrıs Türk halkının yönetemediğini kaydetti.

Çakıcı, bir Kıbrıslı Türk'ün GKK Komutanı da olabilmesi gerektiğini, kendi Merkez Bankası'nı yönetebilmesi gerektiğini savundu.

UBP'nin "devlet büyümesin" derken, Türkiye ile ekonomik protokoller hazırlarken, bir alımda 250 kişiye imtihansız, torpille iş verdiğini ileri süren Çakıcı, ülkede kamu, demokratikleşme ve ekonomik anlamda yeniliğe ihtiyaç bulunduğunu söyleyerek, sendikal hareketin gelişmesi gerektiğini, bazı kurumların stratejik olduğunu ve devlette kalması gerektiğini ama bu ülkede özel sektörün de gelişmesi gerektiğini kaydetti.

Çakıcı, ancak bazı kurumların da Kıbrıs Türkü'ne ait olduğunu, bunların başında KIB-TEK ve Telefon Dairesi'nin geldiğini söyledi.

Karma ekonomiden yana olduklarını, dengeli bir yapı kurmak gerektiğini ifade eden Çakıcı, elektrik ve telefonun Avrupa'da da devlet elinde olduğunu söyledi.

Ülkede rekabet kurulu çalışmadığını ve tekellerle, tröstlerin halkın kanını emdiğini iddia eden Çakıcı, KTHY ve DAÜ örneklerini verdi.

Bir yıl önce hazırladıkları ve halka anlattıkları "Umut Projesi" hakkında bilgi veren Çakıcı, TDP'nin muhalefet ettiğinde alternatifi de sunduğunu söyledi.

Hazırlıklı olduklarını anlatan Çakıcı, "AB'ye de gireceğiz, bizim bunun için de hazırlığımız var. Hem devletimize hem kurumlarımıza sahip çıkacağız, Hem de adaletli bir rekabet ortamı için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Çakıcı, bu yapının değişmesini istediklerini ve ekonomik durum, sivilleşme, demokratikleşme yasaları, anayasanın değişmesi gerektiğini, bu anayasayla Kıbrıs Türkü'nün iradesi olmadığını söyledi.

UBP'nin 3 milletvekili transfer ederek 27 milletvekiline ulaştığını söyleyen Çakıcı, oysa geçmişte kendilerinden milletvekili çalındı diye mecliste düdük bile çaldıklarını söyledi.

"Beslendiği sistem orada, kayıt dışı ekonomiyi nasıl engelleyecek" diyen Çakıcı, vergi konusundaki, hukuk reformuna ilişkin tüm uyarılarının da işe yaramadığını ileri sürdü.

Son dönemde yaptıkları yasa önerileri hakkında bilgi veren Çakıcı, mecliste kürsü eylemi yaparken nasıl indirildiklerini Türkiye dahil herkesin seyrettiğini belirtti.

Kurultaya sunacakları karar tasarılarına değinen Çakıcı, bu ülkeye 1974'ten sonra gelen ve vatandaş olanların hangi kökenden ve dinden gelirse gelsin kardeşleri ve ayrılmaz parçaları olduğunu söyledi. Yeni nüfus getirilmesine karşı olduklarını kaydeden Çakıcı, ancak bu ayrım siyasetinden faydalanmaya çalışanlar olduğunu, buna karşı olduklarını ifade etti. Çakıcı, "Hepimiz eşitiz, beraber devam etmeliyiz" dedi.

Eşitlik, kadın hakları, adalet, insan hakları, sosyal adaletin  kendileri için önemli olduğunu belirten Çakıcı, tüm bunlarla ilgili uluslar arası hakların KKTC'de de yerini alması gerektiğini söyledi.

Çakıcı, TDP ve CTP mücadelesinin 2004'te referandumdan yüzde 65 evet çıkmasını sağladığını ve yeni bir referanduma kadar da bunun geçerli olduğunu söyledi.

Çakıcı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Kıbrıs konusundaki yaklaşımlarını ve bunlarla ilgili görüşlerini de anlattı.

Çakıcı, Kıbrıs müzakerelerinde ele alınan "Çapraz Oy"un kendi önerileri olduğunu anlattı.

TDP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı'nın bundan geri adım attığını ve görüşmelerin çıkmaza girme nedenlerinden birinin bu olduğunu, diğer nedenin ise Eroğlu'nun önerisinden sonra Rum tarafının mülkiyet konusunda öneri getirmemesi olduğunu kaydetti.

Çakıcı, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na, "Süreç tıkanırsa siz ve sayın Özersay istifa eder, biz geliriz ve bu anlaşmayı yaparız" dediklerini ileri sürdü.

Çakıcı, Rumların AB'de olduklarını, 6 ay sonra bir Kıbrıslı Rum'un AB Başkanı olacağını, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin meşru olmadığını ifade ederek, KKTC'nin maruz kaldığı izolasyonlara değindi.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının güçlü bir iradeyle bunları değiştirmeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, 14 yıl sonra Kıbrıs'a başkanlık için yeniden sıra geleceğini, bir çözüm ve anlaşma ile Kıbrıs Türklerinin bu tarihte AB Başkanı olması vizyona sahip olunması gerektiğini söyledi.

Çakıcı, artık kavga siyaseti değil, herkesin kazanacağı akıl dolu bir uzlaşı siyaseti gerektiğini, bunun Kıbrıslı Rumlara da Türklere de, Türkiye ve Yunanistan'a da fayda sağlayacağını belirtti.

Çakıcı, "TDP'nin hedefi ilk seçimde iktidar olmaktır, onlar çözemezse biz gelir çözeriz, onlar bu yapıyı geliştiremezse biz geliştirir ve değiştiririz... Kıbrıs Türkü ve çocukları için vizyonumuz ve hayallerimiz vardır... TDP umudun son partisidir"  dedi.

 
29 Ocak 2012 Pazar 15:01
Okunma: 1020
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu