Ana Sayfa » Kıbrıs » Çalışanların bitmeyen çilesi

Çalışanların bitmeyen çilesi

KTHY eski çalışanları devlete istihdamlarında kendilerine “yapılan haksızlığın” düzeltilmesini ve eksik tazminatlarının ödenmesini bekliyor

 
 
Çalışanların bitmeyen çilesi

Ali CANSU  KIBRIS

Ali CANSU

Kapatılan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ile ETİ Teşebbüsleri Ltd.’in eski çalışanları, devlete istihdamlarında kendilerine “yapılan haksızlığın” ortadan kaldırılmasını bekliyor. Çalışanlar, istihdamlarına vesile olan Özelleştirilme Yasası’nın 56. maddesinin Anayasa’nın 8. maddesine aykırı olduğunu belirterek, yasanın bu maddesinde değişiklik talep ediyor.

Hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP- BG) Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman’ın KTHY ve ETİ eski çalışanlarının “İntibak ve kademe ilerlemelerinde haksızlık yapıldığı” ve durumlarının iyileştirilmesi için Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’na ilgili maddede değişiklik yapılması için yasa taslağı sunmasına rağmen, henüz bir sonuç çıkmadı.

KTHY çalışanları ayrıca 17 Ocak’ta tazminatlarının bir kısmını alırken geriye kalan alacakların ne zaman ödeneceği konusu da henüz açıklığa kavuşmadığına işaret ediyor.

Her iki konuda Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Genel Koordinatörü İsmail Arter ve Hava Sen Başkanı Buran Atakan KIBRIS’a açıklama yaptı.Sendikayı toplantıya çağırıyoruzBaşbakan Yardımcılığı, Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Genel Koordinatörü İsmail Arter, KTHY’nin kapatılmasının ardından büyük mağduriyet yaşayan çalışanların, ocak ayında eksik ödenen tazminatları ve diğer alacakları konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İsmail Arter, bu hafta içerisinde çalışanları temsil eden Hava- Sen yetkilileriyle bir toplantı yaparak son durumu görüşeceklerini belirtti.

Arter, sendika yetkilileri ile belirli dönemlerde konunun ne aşamaya geldiğine yönelik toplantılar yaptıklarını ifade ederek, konunun sendika ile görüşmelerin ardından açıklığa kavuşacağını savundu.

Resmi Kabz Memurluğu ve Şirketler Mukayyitliği’nde ne kadar para biriktiğini ve diğer konuları sendika ile yapacakları görüşmede ele alacaklarını da ifade ede Arter, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi.KTHY çalışanları sadece hakkını istiyorHava- Sen Başkanı Buran Atakan, KTHY kapatılmasının ardından çalışanların büyük mağduriyet yaşadığını, ocak ayında eksik ödenen tazminatlar ile kademe ilerlemeleri konusunda yapılan haksızlığın giderilmesi için adım atılmasını bekliyor.

Atakan, TC Büyükelçiliği’nin KKTC’deki batık bankalardan elde edilen 8 milyon 357 bin 647 TL’nin tümünü sadece KTHY çalışanlarının tazminatları için kullanılmasına onay vermesinin ardından, CTP- BG ve DPUG Hükümeti, 17 Ocak’ta ödemeyi “eksik” de olsa gerçekleştirdiğini anlattı.

Atakan yetkililerin elinde, KTHY’nin uçak aksamının satışından 500 bin, ocak ayında mahkemeye başvurulmadığı için çıkarılamayan 1.3 milyon ve KTHY demirbaşları ile yine uçak aksamın satışından da bir milyon toplamda 2 milyon 700 bin TL’lik bir meblağın mevcut olduğunu ileri sürdü.

Çalışanlara bu paranın ödenmesi için Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Genel Koordinatörü İsmail Arter ile görüşmeyi beklediklerini ifade etti.

Atakan, ayrıca, KTHY’nin Türkiye ve ülkemizdeki malların satışından elde edilecek gelirlerin de çalışanlara ödenmesini talep edeceklerini anlatarak, Mukayyitlik Dairesi’nin bağlı bulunduğu Ekonomi Bakanlığı’nın detaylı bir çalışma yapması için kendilerinden ay sonuna kadar süre istediği anımsattı. Bakanlığın bu konuda geniş bir çalışma yapacağına olan umudunu yineleyen Atakan, iyi niyetle bakanlığın çalışmalarını sürdürmesinden dolayı memnun olduklarını belirtti.Tufan Erhürman’ın sunduğu yasa taslağı ne oldu?

Buran Atakan, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman’ın “İntibak ve kademe ilerlemelerinde haksızlık yapıldığı” belirtilen eski KTHY ve ETİ eski çalışanlarının durumlarının iyileştirilmesi için Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’na sunmasına rağmen henüz bir sonuç çıkmadığını söyledi.

Erhürman’ın geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Cumhuriyet Meclis’inde bu konu ile ilgili bir konuşma yaptığını ifade eden Atakan, KTHY ve ETİ çalışanlarının kamuya intibakları ile kademe ilerlemeleri konusundaki uygulamanın Anayasa’nın 8. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu bir hukukçu olarak ifade ettiğini kaydetti.

Erhürman’ın çalışanların çok büyük hukuksal sorun ve mağduriyetler olduğu için yasal değişiklikler yapılmasının şart olduğunu dile getirmesine rağmen henüz bu konuda bir adım atılmadığını da anlatan Atakan, bu konuda Cumhuriyet Meclisi’ndeki herkesi bir kez daha göreve davet etti.

Çalışanlara ayıca kademe ilerlemelerinde de haksızlıklar yapıldığını belirten Atakan, “‘Özelleştirilme Yasası’nın 56. maddesinin Anayasa’nın 8. maddesine aykırıdır. Yasal değişiklik yapılarak bunun giderilmesi gerekir” dedi.Sadece bir maddede değişiklik istiyoruzTufan Erhürman’ın bu konuda sendika ile yapılan çalışmanın ardından yasa taslağı hazırlandığına değinen Atakan, Tufan Erhürman’ın Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’na sunduğu yasa taslağında sadece bir maddenin değişmesini istediklerini belirtti.24/2012 sayılı Yasa’nın 56. maddesinin değiştirilmesi

Madde 1

Esas Yasa’nın 56. maddesi kaldırılmak ve yerine aşağıdaki yeni 56. madde konmak suretiyle değiştirilir.

“56. (1) Bu Yasa kapsamında kamuda görevlendirilen personelin maaş intibakı aşağıda öngörülen kurallar doğrultusunda Özelleştirilme İstihdam Komisyonunun önerisi ile Maliye işleriyle Görevli Bakanlıkça yapılır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu iştiraklerinin ve bunlar dışında kalan kamu payı olan şirketlerin özelleştirilme uygulamaları sonucunda ve bu Yasa’nın Geçici 1’nci maddesi kapsamında bulunup kamuda görevlendirilen personelin eğitim durumları dikkate alınarak kamuda görevlendirilmeden önce çalıştıkları kurumda çalıştıkları her hizmet yılına bir kademe ilerlemesi verilmek suretiyle Kamu Görevlileri Yasası’nın 113’ncü maddesi çerçevesinde oluşan Birinci Cetvelde yer alam Maaş Tablosundaki barem ve kademeye maaş intibakı yapılır.

Ancak, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş- Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasasının yürürlüğe girdiği tarihten sonra göreve başlayanların maaş intibakları, söz konusu Yasanın 7. ve 21. maddeleri çerçevesinde oluşan Birinci Cetvelde yer alan Kamu Çalışanlarının (Maaş- Ücret) Tablosundaki barem ve kademelere göre yapılır.

(2) Bu Yasa kapsamında kamuda görevlendirilme hakkı bulunmasına karşın, bu Yasa’nın yürürlüğe girmesinden önce sürekli personel olarak kamu görevinde istihdam edilen personelin maaş intibakı da yukarıdaki kurallar uyarınca yapılır.”
 
9 Nisan 2014 Çarşamba 10:16
Okunma: 1318
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu