Ana Sayfa » Kıbrıs » Çalışma Bakanlığı: "iş Gücü Kaybı Yaşanan İş Kazalarında İşveren Yargıya Sevk Ediliyor"

Çalışma Bakanlığı: "iş Gücü Kaybı Yaşanan İş Kazalarında İşveren Yargıya Sevk Ediliyor"

Lefkoşa, 13 Ağustos 13 (T.a.k): Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Kazası Sonucu Çalışanın Beş Günden Fazla İş Gücü Kaybı Yaşaması Veya Hayatını Kaybetmesi Durumunda İlgili İşverenin Doğrudan Yargıya Sevk Edildiğini Hatırlattı. .

 
 
Çalışma Bakanlığı:

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, iş kazalarının müfettişler tarafından tahkik edildiği;  yasa ve tüzüklere aykırı herhangi bir husus saptanması halinde olayın yargıya intikal ettirildiği vurgulandı.  Açıklamada, iş kazalarıyla ilgili yasal mevzuat hakkında bilgiye de yer verildi.

Avrupa Birliği (AB)'de 1980'li yıllarda iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarının "risk yönetimi" temelinde şekillendirildiği; AB İş Sağlığı ve Güvenliği çerçeve direktifinin uygulanmaya konulduğu hatırlatılan açıklamada, direktifte işyerlerinde yapılacak iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin "risk değerlendirmesi" sonuçlarına göre düzenlenmesi gerektiği kaydedildi.

Yazılı açıklamada, bu çerçevede 89/391 sayılı AB 'İş Sağlığı ve Güvenliği' genel çerçeve direktifinin 1 Mart 2009 tarihinde yerel mevzuatla uyumlaştırıldığına işaret edilerek, direktifin, 35/2008 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası olarak Cumhuriyet Meclisi'nce oybirliğiyle kabul edildiği ifade edildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın yürürlüğe girmesinden hemen sonra ülkemizde yaşanan seçim sürecine bağlı olarak değişen iktidar bu konudaki toplumsal mutabakatı ve duyarlılığı dikkate alarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın AB uyum çalışmalarını yürüten ekibi, Yasa'nın uygulamada da hayat bulması doğrultusunda hazırlanması gereken elzem tüzükleri AB uzmanlarıyla  yürütülen özverili çalışmalar sonucunda hazırlamış ve yürürlüğe koymuştur.

Bu doğrultuda hazırlanan 'Risk Değerlendirme Tüzüğü' ve 'Risk Değerlendirmesi Yapacak Kişilerin Sertifikalandırılması' tüzükleri yürürlüğe konulmuştur. Yasal mevzuatımıza yeni kazandırılan bu iki tüzük doğrultusunda bakanlığımız gerekli çalışmaları yapmış çalışma hayatımıza, eğitimleri Türkiye Cumhuriyeti Çalışma Bakanlığı'ndan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden değerli uzman ve akademisyenler tarafından tamamlanan ve yapılan sınav sonucu sertifikalandırılan 66 iş sağlığı ve güvenliği uzmanını iş gücü piyasasına kazandırmıştır."

Açıklamada, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları alanında hayata geçirilen yeni yasa ve tüzüklerin ilgili taraflarca daha iyi anlaşılması ve tanıtılması için, tüm bölgelerde işverenlere ve işveren temsilcilerine yönelik bilinç ve duyarlılığı artırma kampanyaları yürütüldüğü ifade edilerek, "Bu konuda arzu edilen sonuca ulaşıldığını söylemek maalesef mümkün değildir" denildi.

Son beş yılda KKTC'de yaşanan iş kazaları ile ilgili istatistikî bilgiler ve kazaların oluş nedenlerinin çalışma.gov.ct.tr adresinden izlenebileceği bilgisi verilen açıklamada, meydana gelen iş kazalarında çalışanın, beş günden fazla iş gücü kaybı yaşaması veya hayatını kaybetmesi halinde ilgili işverenin doğrudan yargıya sevk edildiği dile getirildi.

Açıklamada, bunlar dışındaki iş kazalarının da müfettişler tarafından tahkik edildiği; Yasa ve tüzüklere aykırı hususların saptanması halinde konunun, yargıya intikal ettirildiği belirtildi.

(DOĞ/HY)

 
13 Ağustos 2013 Salı 17:37
Okunma: 1038
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu