Ana Sayfa » Kıbrıs » Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Sistemi Konusundaki Çalışmalarını Tamamladı

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Sistemi Konusundaki Çalışmalarını Tamamladı

"emeklilik Yaşı, 49 Yaş Ve Altındaki Sigortalılar İçin Oldukça Yumuşak Bir Geçiş İle Kademeli Bir Şekilde 60'a Çıkarıldı".

 
 
Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Sistemi Konusundaki Çalışmalarını Tamamladı

39 YAŞ ALTINDAKİ SİGORTALILAR İÇİN İSE 60 VE 63 YAŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Lefkoşa, 13 Ağustos 11 (T.A.K): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Sistemi konusundaki çalışmalarını tamamladı.

Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nda onaylanarak Meclis'e sevk edilmesi beklenen Sosyal Sigortalar ile Sosyal Güvenlik yasa tasarıları ile "emeklilik yaşı, 49 yaş ve altındaki sigortalılar için yumuşak bir geçiş ile kademeli bir şekilde 60'a çıkarılırken, 39 yaş altındaki sigortalılar için de Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki emeklilik şartları getirildi ve 60 yaş 25 yıl ve 63 yaş 15 yıl oldu."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın tüm kesimlerin hassasiyetlerini de dikkate alarak uzun süredir sürdürdüğü Sosyal Güvenlik Sistemi'ne yeni düzenleme getirecek reform çalışmalarını tamamladığı bildirildi.

Bu çalışmaların geçtiğimiz hafta içerisinde gerek sivil toplum örgütlerinin, gerekse halkın bilgisine getirildiğine işaret edilen açıklamada, "Yasa tasarılarının hazırlık aşamasında Bakanlığımıza iletilen görüş ve tavsiyeler büyük ölçüde dikkate alınmıştır. Ayrıca ilgili tasarılar tamamlanır tamamlanmaz sivil toplum örgütlerinin bilgisine getirilmiş ve ilgili tasarılar hakkında sivil toplum örgütlerinin yazılı olarak görüşlerini bildirmeleri istenmiştir. Sivil toplum örgütlerinin Bakanlığımıza yapacağı görüş ve öneriler gerek tasarıya eklenerek gerekse uygulanacak sosyal politikalar çerçevesinde mutlaka dikkate alınacaktır" denildi.

Hazırlanan yasa tasarıları ile "KKTC Sosyal Güvenlik Sistemi'nin uzun yıllardır devam eden gelirleri azaltan ve giderleri çoğaltan gelişme ve uygulamalar neticesinde doğan sorunlarını düzeltmek ve uzun vadede mali sürdürülebilirliğe olumlu katkı sağlayarak, Sosyal Sigortalar Fonu'nu finansal açıdan güçlü kılmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir sosyal güvenlik sistemi bırakmanın" hedeflendiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

"Ayrıca Sosyal Güvenlik Sistemi'ni sadece maaş ödemesi yapan bir yapıdan kurtarıp Sosyal Güvenlik Sistemi'nin birçok işlevinin daha üst düzeyde yerine getirilmesine olanak yaratacak olan bu değişikliklerin KKTC ekonomisi için de makro düzeyde katkıları olacaktır. Bu katkılar neticesinde de bugün her ay Sosyal Sigorta maaş ödemelerinde yaşanan finansman sorunu kısa vadede çözülebilecektir.

Halen uygulanmakta olan 16/76 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası'nda ve 73/2007 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası'nda köklü değişikliklere gidilerek reform niteliğinde 39 maddelik yasa tasarısı hazırlanmıştır. Hazırlanan tasarılar önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na sunulacak ve Cumhuriyet Meclisi'nin gündemine getirilecektir."

Devamla, Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı'nda en önemli değişikliğin emeklilik yaşının yeniden düzenlenmesi, maaş hesaplama formülünün tasarının yürürlülük tarihi itibarı ile tüm sigortalılar için değişmesi ve sosyal sigorta prim oranlarının yeniden düzenlenmesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Hazırlanan yasa tasarısı ile emeklilik yaşları 49 yaş ve altındaki sigortalılar için oldukça yumuşak bir geçiş ile kademeli bir şekilde 60'a çıkarılmış ve 39 yaş altındaki sigortalılar için de Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki emeklilik şartları getirilmiş ve 60 yaş 25 yıl ve 63 yaş 15 yıl olmuştur. Böylece tüm sigortalıların emeklilik yaş ve koşullarında standart ve norm birliği sağlanmış olacaktır" denildi.

(KAR/SEL)

 
13 Ağustos 2011 Cumartesi 19:07
Okunma: 1853
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu