Ana Sayfa » Kıbrıs » “Çalıştıracak Kıbrıslı bulamıyoruz”

“Çalıştıracak Kıbrıslı bulamıyoruz”

Aşıkoğlu, “Kıbrıs insanı turizm sektöründe çalışmak istememektedir. Bu, sektörün en büyük sıkıntılarındandır” dedi

 
 
“Çalıştıracak Kıbrıslı bulamıyoruz”
Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı müsteşarı Şahap Aşıkoğlu 2011 yılında turizm patlaması yaşandığını söyledi.  Önümüzdeki üç yıllık hedefin de belirlendiğini ifade eden Aşıkoğlu, 2012 yılı sonrasında da bu ilerlemeyi sürdürme amacında olduklarını vurguladı.

 

Turizm sektörünün içinde bulunduğu olumlu havaya rağmen bazı otellerin yerli işçi bulamamaktan dolayı sıkıntı duyduklarını vurgulayan Aşıkoğlu, “Kıbrıs insanı turizm sektöründe çalışmak istememektedir. Bazı otel sahipleri bize gelerek, ‘gazeteye ilan verdim, Kıbrıslı başvurmuyor’ diye yakınmaktadır. Bu, sektörün en büyük sıkıntılarındandır” dedi.

 

Kuzey Kıbrıs Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı müsteşarı Şahap Aşıkoğlu turizmde 1974 sonrasında en yüksek seviyeye ulaşıldığını açıkladı. Üç yıllık stratejik hedefler koyduklarını vurgulayan Aşıkoğlu, bunları şöyle sıraladı; “Kendimize 6 hedef koyduk. Bu hedefler turist sayısının kademeli olarak 1 milyona yükseltilmesi, Farklı pazarlardan pay alınması, ortalama kalış sürelerinin artırılması, doluluk oranlarının artırılması, kış aylarındaki doluluk oranlarının artırılması. Kış aylarındaki doluluk oranlarının artırılması ve yatak kapasitesinin kademeli olarak artırılması.”

 

“Turizmi çeşitlendirmek için hibe”

Otellerin yatak kapasitelerini artırma ve standartların yükseltilmesi için kredi sistemi gerçekleştirdiklerini belirten Aşıkoğlu bundan küçük oteller ve yarım kalmış otellerin faydalanabileceğini ifade etti. Aşıkoğlu, turizm potansiyelinin çeşitlendirilmesi için hibe programının hayata geçirildiğini anımsatarak şöyle dedi: “Yarım kalmış ve küçük oteller için bir proje gerçekleştirdik. Bu projeden 22 otel yararlanarak kredi aldı. Turizm potansiyelinin geliştirilmesi projesi ile otellerin standardını yükseltmek istiyoruz. Bunun için hibe programımız var. Hibe için başvurular oldu. Başvuranlar içinde 19 kurum hibe almaya hak kazandı. Onların sözleşmesini yapıyoruz. Hibeyi TC Büyükelçiliği, Çukurova Kalkınma Ajansı ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı sağladı.”

 

“Charterler artıyor”

Geçtiğimiz yıl 18 ülkeden charter uçuş gerçekleştirdiklerini belirten Şahap Aşıkoğlu, bu yıl sayının 25’e çıkacağını ifade etti. Aşıkoğlu ayrıca, yıllarca sadece İngiltere ve Türkiye pazarına bağlı olan KKTC pazarının Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın TC yardım heyeti kaynakları ile uygulamaya koyduğu teşvik sistemi sonucunda dünyanın birçok ülkesiyle turizm yapar hale geldiğini dile getirdi.

 

“Rumların engeliyle karşılaşmamak için…”

Nisan ayında başlayan Almanya, İtalya, Hollanda ve Belçika’ya yönelik charter uçuşlarını daha sonraki aylarda İran, Azerbaycan, Polonya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti’nin izlediğini söyleyen Aşıkoğlu, önümüzdeki yıl içinde farklı ülkelerden charter uçuşlar olacağını ancak Rumların engellemesiyle karşılaşmamak için bu pazarları şimdilik açıklamayacaklarını ifade etti.

 

Ülkeye hava ve deniz yoluyla gelen yolcu sayısında 2010 yılına göre yüzde 13.3’lük bir artış yaşandığına dikkat çeken Aşıkoğlu, ülkeye Ocak-Aralık döneminde KKTC uyruklular hariç 1,022,089 yolcu geldiğini anımsattı.

 

“Konaklayan turist sayısında artış”

Gelen yolcu sayısıyla bağlantılı olarak turistik tesislerde konaklayan turist sayısında da artış olduğunu kaydeden Aşıkoğlu şöyle dedi: “Gelen yolcu sayısındaki artışla birlikte konaklayan yolcu sayısı da artmıştır. Aralık 2011 sonu itibarıyla konaklayan turist sayısı 590 bin 718’dir. Yabancı uyruklu turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 44.3’lük bir artış görülürken, TC uyruklularda bu artış yüzde 15.7 olmuştur. Konaklayan turist sayısında yabancı uyruklu turistin payı artarak yüzde 26 olmuş, yabancı uyrukluların kalış süresi TC uyruklulardan fazla olması sebebiyle, toplam gecelemede yabancı uyruklu turist payı yüzde 42 olmuştur. Ocak-aralık 2011 döneminde turistik konaklama tesislerinde gerçekleşen toplam geceleme miktarı 2 milyon 275 bin 856’dır.”

 

“En iyi istatistiklere ulaştık”

2011 ve 2012 yılında 1974 yılından sonraki en iyi istatistiklere sahip olduğuna dikkat çeken Aşıkoğlu, bunun sebebini şu sözlerle açıkladı: “Sektör, Bakanlık ve TC Büyükelçiliği ile iyi bir sinerji yarattığımıza inanıyoruz. Biz altyapıyı hazırladık, turizmcilerimiz de gerekli risklere girdiler.”

 

“Çalıştıracak Kıbrıslı bulamıyoruz”

Aşıkoğlu turizmcilerin istihdam edecek Kıbrıslı işçi bulamadıklarından yakındıklarını kaydetti. Bazı otel sahiplerinin kendilerine gelerek, “KKTC’li çalışsın diye gazetelere ilan veriyoruz ama Kıbrıslılar başvurmuyor” dediklerini ifade eden Aşıkoğlu, bu konunun üzerinde durulması gerektiğine işaret etti. “Kişiler işsiz olduklarını, çocuklarına 23 Nisan’da giyecek elbise alamadıklarını söylüyor ama nedense gelip bu sektörde çalışmıyor. Gerekçeleri dosya haline getirip incelemek lazım. Neden çalışmadıklarını bulmak gerekiyor. Üniversite mezunu olanlar haklı olarak yönetimde yer almak istiyor ama yönetimdekilerin de alttan geldiğini hatırlatmak lazım” diyen Aşıkoğlu turizm sektörü deneyim isteyen bir sektör olduğunu sözlerine ekledi.

Yurdagül BEYOĞLU - HABERDAR

 
29 Nisan 2012 Pazar 13:04
Okunma: 1225
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu