Ana Sayfa » Kıbrıs » Çam Kese Böceğine Karşı Kimyasal Mücadeleye Son Verilmeli

Çam Kese Böceğine Karşı Kimyasal Mücadeleye Son Verilmeli

Aralarında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği İle Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (Ktös) Da Bulunduğu 11 Örgüt, Çam Kese Böceğine Karşı Kimyasal Mücadeleyle Derhal Son Verilerek, Biyolojik Ve Mekanik Mücadeleye Geçilmesini İstedi.

 
 
Çam Kese Böceğine Karşı Kimyasal Mücadeleye Son Verilmeli
Biyologlar Derneği, Çevre Mühendisleri Odası, Hamitköy Kültür Ve Dayanışma Derneği, Kema Vakfı, Kıbrıs Havaları Derneği, Ktös, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kktc Tema, Lefke Çevre Ve Tanıtma Derneği, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı İle Yeşil Barış Hareketi Bu Amaçla, Bugün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokali'nde Basın Toplantısı Düzenledi.

Ortak Açıklamada, Kimyasal Mücadelenin Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Tarafından Finanse Edildiği, Bu Amaçla 500 Milyon Tl Harcanacağı Kaydedilerek, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'ya "İnsanları Zehirleyecek Bu Uygulamayı Durdurma Çağrısı" Yapıldı.

11 Örgütün İmzasını Taşıyan Ortak Basın Açıklaması Biyologlar Derneği Temsilcisi Niyazi Türkseven Tarafından Okundu. Ortak Basın Açıklamasının Okunmasından Sonra, Basın Toplantısına Katılan Örgütlerin Temsilcileri Görüşlerini Ortaya Koyarak Çam Kese Böceğine Karış Biyolojik Ve Mekanik Mücadele Talep Ettiklerini Yinelediler.
örgüt Temsilcileri, Kimyasal Mücadelenin 15 Gündür Yapılmakta Olduğuna İşaret Ederek, Kimyasal Mücadeleye Karşı Sonuna Kadar Direnmeye Kararlı Olduklarını Vurguladılar.

Niyaz Türkseven Tarafından Okunan Ortak Basın Açıklamasında, Çam Kese Böceğiyle 20 Yıldır Mücadele Edildiği Anlatılarak, Kimyasal Mücadelede Kullanılan "Dimilin" İlacının Çam Kese Böceği Yanında Diğer Canlılara Da Zararlı Olduğu, Toksin Etkisi Yaptığı, Çevrede Uzun Yıllar Kalarak Zararını Sürekli Kıldığı Kaydedildi.
Açıklamada, 2007 - 2008 Yılında Çam Kese Böceğiyle Biyolojik Mücadeleye Geçildiği, Ondan Önceki Yıllarda Kimyasal Mücadele Çerçevesinde Uçakla Tüm Ülkenin İlaçlandığı Hatırlatılarak, 2010 Yılında Uçakla Olmasa Da Yeniden Kimyasal İlaçlanmaya Geçilmesinin Vahim Hata Olduğu Savunuldu.

Ortak Basın Açıklamasında, Kimyasal Mücadelenin Geri Kalmış Ülkelerde Ve Çağdışı Bir Yöntem Olduğu İleri Sürülerek, İlgili Daire Müdürünün Kullanılan Zararlı Kimyasal İçin "Kullandığımız İlaç Kimyasal Olmasına Rağmen Biyolojik Etkilidir" Ve "Merak Etmeyin Çam Kese Böceğinden Başka Bir Canlıyı Öldürmez" Türünden Açıklamalar Yapabildiği Kaydedildi.

Dimilin Kimyasalının Uygulanmasından Sonra Pestisitler Olarak Hava, Su Ve Toprağa Karıştığı, Oradan Da Besin Zinciriyle İnsanlara Ulaştığı Anlatılan Açıklamada, Bu Nedenle Orman Dairesi Tarafından Uygulanan Kimyasal Mücadelede Kullanılan İlaçlar Ve İlaçlama Yöntemi (Mazotla Karıştırılarak Etkisinin Artırılması Yöntemi) İnsan Ve Doğal Hayatın Sağlığına Zararlı Olduğu İddia Edildi.

Açıklamada, Mekanik Ve Biyolojik Etkili Alternatif Mücadele Yöntemleri Varken Ormanlara Kontrolsüz Ve Gelişigüzel Zehir Atılmasının Kesinlikle Kabul Edilmeyeceği İfade Edilerek, Kimyasalların Finansmanın Tc Yardım Heyeti Tarafından Karşılanacağı Kaydedildi.

Bu Yanlıştan Derhal Geri Dönülmesi İstenilen Açıklamada, "Bu Uygulamayı Hayata Geçirenler Bilmelidir Ki,

Dünyanın Hiçbir Yerinde Terk Edilen Kimyasal Yöntemlerin Kullanılması En Hafifiyle Cehalettir" Denildi.
açıklamada, Kullanılacak İlacın İnsan Vücudundan Atılmayacağı Ve Uzun Vadede Başta Kanser Olmak Üzere Pek Çok Hastalığa Neden Olduğu Belirtilerek, Kuzey Kıbrıs'ta Kalp, Pankreas, Tiroit Ve Benzeri Hastalıkların Arttığı; Kanser Hastalığının İse Hat Safhada Olduğu Kaydedildi.

Temsilcilerin Ortak Görüşü

"Devlet Eliyle Zehirlenmeye Devam" Başlıklı Ortak Metnin Okunmasından Sonra Söz Alan Örgüt Başkan Ve Temsilcileri, Kimyasal Mücadelenin Zararlarının Farklı Boyutlarına İşaret Ederek, Biyolojik Ve Mekanik Mücadele İstedi.

tabipler Birliği Temsilcisi Suphi Hüdaoğlu İse, Ülkeyi Yönetenlere Seslenerek, Bu Konudaki Yanlışın İvedilikle Düzeltilmesini İstedi.

Hüdaoğlu, Herkese Tübitak'ın Aylık Dergisinin Son Sayısının 43'üncü Sayfasını Okuma Çağrısı Yaptı.
temsilciler, Basın Toplantısı Ve Basın Açıklamasının Bir Duyuru Ve Halkı Bilgilendirme Yöntemi Olduğunu, Daha Farklı Eylemlerin Gündemde Olduğunu De Belirttiler.
 
21 Kasım 2011 Pazartesi 15:02
Okunma: 810
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu