Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Çapraz Görüşmeler "usulca Ve Sıcak..."

Çapraz Görüşmeler "usulca Ve Sıcak..."

Her İki Görüşme De Olumlu Havada Gerçekleşti.

 
 
Çapraz Görüşmeler
MAVROYANNİS ANKARA'DA SICAK KARŞILANDI, MİTSİALİ ÖZERSAY'LA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN MERKEZ DIŞINDAKİ OFİSİNDE GÖRÜŞTÜ


ÖZERSAY'IN SÜRPRİZİ... YUNANİSTAN'DAN AMBARGOLAR KONUSUNDA YARDIM İSTEDİ


MAVROYANNİS GARANTİLER, TOPRAK, TC KÖKENLİLER VE MARAŞ KONUSUNU MASAYA KOYDU


Lefkoşa, 28 Şubat 14 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın Atina, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in Ankara'ya dün gerçekleştirdiği ziyaret ve her ikisinin de Yunan ve Türk Dışişleri bakanlığı genel müdürleriyle yaptığı görüşmeler Rum basınında geniş yer buldu.


Gazeteler çapraz görüşmelerin olumlu ortamda gerçekleştiğini, resmi açıklama yapılmayan görüşmelerde her iki tarafın da ilk kez açıklama yasağı anlaşmasına tam uydukları yorumunu yaptılar ve Özersay'ın Atina'daki görüşmesi öncesinde sosyal medyadan paylaştığı "bağcıyı dövmeye değil üzüm yemeye geldik" mesajını öne çıkardılar.


Politis haberi "Usulca ve Sıcak... Atina ve Ankara'daki Görüşmeler Konusunda Bütün Taraflar Sessiz... Özersay ve Mavroyannis'ın Ayrı Çapraz Görüşmeleri Basına Kapalı ve Olumlu Ortamda... Müzakerecilerden ve Dışişleri Bakanlıklarından Temasların Esasıyla İlgili Yorum Yok" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Gazete Rum tarafının, Mavroyannis'in TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Ankara'daki görüşmesi konusunda sessizliğini koruyor göründüğünü, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın da yorum veya herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındığını yazdı.


Kıbrıs Türk tarafından, Özersay'ın Türk medyası temsilcilerine açıklamada bulunmuş olmasına karşın Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastasi Mitsiali ile görüşmesi hakkında detaya girmekten kaçındığını, görüşmenin beklentilerinin üzerinde olduğunu söylemekle yetindiğini okurlarına aktaran gazete özetle şunları ekledi:


"Bütün bilgiler görüşmelerin olumlu ve yapıcı ortamda gerçekleştiği yolunda olsa da gerek Türk ve Yunan Dışişleri bakanlıkları görüşmeler hakkında bilgilendirmeyi asgaride tuttu. Atina'da Dışişleri Bakanlığı medyaya Özersay ile görüşmenin saatini bile vermekten kaçındı, Ankara'da Türk Dışişleri Bakanlığı'nda güvenlik en üst seviyedeydi. Kıbrıslı Türk ve yabancı gazetecilere uzak mesafeden sadece birkaç kare fotoğraf alma izni verildi.


RİK'e göre saat 11.00'de başlayıp 12.30'a kadar süren ve çalışma yemeğinin izlediği Mavroyannis-Sinirlioğlu görüşmesinde Mavroyannis Başkan Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs sorunuyla ilgili vizyonunu, bu sefer teknik konulara girmeden anlattı."


Simerini haberi "Özersay 'Beşli Konferansa Gidiyoruz' İmasında Bulunuyor... Türkler Çapraz Görüşmelere Başka Bir Boyut Katıyor" başlığıyla aktardı.


Gazete Rum Yönetimi Sözcüsü Hristos Stilianidis'in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in dün Atina ve Ankara'da yaptığı çapraz görüşmelerin benzeri yeni görüşmeler yapılması dileğinde bulunduğunu yazdı.


Gazeteye göre Stiliandidis "Kıbrıslı müzakereci, Türk yetkiliyle böyle bir görüşme için ilk kez Ankara'ya ulaşıyor, bu nedenle bu görüşme çok önemlidir. Bu görüşmenin başlangıç olması ve birçok benzer görüşmenin takip etmesini diliyoruz. Hükümetin ve bu prosedürü öneren Başkan Nikos Anastasiadis'in niyeti buydu, daha birçok karşılıklı olumlu sonucu olduğuna inanıyoruz" dedi.


MAVROYANNİS ANKARA'DA SICAK KARŞILANDI


Gazete Rum Haber Ajansı'nı (KİPE) kaynak göstererek Mavroyannis'in görüşmesinin çok olumlu bir havada geçtiğini, Rum müzakerecinin Ankara'da sıcak karşılandığını, anlayış ve işbirliği ortamında yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek şunları da ekledi:


"KİPE'ye söylendiğine göre bu birinci görüşmenin, olumlu sonuç olacak şekilde değerlendirilmesi yönünde irade bulunduğu saptandı. Türk kaynaklar 'olumlu bir görüşme ve olumlu bir başlangıçtı' ifadesini kullanarak, müzakerelere ivme katması ümidini dile getirdiler."


"TÜRK TARAFI ÇAPRAZ ZİYARETLERİ SİYASİ AVANTAJ ELDE ETMEK İÇİN DEĞERLENDİRECEK"


Fileleftheros "Çapraz Görüşmelerle Zemin Yoklama... 'Buz Kırılsın' Diye Görüşmeler Atina ve Ankara'ya Götürüldü... Müzakereler Esasa Girmedi" başlıklı haberinde dün Atina ve Ankara'da gerçekleşen çapraz görüşmeleri, "buzu kırmak" hedefli daha çok "zemin yoklama" ve tanışma nitelikli olarak yorumladı, özetle şunları yazdı:


"Kesin görülen odur ki Türk tarafı Kıbrıslı Türk müzakerecinin Atina'ya gidişini, başka örgüt ve hükümetlerle temasların yolunu açarak siyasi avantajlar elde etmek için değerlendirecek. Andreas Mavroyannis ve kendisine eşlik eden hukukçu Polis Poliviu ve diplomat Polis Yoannu dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü.


Beklendiği gibi Mavroyannis Kıbrıs Rum taleplerinin genel çerçevesini, yani Lefkoşa'nın çözümle ilgili vizyonunu ortaya koydu. Türk kaynakları Ankara'nın Kıbrıs müzakere sürecine destek beyan ettiğini savundular. Aynı Türk kaynakları 'olumlu bir görüşmeydi, olumlu bir başlangıçtı' dediler. Ancak bir sonraki görüşmenin ne zaman olacağı net değil."


MİTSİALİ ÖZERSAY'LA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN MERKEZ DIŞINDAKİ OFİSİNDE GÖRÜŞTÜ


Alithia "Kıbrıs Sorunu İçin Tarihi Gün"  başlığıyla aktardığı haberinde Ankara'ya giden Mavroyannis'in bavulunda Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüyle ilgili düşünce ve görüşleri ve sürece toplum düzeyinde güven yaratılması için Maraş'ın açılması, Ankara Prokokolü'nün uygulanması gibi önemli güven yaratıcı önlemler alınmasının gerekliliğiyle ilgili argümanlar bulunduğunu yazdı.


Rum Haber Ajansı'nın (KİPE) Ankara muhabiri Anna Andreu'yu kaynak gösteren gazete Türk kaynaklarının çapraz görüşmeleri önemli adım olarak nitelediklerini, Atina Kıbrıslı Türk müzakereciyi hangi düzeyde kabul ederse Türkiye'nin de Rum müzakereciyi aynı düzeyde kabul edeceğini söylediklerini aktardı.


Özersay'ın Atina'daki görüşmesi öncesinde sosyal medyada paylaştığı "bağcıyı dövmeye değil üzüm yemeye geldik" mesajını öne çıkaran gazete Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastasi Mitsiali'nin Özersay'la, Dışişleri Bakanlığı (merkez dışı) ofisinde görüştüğüne dikkat çekti.


Devamla Rum Yönetimi Sözcüsü Stilianidis'in açıklamasına yer veren gazete dünkü görüşmelerle ilgili açıklamasında TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Kıbrıs Cumhuriyeti" 1959-1960'ta iki toplum tarafından kuruldu diyerek "Kıbrıs Cumhuriyeti" ifadesini kullandığına dikkat çekti.


ÖZERSAY'IN SÜRPRİZİ... YUNANİSTAN'DAN AMBARGOLAR KONUSUNDA YARDIM İSTEDİ


Haravgi "İlk Görüşme Konusunda Karşılıklı Memnuniyet... Olumlu Ortam ve Masada Esaslı Konular... Özersay'ın Sürprizi 'Ambargo' İdi" başlıklı haberinde özetle şunları yazdı:


"Özersay ve Mavroyannis Atina ve Ankara Dışişleri Bakanlıklarında yaptıkları görüşmelerle ilgili hiçbir açıklama yapmadılar, görüşmelerle ilgili hiçbir resmi açıklama yapılmadı, fotoğraf çekilmedi ve kameralar izlemedi.


ASTRA muhabirlerinin yaydığı üzere Kıbrıs Rum tarafı, Ankara'daki görüşmenin olumlu ve yapıcı bir ortamda geçtiğini, 'ilk görüşmenin değerlendirilmesi ve sonuç vermesi yönünde irade bulunduğunu' sızdırdı.


Hükümet Sözcüsü Stilianidis Mavroyannis'in Türk Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmesini çok önemli diye niteledi ve 'İlk kez bir Kıbrıslı Rum müzakereci Türk yetkiliyle böyle bir görüşme yapmak için Ankara'ya erişebiliyor. Bu görüşmenin başlangıç olmasını ve daha birçok görüşme olmasını diliyoruz' dedi.


MAVROYANNİS GARANTİLER, TOPRAK, TC KÖKENLİLER VE MARAŞ KONUSUNU MASAYA KOYDU


Mavroyannis'in dünkü görüşmede garantiler, toprak, yerleşikler ve Maraş'ın iadesi konularını görüşmesi bekleniyordu.


Atina'dan aktarıldığı üzere Özersay da 'ambargo' konusunu gündeme getirdi ve AB üyesi ve bu dönem Avrupa Konseyi başkanlığını yürüten ülke olarak Yunanistan'dan bu konuda yardım istedi.


Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos RİK'in, "bunun (ambargolar konusu) Kıbrıslı Türk müzakerecinin sürprizi mi olduğu?" sorusuna karşılık "ambargodan işgalin sorumlu olduğunu ve kaldırılması için uluslar arası topluma yönelmesi gerektiğini" söyledi.


(ŞA/ŞEB)


 
28 Şubat 2014 Cuma 10:46
Okunma: 959
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu