Ana Sayfa » Kıbrıs » "çapraz Oyu Kabul Etmedim"

"çapraz Oyu Kabul Etmedim"

 kamu-sen'in Bugün Gerçekleşen Genel Kurulunda Konuşmacılar Kıbrıs Müzakere Sürecini De Değerlendirdi..

 
 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu görüşmelerde özellikle Rum tarafınca başlıca sorunmuş gibi gündeme getirilmeye çalışılan çapraz oy konusundaki tutumuna da açıklık getirdi ve " ben çapraz oyu kabul etmedim; Genel Sekreter'e yazdığım son mektupta çoklu konferans toplanması halinde çapraz oy konusunu görüşüp sonuçlandırmayı önerdim"  dedi.

 Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, " halkın büyük çoğunluğun  görüşmelerde izlediği tutumu desteklediğini ,kendisinin de halkın büyük çoğunluğunun bir antlaşma derken neyi kastettiğini bilerek hareket ettiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusundaki süreci aktarırken, kendisinden önceki konuşmacı Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'yı da yanıtladı.

Çakıcı'nın "Rum lider Hristofyas'ı çözüme zorlaması gerektiği" sözlerini yorumlayan Cumhurbaşkanı, "biz zorluyoruz ama sen zorla derken ne demek istediğini ben biliyorum. Hristofyas'ın istediğini ver diyorsun" dedi.

Hristofyas'ın Güney Mesarya'nın tümünü, Güzelyurt'u tüm köy ve kasabalarıyla ve Karpaz'ın da tümünü istediğini anımsatan Eroğlu, bunlar verilince geriye küçük şeyler kalacağını kaydetti.

2026'da Avrupa Birliği dönem başkanlığını ortak Kıbrıs'ın devralacağını söyleyen Çakıcı'ya, "bunlar verilince Kıbrıs Türk halkı kalacak mı" diye soran Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakereleri adada varolan gerçekler ışığında sürdürdüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının işgal ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti'nden vazgeçmeyeceğini herkesin bildiğini belirterek, Güney'de Annan Planı'na hayır denilmesinin nedeninin de Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ortadan kaldıracak olması olduğunu söyledi.

Dönemin Rum Lideri Papadopulos'un ekranlarda Rum halkına "ben bir devlet aldım bir toplum iade edecek değilim" dediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum'un ne istediğinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı seçilmeden önce uzlaşmaz olarak gösterilmeye çalışıldığını da hatırlatan Eroğlu, göreve gelir gelmez genel sekretere mektup yazarak müzakerelere kaldığı yerden devam edileceğini bildirdiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere masasında 6 başlık bulduğunu ve bu başlıklar üzerinde görüşmeleri sürdürdüğüne işaret ederek, ikinci Cumhurbaşkanı Talat zamanında hiçbir başlığın kapatılmadığını anımsattı.

Eroğlu, Birleşmiş Milletler parametrelerinde yeri olmayan "Çapraz Oy" önerisinin de ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde Rum tarafınca masaya getirildiğini belirtti.

"Çapraz Oyun" Talat tarafından öneri paketinin içine konduğunu kaydeden Eroğlu, Rumların "Çapraz Oy"u, "Dönüşümlü Başkanlığı" bertaraf etmek için yeniden gündeme getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendisinin de "Çapraz Oy"la ilgili "referanduma götürülmesi" ve "senatoya götürülmesi" önerilerinde bulunduğunu ancak her iki önerinin de art niyeti olan Rum tarafınca reddedildiğini hatırlattı.


Halkın kendisine seçimlerde verdiği yetkiyle üstlendiği sorumluluğun bilincinde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkın kendisine adada varolan gerçekleri göz ardı etmeyecek bir anlaşma yapma yetkisi verdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu masada neyi müzakere ettiğini çok iyi bildiğini vurguladığı konuşmasında, toprak vermekle olayın bitmediğini; Türk tarafına kalacak topraklara da isterse 65 bin Rum'un geri dönebileceğini söyledi.

Eroğlu, görüşmeler kopma noktasına geldiğinde kopmaması için genel sekretere yeniden mektup yazdığına da işaret etti.

Bu mektupta Kıbrıslı çözümü savunan iki tarafın çözümü bulamadığını ve 3 garantör devletin katılacağı 5'li bir zirve yapılmasını istediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, ancak Genel Sekreter'in yeterli ilerleme olmadığından bahsederek çok taraflı toplantı çağrısı yapamayacağını açıkladığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, mekik diplomasisine karşı olmadıklarını ve Birleşmiş Milletler temsilcileriyle her zaman görüşmeye hazır oldukları mesajı vererek şöyle konuştu:

"önce metodolojiyi ortaya koyalım. Nasıl görüşeceğiz. Kaç sene daha görüşeceğiz. Alternatif nedir bunları ortaya koyduk. Hristofyas her şeye yok dediği gibi davrandı"

Bu tür açıklamalar olduğu ve sürecin belli olduğu bir aşamada müzakereleri devam ettirmenin havanda su dövmek anlamına geleceğini anlatan Eroğlu, "hala benim siyasi partilerim Rum'un uzlaşmaz olduğunu görmediyse ben ne diyebilirim. 1968'ten beri masadayız. Hiç birini ciddiye almayalım, 1986'da Cuellar belgesini meclise götürdüğümü hatırlayın, Rum reddetti. Annan Planı'nın kabul edilmesi için neler yapıldı hatırlayın. Dolayısıyla Rum Annan planını reddetti, tüm önerileri reddetti. Hala bizimkiler Eroğlu uzlaşmak istemez der. Talat istedi da ne oldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "biz yumruğumuzu sıkmayız. Çünkü yumruk sıkılırsa el sıkılamaz. Ama müzakere masasında dik oturuyoruz. Halkımızın güvenini her zaman takdir ederim. Büyük çoğunluğun ne istediğini ben bilirim. Herkes kadar ben de anlaşma isterim ama insanlarımızı sefalete sokacak bir anlaşma arayışı içerisinde değilim" ifadelerini kullandı.

 
5 Mayıs 2012 Cumartesi 16:26
Okunma: 576
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu