Ana Sayfa » Kıbrıs » ÇAVUŞOĞLU-ERTUĞRULOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI

ÇAVUŞOĞLU-ERTUĞRULOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum kesiminde süren yangınlara Türkiye'nin yardım önerisiyle ilgili olarak, Rum tarafının böylesine bir hassas durumda ve bu insani yaklaşım karşısında bile bundan avantaj elde etmeye çalıştığına işaret ederek "Türk uçaklarını ve helikopterini Rum tarafına indirmeye çalışıyor. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil” dedi.

 
 
ÇAVUŞOĞLU-ERTUĞRULOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI

 (T.A.K):

 

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bakanlıkta başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye ile KKTCarasında yeni dışişleri bakanı, başbakan ve cumhurbaşkanının karşılıklı olarak ziyaret yapmasına yönelik bir gelenek olduğunu hatırlattı.

KKTC dışişleri bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirten Çavuşoğlu, şu andaki bölgesel konular, Kıbrıs'ta devam eden müzakere süreci ve hedeflerin bunu gerektirdiğini vurguladı.

Türkiye'nin KKTC'ye müzakere sürecinde desteğinin Kıbrıs Türk tarafının çıkarlarını koruyacak şekilde sürdüreceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bu yıl içinde bir çözüme ulaşılmasını arzu ediyoruz. Rum kesiminde seçimler bitti. Artık sığınacak bir bahanenin kalmadığını da söylemek istiyoruz. Liderler ve müzakereciler arasında daha sık görüşmeler yapılması gerekiyor." diye konuştu.

KKTC'nin yurt dışındaki KKTC temsilciliklerinin sayısının arttığını ancak bunun yeterli olmayacağını ifade eden Çavuşoğlu, buraların aktif birer temsilcilik olması için ellerinden gelen desteği sürdürmeye devam edeceklerini belirtti. KKTC Dışişleri Bakanlığının altyapısını güçlendirmek için birlikte çalıştıklarını dile getiren Çavuşoğlu, bilişim altyapısı ve arşiv projelerinin tamamlandığını ve en kısa sürede KKTC'ye yapacağı ziyarette bu iki projenin açılışını gerçekleştirecekleri bilgisini verdi. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"KKTC'de gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan reformları görüştük ki KKTC'nin çözüm olsun olmasın geleceğe kendini çok iyi hazırlaması lazım, güçlü olması lazım. Bu sebeple de hem mali yardımın güçlendirilmesi hem de reformların sürdürülmesinde fayda var. Şu andaki hükümette de bu kararlılığı görüyoruz. KKTC'ye ulaştırdığımız asrın projesi olan su temini projesinin de artık nihayete kavuşturulması gerekiyor. Suyun etkin bir şekilde Kıbrıs Türk halkına ulaştırılması gerekiyor. Bu konuda da hemfikiriz. Tüm bu konuları enine boyuna görüştük."

SORULAR

Kıbrıs'ta müzakerelere ilişkin bir soruya karşılık ana maddelerinin belli olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "İki lider, ortak bir açıklamayla müzakereleri başlatmışlardır ve siyasi eşitlik ve iki kesimliliğe dayalı, kalıcı, adil bir çözüm istiyoruz. Bu süreç, BM şemsiyesi altında yürütülmektedir. BM Genel Sekreterinin iki tarafın lideri ile bir araya gelmesi son derece doğaldır." dedi.

Kıbrıs sorunun çözümünde yaşanan gecikmenin sorumlusunun Türkiye olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, "Tek taraflı gaz rezervleri ile ilgili attıkları adımlar ve bizim verdiğimiz karşılıktan sonra masadan çekilmeleri gibi birçok sebepten bu gecikmenin sebebi KKTC, Türkiye değildir. Artık sürecin hızlanması gerekiyor. 1 artı 5 toplantısının da yapılması gerekiyor, eğer çözüm isteniyorsa." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs etrafındaki gaz ve petrol rezervleri üzerinde KKTC ve Kıbrıs Türk halkının da haklarının olduğuna dikkati çekerek, yer altı kaynaklarından elde edilecek gelirin nereye harcanacağına da birlikte karar verilmesi gerektiğini, tek taraflı olarak karar verilemeyeceğini söyledi.

"BU KONUYU İNGİLTERE'NİN GÜNDEMİNE BEN Mİ TAŞIDIM?"

Birleşik Krallık'ta yapılacak AB referandumu ve İngiltere Başbakanı David Cameron'un Türkiye ile ilgili açıklamalarıyla ilgili soruyu ise Çavuşoğlu, şöyle yanıtladı:

"Her şeyden önce İngiltere'deki referandum sürecinde Türkiye'nin sürekli gündeme gelmesi, aslında bir yerde Türkiye'nin geldiği noktanın yansımasıdır. Yani güçlü bir Türkiye. Bunu olumlu ve olumsuz gündeme getirenler var. Negatif olarak, Avrupa'daki İslamafobi ve Türkiye karşıtlığının arttığının bir göstergesidir. Türkiye'den de çekindiklerinin bir göstergesidir. Oysa Türkiye bugüne kadar sadece göç krizi ya da göçmen sorunu değil birçok alanda AB'ye yük olmadığı gibi ekonomik anlamda da bunu söyleyebiliriz, tam tersi Avrupa kıtasının yükünü paylaşmıştır. Türkiye gelecek sanki İngiltere, Avrupa'ya yük olacak gibi algı yaratmaya çalışmak doğru değil. AB'ye yük olacak gibi bir algı yaratmak doğru değil. Türkiye'nin ne zaman üye olup olmayacağında referandum öncesi kampanyada bunu artı ya da eski yönde kullanmak doğru değil. Her şeyden önce sen ne kadar iktidarda kalabileceksin sen onun hesabını ver veya AB içinde kalabilecek misin, kalamayacak mısın? Bunun hesabını ver. Bu konuyu İngiltere'nin gündemine ben mi taşıdım? Seçimi kazandığım zaman referanduma götüreceğim kararını ben mi aldım? Kararı alan sizsiniz, sonra aldığınız kararın karşısında kalmak için çaba sarf eden de sizsiniz."

İngiltere'nin AB'nin içinde kalmasından yana olduğunu belirten Çavuşoğlu, "(İngiltere'nin) AB içinde güçlü bir kurum olmasını isteriz. Ama AB İngiltere'nin kalmasıyla çıkmasıyla güçlü bir kurum olamaz. Sadece bu yeterli değil. İngiltere'nin çıkması mutlaka olumsuz etki yapar. AB kendisini yenileyemez, yanlış politikalarını düzeltmezse, Avrupa halklarının yaşadığı sorunlara çözüm bulamazsa şu anda Avrupa'nın değerlerini yok etmeye başlayan eğilimlere karşı güçlü duramazsa, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, radikalizm, İslamofobi, anti-semtizme, Hristiyan karşıtlığına karşı durmaz çözüm üretemezse AB zayıflar. AB Türkiye'yi içine almazsa tüm bu alanlarda başarılı olamaz. Tüm çabaları yarım kalır." değerlendirmesinde bulundu.

"RUM TARAFI İNSANİ YAKLAŞIM KONUSUNDA BİLE AVANTAJ ELDE ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Bir basın mensubunun Rum kesiminde devam eden yangına ilişkin Türkiye'nin yardım önerisine yönelik sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, dünyanın neresinde bir afet olsa oraya ilk insani yardımı ulaştıran ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi. İnsani yardımlar konusunda gayrı safi milli hasılaya oranla Türkiye'nin birinci sırada olduğunu, kalkınma yardımlarının ise 4 milyar dolara çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, "Rum kesiminde bu yangın çıkınca ve baktık ki kontrol altına alınamıyor, yardım önerimizi ilettik ve hem Sayın Akıncı hem de Rum liderler ile defalarca görüştük." değerlendirmesinde bulundu.

Rum tarafının böylesine bir hassas durumda ve bu insani yaklaşım karşısında bile bundan avantaj elde etmeye çalıştığının altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Türk uçaklarını ve helikopterini Rum tarafına indirmeye çalışıyor. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil. Aynı şekilde kendisi Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul'a geldi. Biz misafirperverliğimizi gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanımız bir yemek verdi. Bu resmi bir etkinlik değildi ve Sayın Akıncı'yı da bu yemeğe çağırdık. Biz isterdik ki böylesine gayrı resmi bir yemekte nasıl Davos'ta veya başka ortamlarda bir araya geldilerse, burada da yan yana gelsinler ve dostluk mesajı versinler. Güven artırıcı tedbirler de çok önemli. İki halk birlikte yaşayacak. Dostların bir araya geldiği akşam yemeğinde bile Akıncı ile bir araya gelmeyi istemediği gibi yaptığı açıklamalar da hoş değildi. O nedenle Rum kesimine diyorum ki en azından insani konuları bile suistimal etmeyin. Karşılık vermeseniz bile bunu başka yerlere çekmeye çalışmayın."

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakereleri hakkında "Rum tarafı 'Kıbrıs Cumhuriyeti' diye tanındığı, Kıbrıs Türk halkının kimliği inkar edildiği, Kıbrıs Türk halkının egemenliği inkar edildiği sürece, Kıbrıs'ta 50 yıldır yapılan müzakerelerde bir neticeye varılamadığı gibi bugün de varılması bana göre mümkün değil" dedi.

Ertuğruloğlu, TC Dışişleri Bakanlığında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ana vatan ve yavru vatan birlikteliği ve bütünlüğünü bilen, buna inanan birisi olarak Ankara'da kendisini konuk değil evinde hissettiğini belirtti.

Ulusal davayı savunan Türk halkının temsilcisi olarak Bakan Çavuşoğlu ile çok kapsamlı görüşmeler yaptıklarını ifade eden Ertuğruloğlu, her konuda görüş ve vizyon birliği içerisinde bugünü ve geleceği belirleme yönünde görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Kıbrıs konusunda anlaşma olasılığının 50 yıldır gündemde olduğunu, 50 yıldır BM gözetiminde müzakerelerin yürütüldüğünü anımsatan Ertuğruloğlu, ancak bugüne kadar herhangi bir netice sağlanamadığını söyledi.

Ertuğruloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık Kıbrıs konusundaki müzakerelerin önü açık bir şekilde devam etmesinin sona erdirilmesi gereğine inanan birisiyim. Yıl sonuna kadar bir süreç, müzakerelere verilmesi gereken bir şanstır diye değerlendiriyorum. Ama Rum tarafının arzu ettiği gibi önü açık müzakere sürecine artık onay vermememiz gerektiğine inanan birisiyim. Rum tarafına kalırsa 50 yıldır müzakere ediyoruz, 500 yıl daha müzakere etmeye niyetli bir Rum tarafıyla karşı karşıyayız. Bunu bilerek, Kıbrıs konusunda anlaşma olasılığı gerçekten mümkün olacak mı olmayacak mı bu kapsamı o çerçevede değerlendirmemiz gerekir, gerçekçi olmamız gerekiyor."

Her Kıbrıs Türkünün anlaşma arzusunda olduğunu, yıllardır yaşatıldığı anormal koşulların sona erdirilmesini istediğini söyleyen Ertuğruloğlu, şunları kaydetti:

"Ama bunu kendi başımıza yapmamız mümkün değil. Bunun olabilmesi için Güney Kıbrıs'taki komşularımızın, eski ortaklarımızın da bu vizyona sahip olması gerekir. Güney Kıbrıs'taki komşularımızın bu vizyona sahip olduğunu düşünmüyorum. İnşallah doğru yola gelirler. Kıbrıs adasının bir Helen adası olmadığını görürler ve kabul ederler. Kıbrıs Türkünün adanın eşit sahibi olduğunu görürler ve kabul ederler ve Kıbrıs Türkünün boyundurukları altına alma milli çizgilerinden vazgeçerler. Bunu yaptıkları takdirde sene sonuna kadar bir anlaşma sağlamamız tabii ki mümkündür.

Ama son yaşadığımız olaylar baktığımızda gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul'daki yemek davetinde gerek Anastasiadis'in tavrı gerekse son güncel yangın olayında Rum tarafının böyle bir konuda bile siyaset yapmak, siyasi avantaj sağlamaya yönelik yaklaşımı... Bunları izlediğimiz zaman olması gereken vizyona sahip olmadığını söylemek benim için en azından kolaydır. Beklentimiz Rum tarafının aklına başına toplaması ve doğru vizyona gelmesidir. O küçücük adada kendilerini adanın tek hakimi, Kıbrıs Türkünü de azınlık görme vizyonundan bir an önce kopmalarıdır. Bunu başardıkları takdirde bir anlaşma sağlanması son derece kolaydır. Bizlerin Rumları yönetme, idare etme politikamız yoktur, aynı şekilde Rumların da Kıbrıs Türkünü yönetme idare etme, boyunduruğu altına alma politikasından bir an önce vazgeçmeleri gerekir."

Kıbrıs müzakereleri hakkındaki bir soruya karşılık, Kıbrıs'ta çözümün olabileceğini, adada çözümün herkes tarafından istendiğini kaydeden Ertuğruloğlu, "Her Kıbrıs Türk bireyi Kıbrıs'ta çözüm istiyor. Sorunu gelin tarif etmeye çalışalım, hangi sorunu çözmeye çalışıyorsunuz? Rum tarafı ile bizim Kıbrıs sorununun tarifi üzerinde bir mutabakatımız bile yok. Rum tarafı da 'Kıbrıs sorununu çözelim' diyor, Kıbrıs Türk tarafı da 'Kıbrıs sorununu çözelim' diyor. 50 yıldır müzakere ediliyor, aynı konular defalarca müzakere ediliyor, yeni tartışılan bir şey yok. Niye bir anlaşmaya varamadık? Çünkü farklı sorunları çözmeye çalıyoruz. Kıbrıs Türkünün çözmeye çalıştığı Kıbrıs sorunu başkadır, Kıbrıs Rumunun çözmeye çalıştığı Kıbrıs sorunu başkadır. Sorunun tarifinde mutabakat yoksa çözümünde nasıl mutabakat sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

KASULİDİS'İN DOĞALGAZ KONUSUNDAKİ DEMEÇLERİ

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in "Doğalgaz gelirlerinin çözümün bedelini ödemeye yönelik kullanılması" yönündeki demeçlerinin Güney Kıbrıs'tan çok ciddi eleştiri aldığını anımsatan Ertuğruloğlu, bunun bugünün konusu olmadığını ancak Rum tarafının hakim zihniyetinin kendisini burada da gösterdiğini kaydetti.

Ertuğruloğlu, şöyle konuştu:

"Doğalgaz olanaklarının sanki sadece kendilerinin hakkıymış gibi kendilerinin sadece söz sahibi olduğu bir olaymış gibi Kıbrıs Türkünün bu konuda hiçbir sözünün olmadığı gibi bir yaklaşım sergilemeye devam ettikleri de realite. Bu hakimiyetçi zihniyet devam ettiği sürece zaten Kıbrıs'ta gerek doğalgaz gerekse Kıbrıs konusunun sağlıklı bir şekilde tarihi gerçeklerle, adadaki realitelerle uyumlu bir şekilde bir anlaşmayla noktalanması bana göre pek olası görülmüyor. Rum tarafı 'Kıbrıs Cumhuriyeti" diye tanındığı, Kıbrıs Türk halkının kimliği inkar edildiği, Kıbrıs Türk halkının egemenliği inkar edildiği sürece Kıbrıs'ta 50 yıldır yapılan müzakerelerde bir neticeye varılamadığı gibi bugün de varılması bana göre mümkün değil."

 

 
22 Haziran 2016 Çarşamba 14:38
Okunma: 371
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu