Ana Sayfa » Kıbrıs » Çavuşoğlu siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlık konusunu görüştü

Çavuşoğlu siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlık konusunu görüştü

Çavuşoğlu: "(vatandaş olacakların sayısının) neye tekabül edeceği noktasında bir şey söylemek için çok erken"

 
 
Çavuşoğlu siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlık konusunu görüştü
SENDİKAL PLATFORM VE BAZI ÖRGÜTLER BAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Lefkoşa, 2 Haziran 11 (T.A.K.): İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, vatandaşlık konusunda yapılacak yasal değişiklikler sonucu verilecek vatandaşlık sayısı için henüz bir rakam telaffuz etmenin yanlış olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu bu yöndeki açıklamayı bugün bakanlıkta, Meclis'te temsil edilen bazı siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlık konusunda gerçekleştirdiği ikinci toplantının başında yaptı.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de katıldı.

Öte yandan Sendikal Platform, 4 siyasi parti ve bazı örgüt temsilcileri, toplantının gerçekleştirildiği saatlerde bakanlık önünde "vatandaşlık" konusunda eylem yaptı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı önünde toplanan örgüt temsilcileri adına Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan bir konuşma yaptı, ardından Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Güven Varoğlu ortak açıklamayı okudu.

BAKANLIKTAKİ TOPLANTI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, siyasi parti temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantının başında basına yaptığı açıklamada, bir önceki toplantıda tarafların (seçme seçilme hakkı bulunmayanlara verilen kimlik) beyaz kimlik ve Yurttaşlık (Vatandaşlık) Yasası'nda yapılacak değişiklikleri tartıştığını söyledi.

"Toplumu direkt olarak ilgilendiren bu konularda bir mutabakatın aranması demokratik olduğu gibi ihtiyaçtır da. En kötü ihtimal asgari müştereklerin belirlenmesi gerekiyor, çünkü her siyasi partinin bir bakış açısı var ancak ikide birde değişebilecek bir vizyon olamaz" diyen Nazım Çavuşoğlu, toplumun hassasiyetlerinin dikkate alınarak hareket etmeleri gerektiğinin bilincinde olduklarını kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, yeni yasal düzenlemelerin on binlerce kişiye vatandaşlık hakkı vereceği söylemleri ile ilgili olarak ise, "Ülkedeki kaçakların kayıt altına alınması ve mevcut yasanın yaratığı sıkıntıların ortadan kaldırılması için yasal değişiklik ihtiyacı doğmuştur. Yasaların maddeleri netleşmediği için neye tekabül edeceği noktasında bir şey söylemek için çok erkendir" dedi.

ADEM

Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) adına konuşan milletvekili Sonay Adem ise "toplumsal varoluş alanında kalkışmaların yaşandığı bir dönemde bu konuların gündeme gelmesi, gerek Türkiye'den nüfus akışının gerekse kaçak yaşamın dal budak salmasının önüne geçilmesi konusunda mutabakata ihtiyaç var" dedi.

"Başta ekonomik olmak üzere demografik yapının zedelenmesi Kıbrıs Türk halkının var oluşuna önemli bir darbe indirmektedir" diyen Adem, CTP/BG olarak bunun orta yerden kaldırılmasına dönük olarak atılacak adımlara tam destek vereceklerini söyledi.

Adem, iki parti arasındaki iktidar sorununun ayrı bir mesele olduğunu, ancak bir toplumun var oluş ile yok oluşunun farklı bir mesele olduğunu kaydetti.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, "Şu andaki Vatandaşlık Yasası ile devam etmek mümkün değil, şu anki muhaceret konuları ile devam etmemiz mümkün değildir,  İş Yasası da değişmeli" dedi.

Çakıcı, "Ülkeye çalışmaya gelen her kişi ülkede kalmamalı. Bir sınırlandırma olmalı. Kişiler vatandaşlık hakkı da talep etmemeli... Ülkede uzun yıllar yaşayan kişilerin durumu ile ilgili muhaceret yasalarında değişikliğe ihtiyaç var. Bir süresi olması lazım" dedi.

TDP'nin "kan yolu ve vatansızlık durumlarında vatandaşlık hakkının doğmasını, uzun süreli ikametin vatandaşlık hakkı doğurmamasını" savunduğunu ifade eden Çakıcı, yasada vatandaşlık kriterlerinin de belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çakıcı, "On binlerce vatandaşlık yapılmasının karşısındayız. Bunu Kıbrıs Türkü'nün hayati bir noktası olarak değerlendiriyoruz... On binlerce kişiye vatandaşlık hakkı doğuracak bir yasa ile karşılaşırsak, bunu uluslararası kuruluşlara götüreceğiz... Bu, Kıbrıs Türkü'nün geleceğini belirleyecek bir süreçtir" dedi.

KAPTAN

Bu arada bakanlık önünde düzenlenen eylemde konuşan KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, UBP Hükümeti'ni Türkiye'nin AK Parti Hükümeti ile birlikte "Kıbrıs Türkü'nü yok etmek için" çalışmakla suçladı.

Kaptan, UBP Hükümeti'nin geçirdiği yasalarla Kıbrıs Türkü'nün ülkeden göç etmesine neden olduğunu da iddia etti.

UBP Hükümeti'nin, 2010'da çok az kısmı evlilikten dolayı olan 650 vatandaşlık verdiğini, 1 Ocak 2011 - 31 Mayıs 2011 arasında bin 80 vatandaşlık verildiğini, bunun 850'sinin Türkiye Büyükelçisi'nin değiştiği tarihten itibaren verildiğini öne sürdü.

Sadece bugün 10 kişinin daha vatandaş yapıldığını, ortalama günde 11 kişinin vatandaş yapıldığını savunan Kaptan, rakamların Nüfus Kayıt Dairesi'nden alındığını belirtti.

Kaptan, nüfus konusunda Başbakan'ın kalabalık, Maliye Bakanı'nın 400 bin, Büyükelçi'nin ise "abarttıkları gibi değil" şeklinde yorum yaptığını kaydetti ve Büyükelçi'ye atıfta bulunarak "Benim memleketimde haddini bil, elçisin elçi sınırları içerisinde kal. Konuşmalarında da, davranışlarında da benim ülkemin içişlerine karışma" dedi.

ORTAK AÇIKLAMA

Güven Varoğlu tarafından okunan yazılı açıklamada, UBP ve AK Parti hükümetleri Kıbrıs Türklerini yok olmaya götüren politikalar izlemekle suçlandı.

Açıklamada, TC Hükümeti'nin demografik yapıyı bozacak şekilde nüfus aktarımı yaptığı, böylece Kıbrıs Türk varlığını tehlikeye sokulduğu ve "tam bir entegrasyon ile asimilasyon hedeflendiği" savunuldu.

Sendikal Platform, Hayvancılar Birliği, K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Güzelyurt Lefke Narenciye Üreticileri Birliği, Birleşik Taksiciler Birliği, CTP, TDP, YKP ve BKP'nin imzası bulunan ortak açıklamada, "(Hükümet) çıkarmaya çalıştığı yeni yasalarla ülkemizde kaçak olarak bulunan on binlerce kişiye af çıkartıp yasal duruma getirmeye, ülkenin bozulan nüfus yapısını bir o kadar daha bozmaya çalışmaktadırlar" denildi.

(ID/SEL) FOTOĞRAFLI

 
2 Haziran 2011 Perşembe 23:30
Okunma: 633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu