Ana Sayfa » Kıbrıs » Cemal Başkan 90 gün boyunca uzaklaştırıldı!

Cemal Başkan 90 gün boyunca uzaklaştırıldı!

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclis üyeleri Kanun gücünde kararname ile 90 gün süre ile zorunlu izne çıkarıldı.

 
 
Cemal Başkan 90 gün boyunca uzaklaştırıldı!
Bakanlar Kurulu'nun yaklaşık 5 saat süren toplantısında toplantısında, Lefkoşa Türk Belediyesi ile tarım ve havyacılara verilen doğrudan gelir desteği hakkında önemli kararlar aldı.
 
Bakanlar Kurulu, Başsavcılıktan görüş de alarak, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkması için yasa gücünde kararname çıkardı. 


Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, bugün çok önemli konularda uzun ve tartışmalı bir toplantı yaptıklarını söyledi. 


Ülkenin demokrasi, belediyelerin de özerkliği olmasına karşın, halkın da ödediği paraların karşılığın alma hakkı olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, yaklaşık 5 aydır LTB meclis üyelerinin toplanamadığını, karar üretemediğini, buna bağlı olarak LTB'de maaşlarını alamadığı için hizmet veremeyen bir personel olduğunu anlattı. 


KARAR SAVCILIKTAN ALINAN GÖRÜŞ DOĞRULTUSUNDA


Hükümetin, demokrasiyi zedelemeden, özerkliği de düşünerek, bir çözüm bulma yönünde, savcılıktan aldığı görüş doğrultusunda bir karar verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, Lefkoşa halkının yaşadığı sıkıntıları göz önünde bulundurarak ve LTB'nin hizmet verme yönünde yaşadığı tıkanıklığı aşma yönünde bir karar ürettiklerini kaydetti. 


Hükümetin ürettiği kararı açıklamadan önce belediyede meclis üyesi bulunan partilerin başkanlarının tek tek aranarak, bilgi verildiğini belirten Çavuşoğlu, "LTB başkanı ve LTB meclis üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılmalarıyla ilgili yasa gücünde kararname ismiyle bir kararname çıkarttık" dedi. 


"LTB'NİN ÖZERK YAPISINA YETERİNCE SAYGI GÖSTERDİK"


LTB'nin meclis üyelerine 5 aydır yaptığı toplantı çağrısına "yeterince" cevap alınamadığını ve herhangi bir konuda karar alamadığının görüldüğüne dikkat Çeken Çavuşoğlu, hükümetin LTB'nin özerk yapısına bugüne kadar yeteri kadar saygı gösterdiğine inandıklarını kaydetti.


LTB'de yaşanan durumun genelde KKTC'yi, özelde ise Lefkoşa halkını ekonomik ve sağlık yönünden ciddi boyutta etkilediğini belirten Çavuşoğlu, ekonomik olumsuzluklar yanında hali hazırda LTB'nin idari anlamda sürdürülebilir bir yapıya sahip olmadığını söyledi. 


Çavuşoğlu, sorunların çözümü amacıyla LTB'nin yürürlükteki tüm mevzuat gereği idari, mali ve hizmetlerin verilmesi yönünde alınması gereken kararların alınarak yürürlüğe konulabilmesi, özelde Lefkoşa kentinin genelde ise; KKTC'nin ekonomik ve sağlık yönünden etkilenen, giderek çoğalan olumsuz durumun ortadan kaldırılmasına olanak sağlayabilmek için bu kararnamenin yürürlüğe konulduğunu vurguladı. 


LEFKOŞA KAYMAKAMLIĞI YETKİLENDİRİLDİ


Kararnameyle, mevzuat gereği zorunlu izne çıkarılan Belediye Başkanı'nın yürürlükteki tüm görev ve yetkilerini yapmak üzere Lefkoşa Kaymakamı'nın 90 gün süreyle yetkilendirildiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, "Kaymakamlık yürürlükteki tüm mevzuatın vermiş olduğu yetkileri kullanır ve görevleri yapar" dedi. 


BELEDİYE MECLİSİ'NİN GÖREVLERİNİ 8 KİŞİLİK KOMİSYON YÜRÜTECEK


Çavuşoğlu, belediye meclisinin görevlerini yapmak üzere ise 8 kişilik bir de komisyon kurulacağını ifade ederek; "Kararnameyle; izne çıkarılan Belediye Meclis üyelerinin yürürlükteki tüm görev ve yetkilerini yapmak üzere Kıbrıs Türk Belediyeler Birliğince görevlendirilecek bir birlik temsilcisi, Lefkoşa Belediye hudutları dahilinde görev yapan muhtarların kendi aralarında görevlendirecekleri bir muhtar, Maliye Bakanlığı tarafından görevlendirilecek bir Maliye Bakanlığı temsilcisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilecek bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisi, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından görevlendirilecek iki İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı temsilcisi ve Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilecek bir Sağlık Bakanlığı temsilcisinin 90 gün süre ile yetkilendirilerek, mevzuat uyarınca verilen görevleri yapıp, yetkileri kullanabilecekler" dedi.  


KARARNAME 24 SAAT İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK


Yasa gücünde kararnamenin bu akşam devlet basım evi tarafından basılarak 24 saat içinde yürürlüğe gireceğini vurgulayan Çavuşoğlu, LTB hudutları dahilinde halen görev yapan tüm muhtarların kendi aralarından belirleyecekleri 5 kişilik bir danışma kurulu oluşturacaklarını anlattı. 


Nazım Çavuşoğlu, yasa gücünde kararnameyi yürütme yetkisinin yerel yönetimlerden sorumlu bakanlığa ait olduğuna işaret ederek, 90 gün içinde belediyenin bütün mali yapısının masaya yatırılarak LTB'nin yüzdürülebilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını kaydetti. 


Çavuşoğlu, işten çıkarılan 123 kişi için ise, işten çıkarılma gerekçelerinin inceleneceğini belirterek,  belediyenin durumuyla ilgili olarak yetkili sendikayla da görüşülerek hareket edileceğini ifade etti. 


Gazetecilerin, "LTB Başkanı Bulutoğluları'nın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında istifa edip etmeyeceğine karar vereceğini" söylediğini belirtmesi üzerine ise Çavuşoğlu, hükümetin bu konudaki tavrının net olduğunu, Cemal Bulutoğluları'nın tercihinin kendine ait olduğunu vurguladı. 


Çavuşoğlu, "yönetime bu kararnameyle el koyduk, kabul eden eder, etmeyen kendi tercihlerini kullanır" dedi. 


TARIM VE HAYVANCILARA VERİLEN DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ ORANLARI ARTTIRILDI


Öte yandan Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında, tarım ve hayvancılara verilen doğrudan gelir desteklerinin arttırılması yönünde karar aldı. 


Bakanlar Kurulu sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu'nun her yıl tarım ve hayvancılığa verdiği doğrudan gelir desteği oranlarının arttırılmasına karar verdiğini ifade ederek, oranları açıkladı. 


Çavuşoğlu, küçükbaş havyacılara geçen yıl verilen en yüksek doğrudan gelir desteğinin 16 TL iken, bu yıl 18'e yükseltildiğine dikkat çekerek, bu yıl kategorilerde de değişiklik yaptıklarını açıkladı. 


Çavuşoğlu, "Geçen yıl 1-200 hayvanı olanlara 16 TL verilirken, bu yıl 1-250 hayvanı olana 18 TL, geçen yıl 201-300 küçükbaş hayvanı olana 14 TL verilirken, bu yıl 251-400 hayvanı olana 16 TL, geçen yıl 301-500 hayvanı olana 12 TL verilirken, bu yıl 401-600 hayvanı olana 14 TL, geçen yıl 501 ve üzeri hayvanı olana 4 TL verilirken, bu yıl 601 ve üzeri hayvanı olana 6 TL verilmesine karar verdik" dedi. 


Yapılan yeni uygulamayla hayvancıların üretime daha çok katkı sağlamasının düşünüldüğünü belirten Nazım Çavuşoğlu şöyle devam etti: 


"Tarıma verilen doğrudan gelir desteği çerçevesinde ise, tahıl ve yer bitkileri adı altında yapılan doğrudan gelir desteği geçen yıl 24 TL iken bu yıl 30 TL'ye çıkarıldı. Narenciye 160 TL'den, 190 TL'ye çıkarıldı, meyve ağacı, bağ ve sera alanları için ise 100 TL'nin öngörüldü."


 
4 Temmuz 2012 Çarşamba 16:58
Okunma: 1590
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)