Ana Sayfa » Kıbrıs » Cevher Adası CMC

Cevher Adası CMC

Star Kıbrıs, CMC bölgesindeki havuzlarda yer alan maden kaynaklarının numunelerinin incelendiği İstanbul Teknik Üniversitesi’deki (İTÜ) test raporuna ulaştı.

 
 
Cevher Adası CMC

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Güney Kıbrıs’ta Baf’ınArminu köyündeki tarlada altın damarı bulan Rum Kesimi’nin ardından, KKTC’de de kısmen de olsa maden yataklarının olduğu kaydedildi.
Gazimağusa’ya bağlı Yiğitler köyü ve Gemikonağı’nda yer alan CMC bölgesinde bulunan atık havuzlarda altın, bakırın yanı sıra 9 elementin de bulunduğu ifade edildi. CMC bölgesinin rehabilitasyonunu gerçekleştiren şirket olan Port İsbi Ltd, bölgede bulunan havuzlardan numune alarak, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Vakfı İktisadi İşletmeleri arasında incelemelerde bulunduğu öğrenildi.
Star Kıbrıs’ın ulaştığı rapora göre, yaklaşık 9.5 milyon ton artığın depolandığı havuzların ortalama element içerikleri; % 0.38 Cu,(Bakır) 283 g/ton Co (Cobalt) 0.59 g/ton Au (Altın) 26 g/ton Ni(Nikel) 96 g/ton Pb (Kurşun) 511 g/ton Zn (Çinko) 0.02 g/ton Pt, 237 g/ton V, 99.2 g/ton Mo olarak hesaplandığı belirtildi.Güney Kıbrıs’ta kalan Baf’ta bulunan Arminu köyündeki bir tarlada altın damarı bulunduğu açıklamasının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de (KKTC) maden yataklarının bulunduğu ortaya çıktı. KKTC Jeoloji ve Maden Dairesi’nden elde edilen bilgilere göre, Adanın kuzeyinde 1950 ile 1974 yılları arasında LefkeGemikonağı’nda bulunan CMC bölgesinde bulunan atık havuzlarda altın, bakır elementlerinin yanı sıra 9 adet madenin de rastlandığı kaydedildi. Söz konusu yıllarda meydana gelen maden arama çalışmalarının 1974 Barış Harekatı nedeniyle tamamlanamadığı ifade edildi.

9.5 MİLYON METREKÜPLÜK ATIK REZERV
KKTC Jeoloji ve Maden Dairesi’nden elde edilen bilgilere göre, KKTC’nin maden bakımından kısmi de olsa CMC’de bulunan havuzlarda altın, kobalt ve demir rezervlerine rastandığı belirtildi. Söz konusu madenlerin yerinin Lefke’deki CMC bölgesindeki atıkların bulunduğu bölge ve Yiğitler köyünde yer aldığı belirtilirken, bahsedilen bölgelerde altın, bakır, kobalt, nikel gibi 11 elementin bulunduğu toplam miktarının yaklaşık 9.5 milyon metreküplük bir rezervin bulunduğu öğrenildi. Elde edilen rapora göre, yaklaşık 9.5 milyon ton artığın depolandığı havuzların ortalama element içerikleri; % 0.38 Cu,(Bakır) 283 g/ton Co (Cobalt) 0.59 g/ton Au (Altın) 26 g/ton Ni(Nikel) 96 g/ton Pb (Kurşun) 511 g/ton Zn (Çinko) 0.02 g/ton Pt, 237 g/ton V, 99.2 g/ton Mo olarak hesaplandığı kaydedildi.

ATIK REZERVLER İTܒDE İNCELENDİ
CMC bölgesinin rehabilitasyonunu gerçekleştiren şirket olan Port İsbi Ltd’nin, bölgede bulunan havuzlardan numune alarak, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Vakfı İktisadi İşletmeleri arasında incelemelerde bulunduğu kaydedildi. “KKTC Lefke Bölgesi’nde Bulunan Eski Bakır Madeni Artıklarının Değerlendirilmesi” ne yönelik gerçekleştirilen bu araştırma projesi kapsamında LefkeGemikonağı Bölgesi’ nde bulunan eski bakır madeni artıklarının fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri belirlendiği ifade edildi.

ALTIN, KOBALT VE BAKIR MADENİ HALA MEVCUT
CMC bölgesinde bulunan 21 adet havuzda bulunan artıkların ayrı ayrı kimyasal analizlerine bakıldığında, bakır içeriklerinin değişim gösterdiği; 11 B nolu havuzun % 0.17 Cu (Bakır) ile en düşük, 13 Numaralı havuzun ise % 0.78 Cu (bakır) ile en yüksek bakır içeriklerine sahip oldukları görüldüğü raporda belirtiliyor. Raporda, Kobalt içerikleri genel olarak bakır içeriğinin yüksek olduğu havuzlarda yükselmekte olup, bakırın en yüksek değerde olduğu 13 numaralı havuzda kobalt içeriği de 446 g/ton olarak tesbit edildiği belirtiliyor.

İŞTE RAPORUN SONUCU
İTܒnün CMC’deki havuzlarda bulunan numunelerin test sonuçları:
“ Port İsbi Ltd’ ye ait Lefke Gemikonağı Bölgesi’nde eski bakır madeni artıklarının depolandığı havuz ve yığınların fiziksel, kimyasal ve mineralojik incelemeleri sonucunda gerek havuzlarda gerekse yığınlarda ekonomik değer taşıyan metallerin; ağırlıklı olarak altın, bakır ve kobalt olduğu tespit edilmiştir”

HANGİ CEVHER NEREDE KULLANIYOR?

Kobalt, dayanıklı ve oksitlenmeye karşı dirençli bir metal olması nedeniyle, elektrolizle kaplama işleminde de kullanılır. Porselen ve cam sanayilerinde, kalıcı ve parlak mavi rengin üretilmesinde kobalt tuzları kullanılmaktadır. Canlıların beslenmesinde de önem taşımaktadır. Kobalt-60 izotopu, kanser tedavisinde kullanılır.

Bakır, üstün fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Sektörlere göre bakır, Elektrik ve elektronik sanayi, inşaat sanayi, ulaşım sanayi, endüstriyel, kimya, kuyumculuk, boya sanayi, turstik eşya yapımında kullanılıyor.

CMC NEDİR?
CMC, KKTC’nin Lefke Bölgesi’nde yer alan ve 1913 yılında kurulan adanın ilk maden arama şirketidir. 1912 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nden Charles GodfreyGunther isimli bir maden mühendisi, maden araştırmalarında bulunmak için Ortadoğu'ya bir gezide bulunurken, 1913 yılında Kıbrıs'a geliyor. Ada üzerinde yapmış olduğu araştırmalarda Lefke Kasabası'nın civarındaki Foucassa Tepesi denilen bölgede bol miktarda bakır ve kükürt madenine rastlıyor. ABD'de maden işletmelerinin sahibi olan Philip Wiseman ve SeeleyWintersmithMudd, Gunther'in uyarıları neticesinde Kıbrıs'taki bakır rezervleri ile ilgilenmeye başladı. Bölgede 60 yıl boyunca bakır, kükürt gibi rezervleri işlemesinin ardından 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatı sırasında adayı uçakla terk edip ülkelerine döndüler. CMC bölgesi için şuan 2004 yılından bu zamana kadar rehabilitasyon çalışmaları aralıksız şekilde sürdürülüyor. 

Emre DİNER / STAR KIBRIS
 
5 Mart 2012 Pazartesi 09:52
Okunma: 4210
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu