Ana Sayfa » Kıbrıs » Çevre Koruma Dairesi Müdürü Ünlüsoyer'den Açıklamalar

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Ünlüsoyer'den Açıklamalar

"gemikonağı Sıvı Yakıt Dolum Tesisi Çed'i Halen Değerlendirme Aşamasında" .

 
 
Çevre Koruma Dairesi Müdürü Ünlüsoyer'den Açıklamalar

"ELEKTRİK SANTRALLERİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI. TEKNECİK'E YA FİLTRE YA DA DAHA KALİTELİ YAKIT"

Lefkoşa, 21 Ağustos 11 (T.A.K. - İbrahim DİRAN): Çevre Koruma Dairesi (ÇDK) Müdürü Eşref  Ünlüsoyer, Gemikonağı'nın bir kilometre batısına kurulması planlanan sıvı yakıt depolama tesisi projesine ait "Çevre Etki Değerlendirme Raporu"nun değerlendirme aşamasının henüz tamamlanmadığını açıkladı.

Teknecik ve Kalecik Elektrik Santrallerinin yarattığı hava kirliliğini limitlerin altına indirmek için çalışmalar başlattıklarını da bildiren Ünlüsoyer, "Teknecik Santralinin yakıtının iyileştirilmesi veya santrale filtre takılması ile ilgili olarak Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'yla temaslar sürüyor" dedi.

ÇKD Müdürü Ünlüsoyer, Gemikonağı'na sıvı yakıt depolama tesisi projesi ve elektrik santrallerinin yarattığı kirlilik konularında TAK'a açıklamalarda bulundu.

Eşref Ünlüsoyer, Gemikonağı'nın bir kilometre batısına, 100 dönüm üzerine oluşturulması öngörülen yaklaşık 1 milyon 200 bin ton kapasiteli sıvı yakıt depolama tesisiyle ilgili şirket tarafından sunulan ÇED Raporunun onaylandığı yönünde bazı gazetelere verilen beyanatların doğru olmadığını kaydetti.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, "Konu ile ilgili şirketin, Dairemiz  ÇED Komisyonuna sunduğu bir ÇED  Raporu vardır. Konun önemi nedeni ile, ilgili tüm Dairelerden yazılı görüş istenmiştir" dedi.     Ünlüsoyer, ÇED Raporunun onay alabilmesi için, tesisin çevreye karşı verebileceği zararların riskini en aza indirgeyecek tedbirleri inceleyen ve öneren ÇED Komisyonunun önerdiği tüm tedbir ve koşulları, ilgili şirketin, ÇED Raporunda göstermesi gerektiğini; bunun bazen bir ay bazen de bir yıl sürebileceğini kaydetti.

Ünlüsoyer, Yatırım Geliştirme Ajansı aracılığı ile yapılması planlanan sıvı yakıt depolama tesisi için Gemikonağı bölgesinin tercih edilmesinin nedeninin, Gazimağusa ve Girne'nin yanında Gemikonağı bölgesinin uluslararası liman olarak kaydı bulunması olduğunu ifade etti.

"KALECİK VE TEKNECİK için ÇALIŞMA BAŞLATILDI"

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Ünlüsoyer, Dairesinin, ülkedeki elektrik santrallerinin yarattığı hava kirliğini limitlerin altına indirmek için çalışmalar başlattığını da açıkladı.

Amaçlarının santrallerin yarattığı hava kirliliğini en aza indirgemek olduğunu kaydeden Ünlüsoyer, kapasitesi 125 megawata çıkarılan Kalecik Elektrik Santralinin bacasından çıkan dumanı en isabetli bir şekilde değerlendirebilmek için öncelikle Santral yetkililerinden verilerin günlük olarak Dairelerine iletileceği bir ölçüm cihazının santral bacasına takılmasının talep edildiğini kaydetti.

Teknecik Elektrik Santralinin ise (Güney Kıbrıs'a elektrik verilmeye başlamasından sonra) son dönemde tam kapasite ile çalıştığından santral bacalarından gözle bile görülebilecek düzeyde yoğun bir duman çıktığını belirten Ünlüsoyer, Teknecik Elektrik Santralinin yarattığı kirliliği gidermek amacıyla Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Teknecik Elektrik Santralinden kaynaklanan kirliliğin santral bacasında ve bölgede bulunan ölçüm istasyonlarından alınan verilerde de görülebildiğini kaydeden Ünlüsoyer, "Santralin yakıtının iyileştirilmesi veya santrale filtre takılması ile ilgili Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile temaslar sürüyor" dedi.

"TEKNECİK KKTC LİMİTLERİNİN ALTINDA AB DEĞERLERİNİN ÜSTÜNDE"

Kalecik'te yerde bulunan hava kalitesi ölçüm istasyonunda toplanan verilere göre Hava Kalitesinin Kontrolü ve Korunması Tüzüğüne göre günlük azami 350 mikrogram metreküp (µg/m3) olması gereken bacadan çıkan kükürtdioksit oranının 500 - 600 mikrogram/m3'e kadar yükseldiğini, baca ölçüm cihazı bulunan Teknecik Elektrik Santrali'nde ise Tüzüğe göre azami 1700 mikrogram/m3, AB standartlarına göre 1000 mikrogram/m3 olan emisyonun Ocak ayında 1040 mikrogram/m3, Temmuz'da ise 1180 mikrogram/m3 olduğunu anlattı.

Bacadan çıkan toz (partiküler madde) değerlerinin ise limitlerin kat kat üzerinde olduğunu ifade eden Ünlüsoyer, Tüzükte azami değeri günde 110 mikrogram/m3, AB değeri 50 mikrogram/m3olan toz (partiküler madde) değerlerinin Teknecik Elektrik Santrali'nde 400-500 mikrogram/m3olduğunu kaydetti.

"YAKIT, KİRLİLİĞİ ÜÇTE BİRİNE DÜŞÜREBİLİR"

Bir filtre sisteminin 10-15 milyon TL civarında olduğuna da dikkat çeken Ünlüsoyer, Teknecik'te kullanılan yakıtın kükürt oranının, yüzde 3.5 olduğunu, kükürt oranı yüzde bir olan yakıt kullanıldığı takdirde bacaların yarattığı kirliğin üçte bire veya dörtte bire kadar düşebileceğini söyledi.

(ID/HA)

 
21 Ağustos 2011 Pazar 15:32
Okunma: 939
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu