Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Chariot" konusunda hükümete saldırdı

"Chariot" konusunda hükümete saldırdı

Hükümet Gerekenlerin Yapıldığını Konusunda Israrlı

 
 
Rum muhalefet partileri, Rum makamlarının Suriye'ye mühimmat taşıdığı gerekçesiyle alıkoyduğu ve daha sonra serbest bıraktığı Rus bandıralı geminin Suriye limanına ulaştığıyla ilgili haberlerin üzerine hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu. Rum hükümeti ise, gerekli faaliyetlerde bulunduğunu konusunda ısrarlı.  

Alithia gazetesi "'Chariot' Konusunda 3 Partiden Ateş" başlığıyla manşetten verdiği haberinde DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, EDEK Başkanı Yannakis Omiru ve EVROKO Başkanı Dimitris Silluris'in hkümete yönelik eleştirilerini aktardı.

Gazeteye göre Nikos Anastasiadis,  "Chariot" konusunda hükümetin doğru icraatlarda bulunmadığını savundu.

"Gemiye el konması ve AB ya da BM'nin yardımının istenmesi gerekirdi" diyen Anastasiadis, geminin serbest bırakılması ve nihayetinde de Suriye'ye ulaşması için rota değiştirmesinin "icat edildiğini" öne sürdü.

"Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasına başkanlık ederken aynı zamanda AB'nin ortak karar ve tezlerini ihlal etmek mümkün değildir" diyen Anastasiadis, "Herkesi kandırabileceğimizi ve süper güçmüşüz gibi bir politika izleyebileceğimizi düşünmemeliyiz" dedi.

Hükümetin "Rusya'yı hoşnut tutmak kaygısıyla mi hareket ettiği" sorusuna yanıt veren Anastasiadis, "Rusya'nın Güvenlik Konseyi kararlarına da ters olan politika ve kararlarını ileri götürmek istediğinde Kıbrıs'ın serüvenlere girmemesi gerektiğini" belirtti.

Gazeteye göre EDEK Başkanı ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru da, hükümeti sorular sorarak eleştirmeyi tercih etti.

Omiru, hükümete, "Geminin gerçekten yönünü değiştirdiğiyle ilgili hangi garantiler vardı? AB'nin Suriye'ye ambargosu biliniyorken, AB yetkilileriyle herhangi bir temas oldu mu? AB askeri malzeme yüklü geminin serbest bırakılmasına onay verdi mi?" gibi sorular yöneltti.

EVROKO Başkanı Dimitris Silluris de, hükümetin konuyu panik içerisinde ele aldığından bahsetti.

Hükümetin ciddi konuları yönetmekte yetersiz olduğunun bir kez daha kanıtlandığını söyleyen Silluris, Kıbrıs Cumhuriyetinin uluslararası alanda zor durumda kaldığını belirtti.

Silluris, Mari'deki patlamadan bir ders almadıklarını da belirtti.

HÜKÜMET ELEŞTİRİLERİ REDDEDİYOR

Öte yandan habere göre Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, hükümetin gemiyle ilgili tüm gerekli faaliyetlerde bulunduğu konusunda ısrar etti ve muhalefet partilerinin açıklamalarını eleştirdi.

"Herhangi bir delil olmadan hükümetin gemiyle ilgili doğru icraatlarda bulunmadığını savunanların, hükümetin ne yapması gerektiğini de söylemeleri gerektiğini" belirten Stefanu, "Sadece Protesto ediyorlar ve eleştiriyorlar" dedi.

"Hükümetin AB kanunlarını ihlal ettiğini söyleyenlerin, AB'nin hangi kanunlarını ihlal edildiğini de söylemesi gerekiyor" şekilde konuşan Stefanu, "Tabi ki söyleyemezler, çünkü böyle bir şey olmadı"  diye belirtti.

Stefanu, Hükümetin, AB kanunlarını göz önünde bulundurarak tüm gerekli faaliyetlerde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Partilerin tepkisini eleştiren Stefanu, muhalefetin, bu şekilde Hükümete sorun çıkardığını düşündüğünü, ancak olguların bu şekilde olmadığınI; muhalefetin eleştiriler ve tepkilerle "Kıbrıs'ın" çıkarları konusunda sorunlar çıkardığını savundu.
 
14 Ocak 2012 Cumartesi 11:44
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi