Ana Sayfa » Türkiye » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: ''Türkiye İrtifa Kaybediyor..."

Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: ''Türkiye İrtifa Kaybediyor..."

Ankara, 3 Ağustos 12 (T.a.k): Türkiye'deki Ana Muhalefet Partisi  Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye Şu Anda Ortadoğu'da Ciddi Güven Kaybına Uğrayan Bir Ülke Konumundadır. Sayın Başbakan'ın Söylemleri, Sayın Davutoğlu'nun Söylemleri Artık Orada Bizim Beklediğimiz Yankıları Bulmuyor, Büyük Ölçüde İrtifa Kaybeden Ülke Konumuna Düştük Çünkü Biz'' Dedi..

 
 
Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: ''Türkiye İrtifa Kaybediyor...

Kılıçdaroğlu, NTV'de soruları yanıtladı.

''Kuzey Irak'tan sonra 'Kuzey Suriye' demeye başladık ve Türkiye'nin terörle mücadele etmesi gereken sınır genişledi. Bu doğrultuda Hükümete ne görev düşüyor, Meclis toplanmalı mı?'' sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir parlamento hükümeti sorgulayabilecekse, Hükümete soru sorabilecekse yani kendi bağımsız iradesini ortaya koyabilecekse, parlamentonun toplanması lazım, eğer öyle bir işlevi yoksa veya bu işlevi kaybolmuşsa o parlamento sorunlu bir parlamento demektir'' değerlendirmesinde bulundu.

TBMM'nin, Suriye konusunda ortak deklarasyon yayınlamasını istediklerini, ancak bunu AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Parlamentonun güçler ayrılığı ilkesi çerçevesinde görev yapamadığını savundu.

Hükümetin Suriye politikasını daha bağımsız değerlendirebilecekse Parlamentonun toplanmasından yana olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Bir Dışişleri Bakanı'nın arkasından giden hükümetin nasıl açmazlara sürüklendiğini ortaya koyabilecekse, o zaman bu parlamento toplanıp hesabını vermeli, hükümete sormalı ama yolsuzluk yapan bakanları koruyan bir parlamento, daha doğrusu bir AKP Grubu, hükümetin yanlışlarını dile getirmekten çok, savunan bir AKP Grubu olursa, parlamento bizim anladığımız anlamda işlevini yapan bir parlamento olmaz'' dedi.

Suriye politikası konusunda ciddi hatalar yapıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir ülke kendi dış politikasını bir başka ülkenin çıkarları üzerine inşa etmişse ve dış politikasını o şekliyle yönlendiriyorsa orada sorun var demektir'' diye konuştu.

Tc Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kuzey Irak'a yaptığı ziyaretin hatırlatılması ve ''Türkiye Barzani'ye güvenmeli mi'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin değişik kişilerle, gruplarla diyalog kurmasını isteyeceklerini ancak Barzani'nin bugüne kadar hangi sorunun çözümüne katkı verdiğinin sorulması gerektiğini söyledi.

DAVUTOĞLU'NA ELEŞTİRİ

Kılıçdaroğlu, ''Dışişleri Bakanı'na sizden gelen bir eleştiri vardı ve bu küfür olarak nitelendirildi, Dışişleri Bakanı size 'küfürbaz' dedi. Siz küfür ettiğinizi düşünüyor musunuz? Bu konuda sonradan herhangi bir rahatsızlık yaşadınız mı?'' şeklindeki soruyu şöyle cevapladı.

''Ben o zaman bir şey daha söyleyeyim, Sayın Davutoğlu, biliyorum kızacak ama Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin bugüne kadar bünyesinde barındırdığı en çapsız Dışişleri Bakanıdır. 'En çapsız Dışişleri Bakanıdır' diyorum çünkü çıktığı nokta sıfır sorundu, geldiği nokta herkesle kavgalı olan bir tablo. Bu tabloya baktığınız zaman eğer kendisine eleştiri yöneltmeyeceksek, görevimizi yapmıyoruz anlamını taşır bu. Ana muhalefet partisi lideri olarak, ana muhalefet partisinin sözcüleri olarak bizlerin görülen yanlışları dile getirmemiz gerekir, çünkü milletin bize verdiği görev bu.

Hangi konuda Sayın Davutoğlu, bir başarının altına imza attı, hangi konuda? Suriye konusunda mı, Irak konusunda mı, İran konusunda mı, Malatya Kürecik konusunda mı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'deki petrol, doğalgaz aramaları konusunda mı? Hangi konularda Sayın Davutoğlu bir başarıya imza attı. Tümüyle baştan sona başarısızlıktır. Başarısızlıkların altında Davutoğlu'nun imzası vardır. En son büyük laflar edeyim diye yine çapsızlığını göstermiştir. Geldiğimiz nokta gerçekten son derece dramatiktir. En son Irak'taki yetkililer, bir milletvekili, Irak hükümet sözcüsü, Kerkük'e Sayın Davutoğlu'nun izin almadan gitmesini bir anlamda eleştirmiştir. Bütün bu noktalara baktığınız zaman şunu düşünmemiz gerekir; Sayın Davutoğlu'nun yapacağı her hareket, söyleyeceği her söz, ileride Türkiye açısından bir başka gerekçe oluşturmamalıdır. Bir başka ülkenin bize yönelik sözleri, bize yönelik tavırları konusunda gerekçe oluşturmamalıdır. Bu kadar dikkatli davranmalıdır Sayın Davutoğlu ama bu dikkati gösteriyor mu? Hayır.''

''PEK ÇOK YERDE SORUN''

Suriye'de çözüm arayışları konusunda da Kılıçdaroğlu, dış politikanın bugüne kadar milli bir kimliği olduğunu ve her siyasi partinin dış politikaya destek verdiği bir yapı bulunduğunu anlattı.

Bu yapının Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olmasıyla büyük ölçüde değiştiğini öne süren Kılıçdaroğlu, izlenen politikaların gelinen noktada Irak, Suriye, İran'da, pek çok yerde sorun yaratmaya başladığını söyledi.

Dışarıdan telkinlere açık bir dış politika oluşturulmaya başlandığını ve ''kraldan fazla kralcı'' bir anlayışla hareket edildiğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Geldiğimiz noktada ciddi açmazlar var. Suriye konusunda da ciddi açmazlarımız var. Uçağımızın niçin düşürüldü? Niçin düşürüldüğünü biliyoruz da nasıl düşürüldüğünü şu ana kadar hala bilmiyoruz. Çelişkili açıklamalar yapıldı. Dış politikada bu kadar büyük zigzaglar doğru değildir, güven kaybına yol açar. Türkiye şu anda Ortadoğu'da ciddi güven kaybına uğrayan bir ülke konumundadır. Sayın Başbakan'ın söylemleri, Sayın Davutoğlu'nun söylemleri artık orada bizim beklediğimiz yankıları bulmuyor, büyük ölçüde irtifa kaybeden ülke konumuna düştük çünkü biz. Bu tablo bizim yıllar yılı 1920'lerden bu yana oluşturduğumuz Türkiye bir şey söylerse sözüne itibar edilir, güvenilir ve bu söz boşuna söylenmemiştir algısı büyük ölçüde yıkıldı. 'Sıçan geçer yol olur' diye bir sözümüz vardır, o oldu maalesef. Türkiye güven kaybına uğradı Ortadoğu'da'' diye konuştu.

Dış politikada gelinen noktayı bir açmaz olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, hükümetin muhalef partilerine bilgi vermediğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Bizi devre dışı bırakıp bırakmamaları çok önemli değil. Şemdinli'de bilgi vermediler, milletvekillerimizi göndeririz. Sayın Davutoğlu ne diyor? 'Konuşmadan önce keşke o kamplara gitselerdi' Sayın Davutoğlu'nun haberi yok. Biz o kamplara milletvekili gönderdik, 'Dışişleri Bakanlığı izin vermiyor' diye milletvekillerimizi sokmadılar. Haberi bile yok bundan. Daha acısını söyleyeyim. Siz, bu süreç içerisinde, yaşanan bu kaos içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı'nın yeterince bilgilendirildiğine inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum. Suriye'de uçağımız düşürüldü uluslararası hava sahasında. Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı acaba Sayın Cumhurbaşkanı'nı yeterince bilgilendirdi mi?''

''BU RESİM BOŞUNA VERİLMEZ''

ABD Başkanı Barack Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde sırasında, elinde beyzbol sopasıyla çekilmiş fotoğrafını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, ''Bu resim boşuna verilmez, Amerika'yı düşündüğümüz zaman. Verilirse bir anlamı vardır. Ondan önce yapılan bir açıklama vardı Türkiye'ye 'daha fazla ileri gitme' diye. Barzani'nin havucuyla Obama'nın sopası arasına sıkışan bir dış politika güderseniz açmaza sürüklenirsiniz'' dedi.

Obama'nın elindeki sopanın dostluk belirtisi olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Obama yanında çuval da bulundurabilirdi. Biz hiçbir zaman şunu unutmayız. Bizim askerlerimizin başına çuval geçirildi. Bu bizim milli onurumuzu büyük ölçüde zedelemiştir şimdi aynı tablo başka bir versiyonla önümüze konuluyor. Görüşme sırasında bir beyzbol sopasının bütün dünyaya gösterilmesi... Bu tablo doğru bir tablo değildir. Biz bu tabloyu içimize sindiremiyoruz. Bu sorunun muhatabı Sayın Başbakan'dır. Sayın Başkaban'ın çıkıp bu fotoğrafı bu tabloyu yorumlamasını istiyorum, nasıl yorumlayacak merak ediyorum.''

''BİR GRUP MİLLETVEKİLİ ARKADAŞIMIZI BÖLGEYE GÖNDERECEĞİZ''

''Şemdinli'de 11 gündür süren mücadele var. PKK'nın Türkiye içinde bir yapılanmasından söz ediliyor. Ne düşünüyorsunuz, bölgeye gidecek misiniz'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, bir grup milletvekilini bölgeye göndereceklerini belirtti.

Olaylarla ilgili kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapılmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Suriye'deki olayları saat saat izliyoruz, Şemdinli'deki olayları bilmiyoruz'' dedi.

Terörle mücadelede işbirliği konusunda Başbakan Erdoğan ile görüşmesine karşın MHP'den randevu talep etmediklerinin anımsatılması üzerine, Kılıçdaroğlu, diğer siyasi partilere gitmek için bir iklimin oluşmasını beklediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''İnsanlar hayatlarını veriyorlar niye bir araya gelip çözmüyoruz? Ben ana muhalefet partisi lideri olarak bu sorunun çözümü için bir risk üstleniyorum. Diyorum ki, 'bir araya gelelim, bu sorunu çözmek için çaba harcayalım, konuşulmayan ne varsa orada konuşalım, bizim heybemizde ne varsa ortaya dökelim' varsa bu sorunu çözelim'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ramazan ayı sonrasında siyasi partiler arasındaki iklimi yumuşatmak için kendilerinden bir atak beklenebileceğini bildirdi.

(AA/ÖZ/GÜR)

 
3 Ağustos 2012 Cuma 17:15
Okunma: 513
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu