Ana Sayfa » Türkiye » CHP'de kurultay günü

CHP'de kurultay günü

CHP'nin 16. Olağanüstü Kurultayı Ankara'da yapılıyor...

 
 
CHP'de kurultay günü
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), 16. OlağanüstüKurultayı Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılıyor.CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da kurultayın yapıldığı spor salonuna giriş yaptı.

Herkesin gözüyse tüzük kurultayına kaç delegenin katılacağında. Salt çoğunluk yani kurultayın yapılabilmesi için, 1247 delegenin 625'inin kongreye katılması gerekiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, kongreye katılan delege sayısını 946 olarak açıkladı.

KILIÇDAROĞLU KÜRSÜDE

İsa Gök'ün kürsü önündeki itirazları halen devam ederken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. Kılıçdaroğlu kürsüde, hemen yanında kendisine seslenen İsa Gök'e cevap vermedi.

Kürsü önünde İsa Gök, polisler, gazeteciler ve kurultaya katılan CHP'liler büyük bir yoğunluk yarattılar. Gerginlik yaşandı.

CHP lideri sloganlar eşliğinde kürsüye geldi. Konuşma yapmaya hazırlanıyor.

Kılıçdaroğlu konuşmasına başladı;

"Bu kurultayda hiç kimsenin kurultayın huzurunu bozmaya ne hakkı ne de yetkisi yoktur. Tüzük dediler işte tüzük, seçim diyorsanız onu da yapacağız. Tek bir şeye inanıyorum başarının temel koşulu gücünü halktan almaktır.

Devrimciler, Kuvvayi Milliyeciler, halkçılar, sevgili CHP'liler sizleri selamlıyorum."

İsa Gök, zorla kongre salonunda çıkartıldı. Delegelerin ve partililerin Gök çıkartılırken tepkisi oldu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına devam ediyor.

"Diyorlarki CHP'nin bu ülkeye bir dikili ağacı yoktur. Bu ülkede ilk uçağı kim yaptı? Sen şimdi yapabilir yor musunuz? İlk denizaltıyı kim yaptı bu ülkede? 1940'da Osmanlı'nuın borçları son kuruşuna kadar ödendi. Kim ödedi? CHP ödedi.

CHP 2. Dünya Savaşı'na girmedi, birilerinin dolduruşuna gelmedi kimsenin çocuğunu babasız bırakmadı.

22 Eylül 1947, Merkez Bankası'nın açıklaması 176 ton kasamızda altın var diyor. İşte CHP budur. CHPyabancılara el açmayan bir partidir.

CHP ylsuzluklara bulaşmadı, yolsuzluk yapanları Yüce Divan'a gönderdi.

CHP'li olmak kolay bir şey değildir, CHP'li olmak devrimci olmak demektir. Çağ değiştirecek kudrete sahip olmak demektir. İşte bu yüzden CHP'li olmak kolay değildir.

Yani özetle CHP'li olmak demek Mustafa kemal olmak demektir.

Şimdi özgürlüğün ve demokrasinin devrimini yapmak zorundayız. Bunun için de ilk önce CHP'den başlayacağız. CHP'nin tüzüğünü demokratik, özgürlükçü bir tüzük yapacağız. Demokrasiyi kendi içimizde yapacağız ki ülkemiz için de isteyelim. İşte bu yüzden bugün bizim partimiz için de ülkemiz için de önemli bir gündür. Bu tüzük gelmiş geçmiş en demokratik tüzüktür.

Türkiye'deki bütün kadınlara sesleniyorum, doğudan batıya kuzeyden güneye... Size seçme ve seçilme hakkını veren CHP sizlerin evinizdir. Kapımız onlara sonuna kadar açıktır. Şimdi onlara bir hak daha getiriyoruz. Onların kotasını yükseltiyoruz. Bu kadın siyasetinde ikinci büyük adımdır. İlk seçme seçilme hakkydı, bu da ikincisi olacak. Yüzden 33 kota... Ben kadınlara güveniyorum. Biz sizin için mücadele ediyoruz kadınlarda edecekler, ben inanıyorum. Bu yüzden parlamentoya gelen 4+4+4 kesintili eğitim tasarısına karşı çıkacağız.

Bizim de kadınlardan beklentilerimiz var. Toplumun kılcaldamarlarına ineceksiniz. Kimseyi ötekileştirmeden, kılığına kıyafetine bakmadan CHP çatısı altına getireceksiniz, onlar da haklarınıCHP'de arayacaklar.

Yeni CHP ne demek? İşte yeni CHP bu demek. Kadınlara, gençlere inanmak demek.

Eski gömleğimi çıkardım demokrasi gömleğimi giydim dedi. Buradan sesleniyorum, demokrasi bir devletin giydiği çıkardığı bir giysi değil, bir devletin ruhudur. Geldiğimiz noktaya postmodern diktatörlük diyoruz.

TBMM'de CHP'nin konuşmaması için tüzük değiştiriyorlar. Direniyoruz üzerimize saldırıyorlar. Yargı ise siyasi otoritenin elinde. Bir yargıç, bir savcı AKP'nin beğenmediği bir karar alırsa sadece beş dakikada görevden alıyorlar.

Bu nasıl demokrasi, konuşun diyorlar ama sadece benim gibi konuş, düşün ama sadece benim gibi düşün diyorlar.

Türkiye gerçeklerin insafsızca karartıldığı bir ülkedir. Gençler akıl almaz suçlamalarla cezaevinde tutuluyor.  Bu gençler neyle suçlanıyorlar biliyor musunuz, çantasında yumurta taşımak, 1 Mayıs'a katılmak, 8 Mart Emekçi Kadınlar gününe katılmak, YÖK'ü protesto etmek...

Halkın iktidarında, CHP iktidarında o YÖK'ü yıkacağız darmadağan edeceğiz. Deniz Gezmiş'i anan gençlere ceza veriliyor. AKP gençleri düşman olarak görüyor, bunlar gençlerimizin arasına kin tohumu ekiyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük bölücüsü Recep Tayyip Erdğan'dır.İSA GÖK: "KONGRE İÇİN DELEGE SAYISI YETERLİ DEĞİL"
Kongrede arbede yaşanıyor. Muhalif kanattan Mersin milletvekili İsa Gök'ün salona girmesi ve Adnan Keskin isminin divan başkanı olarak açıklanmasıyla beraber kongrede arbede ve gerginlik yaşandı. Muhalif kanat ayrıca salona noter getirerek delegelerin imzalarını tespit ettirmek istiyor.

Kürsüye gelerek konuşma yapmak isteyen İsa Gök, diğer partililer tarafından engellendi, bu sırada arbede yaşandı ve Gök salon dışına çıkartıldı.

Tek aday olarak kongrenin divan başkanı olan Adnan Keskin şu anda bir konuşma yapıyor. Keskin'in konuşması devam ederken kürsü önünde halen gerginlikler devam ediyor.

İsa Gök halen divan kürsüsünün önünde bir dilekçeyle bekliyor. Elindeki dilekçeyi sallıyor ancak divankurultayı kendisine cevap vermiyor. İsa Gök'ün elindeki "Yeter sayı yok" dilekçesini divana vermeye çalışıyor. Gök'ün iddiasına göre kongredeki delege sayısı 583 ve bu sayı kongrenin açılması için yeterli değil. Ancak divan kurulu halen Gök'ün dilekçesini kabul etmiyor.

Kürsü önünde elindeki dilekçesiyle bekleyişini sürdüren Gök'ün çevresinde sivil polisler de koruma barikatı oluşturdu. Bu arada kongrede "İsa dışarı" sloganları atıldı.

İsa Gök ise "En demokratik hakkımı kullanarak dilekçemi vermek istiyorum böyle demokrasi olmaz" dedi.

Divan kurulu İsa Gök'ün itiraz delekçisini kabul etti."DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞAYACAĞIZ"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu salonda kendilerine ayrılan yere geçti. Burada basın mensuplarına çok kısa bir açıklama yapan CHP lideri, "Güzel bir kurultay yapacağız, demokrasi şöleni yaşayacağız" dedi.KILIÇDAROĞLU KURULTAYA KATILDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile beraber kongrenin yapıldığı spor salonuna giriş yaptı. Kılıçdaroğlu, salona çok yoğun bir kalabalık eşliğinde giriş yaptı. CHP lideri yanındaki kalabalıkla beraber delegeleri ve izleyicileri selamladı. Korumaları Kılıçdaroğlu'nu yoğun ilgiden korumaya çalışırken CHP lideri de delegeler ve izleyicileri selamladı, onlara el salladı. Kılıçdaroğlu'nun salona girişi sırasında yanında Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Nihat Matkap da bulundu.


SALONDA KAÇ DELEGE VAR?
Kurultayın en çok merak edilen sorusu olan delege sayısı konusunda çok sayıda iddia spor salonunda dile getiriliyor. Muhalif kanada göre şu anda spor salonunda 200 civarında delege bulunuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise bugün kurultaya 850-900 civarında delegenin katılacağını iddia etti.

Kongreye katılan delege sayısı hakkında kesin sayıyı CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak verdi. Toprak, "Salonda 850 delege var" dedi. Kurultayın yapılabilmesi için 1247 delegenin 625'inin kongreye katılması gerekiyor.ESKİ GENEL BAŞKANLAR KURULTAYDA, BAYKAL YOK
CHP'nin eski genel başkanları Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın da kurultaysalonundaki yerlerini aldılar. Ancak Deniz Baykal kurultaya halen katılmış değil.SALON PANKART VE POSTERLERLE SÜSLENDİ
nkara Spor Salonunda, ''Büyük Demokrasi Şöleni'' başlığıyla yapılan kurultayda, salon, mavi, kırmızı ve beyaz renklerle süslendi. Sahneye Mustafa Kemal Atatürk ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun posterleri ile Türk bayrağı ve CHP flamaları asıldı. Sahneye iki yanında da dev ekranlar yer aldı.

Yunus Emre'nin, ''Biz kimseye kin tutmayız, kamu alem birdir bize'' sözünün yanı sıra ''Bunun adı Kemal, halkın iktidarını kuracağız'', ''Haklarını bil, demokrasiye güven'', ''burada sadece demokrasinin sesi duyulur'', ''Mustafa Kemal'den Denizlere, Denizlerden bizlere'' yazılı pankartlar asıldı.

Tribünlerin olduğu bölümde, mavi zemin üzerinde ışıklı panolarda, sürekli değişen sloganlar yer aldı. Salonun orta bölümü ise tüzük komisyonu üyeleri ve basın mensupları için ayrıldı.

Tribünde yer alan delegeler ve partililer, çalan türkülerle ellerindeki bayrakları ve Kılıçdaroğlu resmini sallayarak eşlik etti. Salonda Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'si, salondakiler tarafından ayakta okundu. Kurultaya katılmak üzere 35 bin kişinin ana kapıdaki turnikelerden giriş yaptığı anons edildi.


MUHALİFLER KURULTAYA KATILMAMA ÇAĞRISI YAPTI
Eski Genel Sekreter Önder Sav'ın kurultaya gelmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın gelip gelmeyeceği ise belirsiz... Saat 11.10'da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 1 saatlik konuşma yapacak. Kurultayda Anadolu Ateşi de bir gösteri yapacak.BOMBA ARAMASI YAPILDI
Cumhuriyet Halk Partisi'nin 16. Olağanüstü Kurultayı'nın yapılacağı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda polis didik didik şüpheli paket ve bomba araması yaptı. 

Alınan bilgiye göre aramalara yaklaşık 200 polis katıldı. Kapalı spor salonunun bahçesi ile tuvaletinden salondaki sandalye ve masaların altına kadar büyük titizlikle yapılan aramalara bomba uzmanı köpeklerde katıldı. Polis göze çarpan her türlü paket ve çantayı gözden geçirirken, gecenin ilk saatlerinden itibaren salona gelmeye başlayan partililer ise aramalar bitene kadar salona alınmadı. 

Bu arada sabahın ilk saatlerinden itibaren kurultay boyunca da geniş güvenlik önlemlerinin alınacağı, salonun çevresinde 2 bin kadar polisin görev yapacağı öğrenildi. Partililerin salona girişleri de bir çok kapıdan olmak üzere polis kontrolünde olacak. 
26 Şubat 2012 Pazar 13:46
Okunma: 550
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu