Ana Sayfa » Türkiye » Çiçek: Çözüm için azami çaba sarfediyoruz

Çiçek: Çözüm için azami çaba sarfediyoruz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs'ta devam eden müzakerelerin BM Genel Sekreteri'nin ortaya koyduğu hedef doğrultusunda 2012 yılının ilk yarısında kapsamlı bir çözümle sonuçlanması amacıyla Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının azami çaba sarf ettiğini söyledi.

 
 
Çiçek: Çözüm için azami çaba sarfediyoruz
Kıbrıs Türkleri'nin haklı davasına İslam ülkelerinin verdikleri desteğin devamını dilediğini belirten Çiçek, ''Çözüm yönündeki iradesini en açık biçimde ispatlayan Kıbrıs Türk halkının, çözümsüzlüğün mağduru olmaya devam etmesine izin vermemeliyiz. Bu desteğin İslam İşbirliği Teşkilatı kararlarına da uygun olarak yatırımlar, ticaret, eğitim, kültür ve spor alanlarında artarak devam etmesi, çözümsüzlüğünün bedelinin Türk tarafına yüklenemeyeceğinin görülmesine yardımcı olacak ve karşı tarafı gerçekçi bir tutum benimsemeye teşvik ederek çözümün de önünü açacaktır'' diye konuştu. Çiçek, İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) 7. Konferansı'nda yapığı konuşmada, Ortadoğu'daki dönüşüm sürecinin, artık günümüzde, yönetimleri meşru kılabilecek tek kaynağın, halkın elinde olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

Çiçek,Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında son bir yıldır meydana gelen olayların, genel olarak İslam alemini, özel olarak da Ortadoğu bölgesini önemli ölçüde etkilediğini söyledi.

Bu gelişmelerin, bölge halklarının yıllardır özlemini duyduğu demokrasi, hürriyet, insan hakları, iyi yönetişim ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlere sahip olma arzusuyla başlattıkları bir süreç olduğuna dikkati çeken Çiçek, ''Özelliği, yılların birikiminin baskısıyla, bütünüyle doğal bir biçimde ortaya çıkması ve gelişmesidir. Ortadoğu'da yaşanmakta olan gelişmelerin bölgede zaten kırılgan olan barış ve istikrarı etkilememesi ve değişim sürecinin biran evvel tamamlanması en içten temennimizdir'' diye konuştu.

Ortadoğu'daki dönüşüm sürecinin, demokrasi, temel hak ve özgürlükler, şeffaflık ve hesap verilebilirlik gibi evrensel değerlerin ön plana çıkmasını sağladığını belirten Çiçek, şöyle devam etti:

''Ortadoğu'daki dönüşüm süreci, artık günümüzde, yönetimleri meşru kılabilecek tek kaynağın, halkın elinde olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.  Zira, halkının meşru taleplerine kulak asmayarak gerekli reformları yapmayan, beklentileri karşılamayan ve halklarının güvenini yitiren yönetimlerin meşruiyetlerini sürdürmeleri çok güçtür.

Türkiye bu süreçte bölge halklarının meşru taleplerini desteklemektedir. Bir yandan da halkların meşru taleplerini dile getirirken barışçı yolların asla terk edilmemesi gerektiğini her fırsatta dile getirmekteyiz.

Bu çerçevede Tunus, Fas ve Libya'daki demokratik dönüşüm süreçlerini takdirle izliyoruz. 23 Kasım 2011 tarihinde Riyad'da imzalanan Yemen'deki siyasi geçiş sürecine ilişkin anlaşmayı ve Körfez İşbirliği Konseyi planının gerçekleştirilmesi yolunda son günlerde atılan adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Mısır'daki geçiş sürecinin de başarıyla ve barış içinde sonuçlanmasını temenni ediyoruz.

Temennimiz, Suriye'deki yönetimin, durum daha vahim bir hal almadan halkın isteklerini yerine getirmesidir. Türkiye, başından beri olduğu üzere, Suriye halkının yanındadır ve yanında yer almayı sürdürecektir.

Türkiye'nin bölge halklarına yaklaşımının, kapsayıcı ve kucaklayıcı olduğunu ifade eden Çiçek, ''Müslüman veya Hıristiyan, Şii veya Sünni, Maruni veya Kıpti, tüm bölge halklarını kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Dost elimizi, din, mezhep, etnik köken ayrımı yapmadan tüm topluluklara uzatıyoruz. Din, mezhep ve etnik köken farklılıklarını istismar etmeye çalışanları, cemaatler arasında nefret tohumları ekmek isteyenleri de kınıyoruz'' dedi.

Çiçek, bölgenin, farklı kökenleri temsil eden toplulukların barış ve huzur içinde bir arada yaşayabildikleri, hoşgörünün hakim olduğu bir istikrar havzası olmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

''FİLİSTİN SORUNU İSLAM DÜNYASININ DAVASIDIR'”

İKÖPAB'ın aktif olması gereken konulardan birinin de Filistin sorunu olduğunu belirten Çiçek, Arap-İsrail ihtilafının merkezinde yer alan Filistin meselesinin, İslam dünyasının davası olduğunu kaydetti.

Bu adaletsizliğe son verilmesinin zamanının çoktan geldiğini vurgulayan Çiçek, ''Bu sorun iki devletli çözüm temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, egemen ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulmasıyla çözülmeli ve Filistinli kardeşlerimiz on yıllardır özlemini çektikleri devletlerine kavuşmalıdır'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Çiçek, şöyle devam etti:

''Filistinli kardeşlerimizin Birleşmiş Milletler'e tam üye olarak kabul edilme hedefiyle geçen Eylül ayında yapmış olduğu başvuru önemli bir gelişmedir. İKÖPAB ülkeleri olarak bu başvuruyu desteklememiz gerekmektedir. Ayrıca, Filistin'in UNESCO üyeliğini alkışlıyoruz ve bütün uluslararası forumlarda Filistin'e açık destek vereceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.

Tabiatıyla, Filistinli kardeşlerimizin aralarındaki sorunları bir an önce çözerek kalıcı barış ve özgür bir Filistin hedefi yolunda el ele yürümeleri içten dileğimizdir.

Bununla birlikte, İsrail'in uzlaşmaz tutumu, bu görüşmelerin akıbeti hakkında iyimser olmamızı zorlaştırmaktadır. Gazze'de adeta bir hapishane hayatı yaşayan Filistinli kardeşlerimizin çektikleri cefayı ne kabul etmemiz, ne içimize sindirebilmemiz, ne de buna tahammül etmemiz mümkündür.

İsrail'in silahsız sivillere karşı askeri güç kullanmak suretiyle İnsani Yardım Konvoyu'na karşı uluslararası sularda düzenlediği saldırı, bardağı taşıran son damla olmuştur. Dokuz masum vatandaşımızın ölümüne yol açan bu saldırı uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil etmiştir. Bu saldırı üzerine tüm dünyanın tepkisini üzerine çeken İsrail, Gazze;ye yönelik kara ablukasını kısmen hafifletmek zorunda kalmıştır. Tabiatıyla bu yeterli değildir.

Bu vesileyle, saldırıdan sonra bizimle dayanışma sergileyen İKÖPAB ülkelerine bir kez daha şükranlarımı sunuyor, bu konuda desteklerinin devamını bekliyoruz.''

Batı Trakya'da 150 bin kişilik bir Müslüman Türk azınlığının uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış olan haklarına henüz kavuşamadığını anımsatan Çiçek, Yunanistan tarafından Müslüman Türk azınlığın etnik kimliğinin inkar edildiğini, seçilmiş dini liderleri tanınmadığını, vakıfların ayrımcı mevzuata tabi tutulduğunu, azınlık mensuplarının eğitim alanında eşit imkanlardan mahrum bırakıldığını, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Karabağ'ın işgali konusuna da değinen Çiçek, ''Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si 1992'den bu yana Ermenistan işgali altında olup, bir milyon Azeri kardeşimiz Yukarı Karabağ ve etrafındaki bölgelerden baskı ve zulümle göç ettirilmiştir'' dedi.

Çiçek, Yukarı Karabağ bölgesindeki Ermeni işgalinin en kısa zamanda son bulması, Azerbaycanlı mültecilerin huzur içinde evlerine geri dönebilmeleri için Ermenistan'a uluslararası baskının artırılması gerektiğine dikkati çekti.

FRANSA SENATOSU'NUN KARARI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Fransa Parlamentosunda, asılsız Ermeni iddialarını inkar etmeyi suç sayan bir yasanın kabul edilmesinin, Avrupa değerlerine ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğunu söyledi. Çiçek, ''Parlamentoların tarih yazma diye bir görevi olamaz ve olmamalıdır. Biz Türkiye olarak, tarihi tarihçilerin yazması gerektiğine inanıyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde parlamentolar mahkeme görevini ifa edemez'' dedi.

Çiçek, Kıbrıs, Batı Trakya ve Yukarı Karabağ konularında İKÖPAB üyesi ülkelerin somut desteğini beklediklerini ifade etti.

KILIÇ YENİDEN SEÇİLDİ

Konferans gündem maddelerinden birinin de 2008 yılından bu yana Genel Sekreterlik görevini yürüten Mahmut Erol Kılıç'ın görev süresinin uzatılması konusunda yapılacak seçim olacağını belirten Çiçek, göreve geldiğinden bu yana İKÖPAB'ı en iyi şekilde temsil eden Kılıç'ın, üyelerin de kabul etmesi halinde aynı göreve yeniden seçilmesinin birliğin yeni vizyonu için önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi.

Konferansta, görüşmelerin ardından yapılan oylamada, Mahmut Erol Kılıç yeniden İKÖPAB Genel Sekreterliğine seçildi.

 
30 Ocak 2012 Pazartesi 18:53
Okunma: 547
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu