Ana Sayfa » Türkiye » Çiçek: "Kıbrıs Konusunda Türkiye'ye Ve Kktc'ye Haksızlık Yapılıyor...

Çiçek: "Kıbrıs Konusunda Türkiye'ye Ve Kktc'ye Haksızlık Yapılıyor...

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye ve KKTC'ye haksızlık yapıldığını herkesin bildiğini, Türk tarafının barıştan ve kalıcı çözümden yana olduğunu belirtti.

 
 
Çiçek:

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye ve KKTC'ye haksızlık yapıldığını herkesin bildiğini, Türk tarafının barıştan ve kalıcı çözümden yana olduğunu belirtti.
KKTC üzerindeki tecridin sürdüğüne dikkati çeken Çiçek, ""KKTC hükümeti, bu haksız uygulamalar sebebiyle adeta yarı açık cezaevine dönmüş. Girişte, çıkışta birçok sıkıntılar, temsilde birçok zorluk var. Hiç olmazsa Avrupa Konseyi'nde olduğu gibi burada da KKTC parlamenterlerinin AP'de temsili bir ölçüde bu haksızlığın giderilmesi bakımından ilk adım teşkil edecek" dedi.


Brüksel'de temaslarda bulunan TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye'nin AB Daimi Temsilciği'nde basın toplantısı düzenledi.


Türkiye'nin, AB'ye tam üyeliği 50 yıldır bir devlet politikası ve stratejik hedef olarak benimsediğini belirterek, "AB'den beklentimiz, artık faydası olmayan, içi boş sözler yerine netice alıcı bir takım adımların atılması gerekiyor" dedi.


TEMASLAR


Temaslarıyla ilgili bilgi veren Çiçek, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK ve AB'nin yürüttüğü ortak program vesilesiyle parlamento heyetiyle Brüksel'e geldiklerini söyledi.


Ziyaret çerçevesinde Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile görüştüğünü ifade eden Çiçek, görüşmede Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen noktayı ve Türkiye'nin beklentilerini ele aldıklarını kaydetti.


Türkiye'nin AB'ye üye olmak amacıyla imzaladığı Ankara Anlaşması'nın 50. yılına gelindiğine işaret eden Çiçek, şunları söyledi:


"50 yıldan beri Türkiye, bir devlet politikası olarak, stratejik bir tercih ve hedef olarak AB'ye tam üye olmak istemektedir. Aradan geçen 50 yıllık süre içerisinde AB ile ilişkilerimizde inişli çıkışlı, bazen deep-freeze'e koyduğumuz dönemler olmuştur, ama netice itibariyle Türkiye bugün AB ile müzakere yapan bir ülke konumundadır. Ama maalesef müzakere edecek başlık kalmamıştır. Öyle de bir çarpık ilişki var AB ile."


Hiçbir AB üyesinin böyle bir süreci yaşamadığının altını çizen Çiçek, "AB'den beklentimiz, artık faydası olmayan, içi boş sözler yerine netice alıcı bir takım adımların atılması gerekiyor. Bunun için de fasılların açılması, açılmış olanların kapanması, ayrıca bugün ifade ettiğimiz vize konusu" diye konuştu.


Türkiye'ye yapılanın çok büyük bir haksızlık olduğunu vurgulayan Çiçek, "Türkiye bu manada önüne engel çıkarılmaması gereken bir ülkedir. Endişeleri bence yersiz" ifadesini kullandı.


Çiçek, Türkiye'nin AB üyesi olmamasına rağmen Gümrük Birliği'ne tam üye ve yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


"Prensipte bu haksızlık kabul edilmiş olmakla birlikte, maalesef henüz istediğimiz adım yeterince atılabilmiş değil. Bununla ilgili bir kısım gelişmeler var ama sonuç itibariyle halen vize uygulaması yapılabilmektedir. Ümit ederiz, bu haksızlık kısa süre içerisinde giderilmiş olur."


"GÖREVİMİZ MECLİSİN İTİBARINI KORUMAK"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamaları ve bu açıklamalara AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'nın tepkisine ilişkin görüşünün sorulması üzerine Çiçek, konumu itibariyle kişisel görüşünü paylaşmasının doğru olmayacağını söyledi.


Konunun AP Başkanı Schulz ile görüşmesinde gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine de Çiçek, konunun görüşülmediğini belirtti.


TBMM'deki milletvekillerinin birbirlerine karşı olumsuz tavır ve açıklamalarda bulunmalarına ilişkin meclis başkanı olarak görüşünün sorulması üzerine ise Çiçek, "Keşke bu tartışmalar bu boyutta meclisimizde yaşanmasa iyi olacak, bunu hiçbirimiz tasvip etmiyoruz" dedi.


Çiçek, "Hepimizin görevi evvela meclisimizin itibarını korumaktır" ifadesini kullandı.


MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIĞI


Türkiye'de yaşanan demokratik gelişmeler kapsamında milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasının gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Çiçek, anayasa hukukunda "kürsü sorumsuzluğu" olarak adlandırılan dokunulmazlık kavramının tüm demokratik ülkelerin parlamentolarında bulunduğunu belirtti.


"Dolayısıyla burada 'Tümüyle kalksın' şeklinde bir düşünce varsa, bu eksik bir düşünce olur" diyen Çiçek, hiçbir milletvekilinin suç işleme imtiyazı ya da ayrıcalığının bulunmadığının altını çizdi.


Konunun Türkiye'de uzun yıllardır tartışıldığını belirten Çiçek, son dönemde başlatılan anayasa çalışmasının yasama organıyla ilgili bölümünde konuya ilişkin sunulan bir teklif olduğunu ifade etti.Çiçek, yeni bir anayasa yapılması durumunda bu konunun da yeni kurallara bağlanacağını kaydetti.


YURT DIŞINDA OY KULLANMA


Çiçek, yurt dışında yaşayan Türklerin oy kullanmalarına ilişkin süreçte gelinen son noktayı da değerlendirdi.


Dünya genelinde 155 ülkede Türk vatandaşlarının yaşadığını belirten Çiçek, eskiden beri vatandaşların bulundukları yerlerde oy kullanmayı talep ettiklerini, bu kapsamda bir kanun çıkarıldığını ve oy kullanma için çeşitli yollar belirlendiğini anlattı.


Bu kadar fazla ülkenin söz konusu olması ve yurt dışında yaşayan vatandaşların sayısının çokluğu nedeniyle sürecin çok da kolay ilerleyemediğini vurgulayan Çiçek, şöyle konuştu:


"Yoksa hükümetler oy kullanılmasını arzu etmediklerinden değil, bütün bunları derleyip toparlayıp uygulanabilir bir sistemi getirmek bakımından bu kadar zaman geçmiştir.


Dışişleri Bakanlığı, Yüksek Seçim Kurulu, hükümet, ilgili ülkelerle de görüşmek suretiyle bu defa inanıyoruz ki önemli bir çalışma yapıldı. Vatandaşlarımız genel seçimde ve halk oylamalarında bulundukları yerden oy kullanabilecekler."

 
16 Mayıs 2013 Perşembe 14:19
Okunma: 938
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu