Ana Sayfa » Kıbrıs » Çiftçiler Birliği Perşembe Günü Eylem Yapacak...

Çiftçiler Birliği Perşembe Günü Eylem Yapacak...

KABAKÇI: "'ÇİFTÇİ AÇIKGÖZDÜR' SÖYLEMİ DOĞRU DEĞİL... ALDATILAN ÇİFTÇİLERDİR"

 
 
Çiftçiler Birliği Perşembe Günü Eylem Yapacak...
"2009'DAN BU YANA MAZOT YÜZDE 300 ZAMLANIRKEN, AYNI YIL KİLOSUNA 41 KURUŞ VERİLEN ARPAYA BU YIL 40 KURUŞ TEKLİF EDİLİYOR"

"ÜLKEDE TURİZM EN ÖNCELİKLİ SEKTÖR İLAN EDİLDİ... TURİSTE İTHAL ET VE İTHAL PEYNİR YEDİREREK TURİZM YÜRÜTÜLEMEZ... HÜKÜMET SESİMİZE KULAK VERSİN"

"DİLİMLİ EKMEĞİN KARŞILIĞI 6 KİLO ARPA ..."

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB), ürün fiyatları ve Doğrudan Gelir Desteği rakamlarında mutabakat sağlanamadığı gerekçesiyle perşembe günü eylem yapacak.

KTÇB Başkanı Ali Can Kabakçı, "çiftçi açıkgözdür" söyleminin doğru olmadığını, aldatılanın çiftçiler olduğunu, 2009'dan bu yana mazot yüzde 300 zamlanırken aynı yıl kilosuna 41 kuruş verilen arpaya bu yıl 40 kuruş teklif edildiğini söyledi.

Kabakçı, birliğin genel merkezinde eylemin gerekçesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kabakçı, birlik olarak çiftçinin hakları için mücadele yaptıklarını söyledi. Kabakçı, hükümete köylünün ve çiftçinin yanında yer alması için şans verdiklerini; köylünün, çiftçinin yıllardır en çok destek verdiği insanın bugün Başbakan olduğunu belirtti.

Başbakan'ın çiftçi ve köylünün desteği sayesinde yükseldiğini kaydeden Kabakçı, köylü kesimiyle rahat anlaşacak bir hükümet beklediklerini ancak gelinen noktada hükümetin çiftçiye cömert davranmayacağını gördüklerini kaydetti.

Bugün mazotun 2.5 TL, Doğrudan Gelir Desteği'nin dönüm başına 24 TL olduğunu ve ürüne de kilosuna 40  kuruş teklif edildiğini belirten Kabakçı, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

2009 yılında mazotun 90 kuruş, Doğrudan Gelir Desteği'nin dönüm başına 27 TL olduğunu, ürünlerinin ise o dönemde kilosu 41 kuruştan alındığını belirten Kabakçı, bu yılın bütçesi görüşülürken tarıma ayrılan kaynağı görünce "Tarım kesimi yüzde 30-35 geriletilecek" dediklerini söyledi.

Yaşadıkları sorunların sıkıntıların başı olduğunu belirten  Kabakçı, yaklaşık 1-1.5 aydır çiftçiye net bir şey söylenmediğini kaydederek, ödemeleri sorduklarında "En yakın zamanda" yanıtını aldıklarını belirtti.

2011 Doğrudan Gelir Desteği'nin nisan ayında ödenmesi gerektiğini ifade eden Kabakçı, bunun ödenmediğini ve mazot desteğini de almadıklarını söyledi.

Sıcak havada üreticileri yola sokağa dökme hevesinde olmadıklarını ancak başka çare kalmadığını kaydeden Kabakçı, gelinen noktada dengelerin çok bozulduğunu, çiftçinin 3 kilo arpa satıp bir somun ekmek alabildiğini, dilimli ekmek için 6 kilo arpa satmak zorunda olduğunu söyledi.

Çiftçinin para kazanmadığını, bazılarının ise serbest piyasadan bahsettiğini belirten Kabakçı, en vahşi liberal sistemin bulunduğu ABD'de çiftçilerin ve tarımın yasalarla korunduğunu kaydetti. Türkiye'de de tarımın önemli destek gördüğünü belirten Kabakçı, Güney Kıbrıs'ta da aynı desteğin verildiğini söyledi.

Arpanın devlet tarafından 45 kuruş kilosu satılmakta olduğunu, ancak "birinin" çıkarak "çiftçiden 40 kuruşa alacaksınız" dediğini ifade eden Kabakçı, bunu yapanların serbest piyasayı savunanlar olduğunu belirtti.

Kabakçı, ürünün kilosunu en azından net 45 kuruştan alınmasını istediklerini belirterek, "çiftçi açıkgözdür" söylemlerinin doğru olmadığını, aldatılanın çiftçiler olduğunu kaydetti.

Kabakçı, perşembe günü gerçekleştirilecek eyleme tüm çiftçileri ve duyarlı vatandaşları davet etti.

Kabakçı, ülkede turizmin en öncelikli sektör ilan edildiğini, turiste ithal et ve ithal peynir yedirerek turizmin yürütülemeyeceğini, tarım ve küçük tarım sanayisinin turizm için önemli olduğunu söyledi.

Hükümetin seslerine kulak vermesini isteyen Kabakçı, 2009'dan bu yana mazota yüzde 300 zam gelirken, suni gübrenin torbası 15 TL iken şimdi 45 TL olduğunu, söz konusu yılda arpaya kilo başına verilen fiyatın ise 41 kuruş iken bugün 40 kuruş fiyat teklif edildiğini söyledi.

Kabakçı, eylem çerçevesinde perşembe sabahı Gönyeli ve Haspolat çemberlerinde toplanacak çiftçilerin, Kıbrıs gazetesi yanında buluşarak meclis doğru gideceklerini ancak eylemin kesin saatinin henüz netleşmediğini, bunu netleştirerek daha sonra açıklayacaklarını belirtti. 
21 Haziran 2011 Salı 17:32
Okunma: 684
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?