Ana Sayfa » Kıbrıs » Cmc Atıkları Gübre Üretiminde mi Kullanıldı?

Cmc Atıkları Gübre Üretiminde mi Kullanıldı?

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Lefke'deki CMC maden atıklarındaki pirit malzemesinin 2008'de Devlet Emlâk ve Malzeme Dairesi kontrolündeki yükleme tesisinden taşındığını; bu sırada dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili yazı yazan Jeoloji ve Maden Dairesi'nin arşivinde, piritin, nasıl ve nerede kullanıldığına dair bilgi olmadığını belirtti.

 
 
Cmc Atıkları Gübre Üretiminde mi Kullanıldı?
Lefkoşa, 21 Haziran 13 (T.A.K.): Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Lefke'deki CMC maden atıklarındaki pirit malzemesinin 2008'de Devlet Emlâk ve Malzeme Dairesi kontrolündeki yükleme tesisinden taşındığını; bu sırada dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili yazı yazan Jeoloji ve Maden Dairesi'nin arşivinde, piritin, nasıl ve nerede kullanıldığına dair bilgi olmadığını belirtti.


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, basında yer alan 2008 yılında Biokim Tarım ve Kimya Sanayi Ltd. isimli yerel bir firmanın CMC atıklarını alarak gübre üretiminde kullanıldığına dair "CMC Atıklarından Gübre Ürettiler" başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.


Konunun Jeoloji ve Maden Dairesi'nin sorumluluk alanında olduğu belirtilen açıklamada, olayların gelişimiyle ilgili şu bilgiler verildi:


"CMC alanı 26.05.2003 tarihinde Doba Investment Ltd.'e kiralanmış, 22.08.2007 tarihinde yapılan tadil sözleşmesi ile Port Isbi Cyprus Free Zone Marine & Logistic Services Ltd. adına kiralanmıştır.


1981 yılı sonlarında İsviçre kökenli Kemotex firmasının Kıbrıs'ta tescil ettirdiği Mines&Ores Şti. bölgede pirit üretimine talip olmuş ve eski bakır flotasyon ünitesi gerekli düzenleme ve bakımdan sonra pirit flotasyon ünitesine dönüştürülerek 80 bin ton civarında konsantre pirit üretilmiştir. Bunun bir kısmı ihraç edilmiş, yaklaşık 40 bin ton civarındaki kısım ise halen bölgede bulunmaktadır. Bunların bir kısmı eski CMC alanı içerisinde, bir kısmı Yedidalga'da bulunan ve Devlet Emlâk ve Malzeme Dairesi kontrolünde olan yükleme tesisinde bulunmaktadır.


Mines & Ores Ltd. faaliyetlerini 1987 yılı itibarı ile sonlandırıp adadan ayrılmış ve CMC alanı içerisinde kalan pirit Mines&Ores Ltd. tarafından Mehmet Galatyalı/Truva Ltd.'e devredilmiştir/satılmıştır.


Devlet Emlâk ve Malzeme Dairesi Müdürlüğü 05.11.2008 tarih ve DEM.0.00-1/2-1729 sayılı yazısı ile Lefke-Gemikonağı-CMC tesislerinde bulunan pirit madeninin yerinden kaldırılarak taşınacağını belirtmiş ve taşınma aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara ait görüş ve önerilerin belirlenmesi talep edilmiştir.


07.11.2008 tarih ve JMD.0.00.10/88-2-08-1012 tarihli Dairemiz cevabi yazısında pirit madeninin yüklenme ve taşınma aşamalarında emniyet yönünden dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir.


Bilâhare pirit malzemesi Devlet Emlâk ve Malzeme Dairesi kontrolündeki yükleme tesisinde bulunan konsantre piritten alınarak taşınmıştır.


Taşınan malzemenin hangi amaçla, ne miktarda ve nereye taşındığı hakkında Dairemiz arşivinde herhangi bir resmi bilgi ve belge bulunmamaktadır.


Ancak bahse konu malzemenin Biokim Tarım ve Kimya Sanayi Ltd. tarafından gübre üretiminde kullanıldığına dair bilgiler basında yer almıştır. Pirit, genellikle bakır cevherlerinin flotasyonu sırasında yan ürün olarak elde edilmekte ve gübre fabrikaları tarafından sülfirik asit üretiminde kullanılmaktadır.


Ancak 2008 yılında taşınan piritin nasıl ve nerede kullanıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır."


(GÜL/HA)


 
21 Haziran 2013 Cuma 17:28
Okunma: 1581
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu