Ana Sayfa » Kıbrıs » CMC Atıkları soframızda mı?

CMC Atıkları soframızda mı?

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran BİOKİM davasında, son tanık olarak dinlenen Gazeteci Reşat Akar, ilgili firmanın Kooperatif ambarlarındaki gübrelerinin Ankara’da tahlil edilmesini istedi:

 
 
CMC Atıkları soframızda mı?
Suna ERDEN  STARKIBRIS

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran BİOKİM davasında, son tanık olarak dinlenen Gazeteci Reşat Akar, ilgili firmanın Kooperatif ambarlarındaki gübrelerinin Ankara’da tahlil edilmesini istedi: 

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran ve yargıya taşınan BİOKİM olayında adım adım son noktaya geliniyor. BİOKİM’in direktörü olan İbrahim Türkkal’ın açtığı davada dün tanık olarak Kıbrıs Medya Grubu’nun eski Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar dinlendi. Mahkemedeki ifadesinde, meslek yaşamı süresince kanserojen maddelerle ilgili birçok araştırma yaptığını ifade eden Reşat Akar, gübrelerle ilgili tahlil raporlarını gördüğünde “Bu kadarı da olmaz” dediğini vurguladı. Akar, “Yaptığımız haberlerden dolayı bizi yalancılıkla suçladılar. Ben elimdeki belge ve bilgilere dayanarak insan sağlığını tehlikeye atan maddelerin kullanıldığını yazdım. Kooperatifin deposunda BİOKİM’in devlete satmış olduğu 2 bin torba gübre var. Gübreler, Ankara’da tahlil edilip sonuçları kamuoyuna açıklanıncaya kadar ülkede ekmek yemeyeceğim. Bu konuda da görev hükümete düşmektedir” dedi. Akar’ın açıklamalarından sonra,Gemikonağı bölgesindeki CMC artıklarının gübre üretiminde kullanılıp kullanılmadığı yönündeki iddialar tekrar gündeme geldi. Konu hakkında Sibel Siber Başbakanlığındaki hükümetin önümüzdeki günlerde kamuoyuna bir açıklama yapması bekleniyor. 

OLAY NASIL GÜNDEME GELMİŞTİ 
Biokim, CTP-ÖRP iktidarının son aylarına Kooperatif Merkez Bankası Levazım bölümüne, yaklaşık 830 milyarlık ‘gübre’ satışı yapmış, daha sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Maliye Bakanlığı’ndan 500 milyar avans almıştı. Eski Maliye Bakanı Ahmet Uzun’un talimatıyla, söz konusu avans, kooperatife satılacak gübre parasından her defasında yüzde 10 kesinti yapılarak uzun vadede ödenecekti. 
Ancak CTP’nin iktidardan gitmesi sonrasında, yeni yönetim, Biokim’den gübre alımını durdurdu. Biokim’in, Kooperatif Merkez Bankası’ndaki hesabına yatırılan 500 milyar Şirket Direktörü İbrahim Türkkal tarafından çekilip, Vakıflar Bankası’nda açtığı şahsi hesaba aktarılmıştı. 
Kooperatife satılan gübre kalitesinin kamuoyunda tartışılması sonrasında ise Vakıflar Bankası’ndaki paranın tümü çekilmişti. 


Dönemin Başbakan Derviş Eroğlu, yaptığı açıklamada, 500 milyarın Biokim’den istendiğini, ancak tahsil edilemediğini açıklamıştı. 


Bu gelişmelerden sonra BİOKİM şirketinin direktörü İbrahim Türkkal, Derviş Eroğlu, konuyu haber yapan Kıbrıs Gazetesi ve onun Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar alyhine dava açtı. İbrahim Türkkal’ın açtığı davada dün, son tanık dönemin Kıbrıs Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni olan Gazeteci Reşat Akar dinlendi. Akar ifadesinde, “Ben elimdeki belge ve bilgilere dayanarak insan sağlığını tehlikeye atan maddelerin kullanıldığını yazdım. Meslek hayatım boyunca kanserojen maddelerle ilgili haberler ve araştırmalar yaptım. Birçok belge gördüm, birçok konunun üzerine gittim. Ancak bu meseleyle ilgili belgeleri görünce bu kadarı da olmaz dedim” şeklinde konuştu. 

DAVADA SON TANIK DİNLENDİ 

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada Derviş Eroğlu’nu Avukat Fuat Veziroğlu, Kıbrıs Gazetesi’ni Avukat Levent Kızılduman, İbrahim Türkkal’ı ise Avukat Hasan Esendağlı temsil etti. Davanın son tanığı gazeteci Reşat Akar tanık kürsüsünde Avukat Hasan Esendağlı’nın sorularını yanıtladı. Esendağlı, Kıbrıs Gazetesinde BİOKİM şirketi hakkında çıkan haberlerin asılsız olduğunu iddia etti. Avukat Hasan Esendağlı, yapılan yayınların suç içerdiğini söyledi. 


AKAR: “BASKI YAPILDI, SORUŞTURMA DURDURULDU” 

Reşat Akar 39 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir davayla tanık kürsüsüne çıktığını ifade ederek, “Aslında bunlar benim işim değildi, yetkililerin konuyu araştırması gerekirdi. İktidara gelenler yolsuzlukları araştıracaklarını söylerler ancak bunu yapmazlar. Başbakanlık Denetleme Kurulu, üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirdi. Daha sonra konu ile ilgili soruşturma polise verildi. Dosya polise devredilince soruşturma durduruldu. Başbakanlık Denetleme Kurulu elinden geleni yaptı ancak baskılardan dolayı polis soruşturmayı yürütemedi. 


PARALAR HAVAYA 

Devlet tarafından BİOKİM’e üretim yapmaları için verilen 500 milyon TL’nin şahsi çıkarlar için kullanıldığını ve bununla ilgili elinde belgeler olduğunu söyleyen Akar ifadesine şöyle devam etti: “Tesisi geliştirmek için verilen paranın iki gün sonra şirket hesabından şahıs hesabına aktarılıp, parça parça ailevi işler için harcanması dikkat çekicidir.” 


“BÖYLE ŞEY GÖRMEDİM” 
Meslek yaşamı süresince kanserojen maddelerle ilgili birçok araştırma yaptığını ve birçok belge gördüğünü ancak mesele ile ilgili belgeleri ve tahlil raporlarını gördüğünde “Bu kadarı da olmaz” dediğini vurgulayan Akar, “Yaptığımız haberlerden dolayı bizi yalancılıkla suçladılar. Ben elimdeki belge ve bilgilere dayanarak insan sağlığını tehlikeye atan maddelerin kullanıldığını yazdım. Meslek hayatım boyunca kanserojen maddelerle ilgili haberler ve araştırmalar yaptım. Birçok belge gördüm, birçok konunun üzerine gittim. Ancak bu meseleyle ilgili belgeleri görünce bu kadarı da olmaz dedim” şeklinde konuştu. 


“EKMEK YEMEYECEĞİM” 
Star Kıbrıs’a konuşan Reşat Akar, “Kooperatifin deposunda BİOKİM’in devlete satmış olduğu 2 bin torba gübre var. Bu gübreler Ankara’da tahlil edilip sonuçları kamuoyuna açıklanıncaya kadar bu ülkede ekmek yemeyeceğim” dedi. Gördüğü belgelerden ve mahkemedeki tanıkların ifadesinden sonra BİOKİM tarafından üretilen gübrelerde CMC atıklarının kullanılıp kullanılmadığı konusunda ciddi bir araştırma yapılması gerektiğini belirten Akar, “Bu konuda görev her konuda şeffaf olacağını söyleyen Sibel Siber Başbakanlığındaki hükümete düşmektedir. Bugün hala Kooperatif kuruluşlarının ambarlarında, BİOKİM tarafında üretilen binlerce torba gübre bulunuyor. İlgili firmanın ürettiği ve çiftçiye dağıtılan tonlarca gübrede bu ülkenin topraklarında duruyor. Kanser nedeniyle her yıl yüzlerce insanımızı kaybediyorsak bu konu araştırılmaya değer diye düşünüyorum. Eğer bu hükümette bu konunun üzerine ciddiyetle gitmezse kaybedilen her canın sorumluluğu onların yakasında olacaktır. Zira mahkemede ifade veren bir tanığın basına yansıyan açıklamalarında, CMC bölgesinden aldığı toprağı ilgili firmaya götürdüğü yazıyor” şeklinde konuştu. 

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görülen ve sonucu merakla beklenen dava 2 Temmuz 2013 tarihine ertelendi.

 
29 Haziran 2013 Cumartesi 10:49
Okunma: 2044
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)