Ana Sayfa » Yaşam » Çocuğunuz okuduğu cümleleri eliyle takip ediyorsa dikkat

Çocuğunuz okuduğu cümleleri eliyle takip ediyorsa dikkat

Dr. Emel Çolakoğlu, okula başlayan çocukların yaşadığı görme sorunları hakkında bilgi verdi.

 
 
Çocuğunuz okuduğu cümleleri eliyle takip ediyorsa dikkat

Okuduğu cümleleri eliyle takip etmesi, okurken kelime ya da satır atlaması, yazarken satırı düzgün takip edememesi, çocuklarda sıkça karşılaşılan bu tür alışkanlıklar aileler tarafından 'okuma-yazmayı yeni öğreniyor, doğaldır' düşüncesiyle geçiştirilebiliyor. Oysa bu alışkanlıkların altında genellikle tedavide geç kalındığında kalıcı hale gelebilen görme problemleri yatıyor!

Okula başlayacak olan çocukların yaklaşık yüzde 10'unda, yaşına göre okuma-yazma zorluğu tespit ediliyor. Aileler de 'okumayı-yazmayı henüz yeni öğreniyor, doğaldır' diyerek bu tür sorunların üzerinde durmayabiliyor. Ancak sanılanın aksine bunların altında yatan neden çocuğun okumayı ve yazmayı yeni öğrenmesi değil, genellikle görme problemi yatıyor. Çocuklarda yaşam kalitesini olumsuz etkilemesinin yanı sıra okul başarısını da düşüren görme problemlerinde geç kalındığında da sorun kalıcı hale gelebiliyor. Dr. Emel Çolakoğlu, tedavide geç kalınmaması için hiçbir yakınması olmasa bile her çocuğun düzenli olarak göz muayenesinden geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor!

İŞTE GÖZ PROBLEMİNİ FARKETMENİN 12 BELİRTİSİ

Çocuğunuzda görme problemi var mı?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu, görme problemlerinin fark edilebilir olan 12 belirtisini şöyle sıraladı.

1. Uzaktaki yazılara bakarken gözlerini kısması,

2. Başını eğmesi, görmek istediği noktaya çok yakından bakması,

3. Okuma ve yazma sonucu baş ağrısı yaşaması,

4. Okurken kelime ya da satır atlaması,

5. Cümleleri eliyle takip etmesi,

6. Yazarken satırı düzgün takip edememesi,

7. Bir gözünü daha öne alarak kitaba bakması,

8. Baş pozisyonu geliştirmesi,

9. Okurken kelimelerin bulanıklaştığını veya kaydığını söylemesi,

10. Televizyonu yakından seyretmesi,

11. Gözlerinde sulanma olması,

12. Güneşli havalarda tek ( hep aynı göz) gözünü kapaması, görme probleminin belirtileri arasında yer alıyor.

OKUL ÇAĞINDA EN SIK GÖRÜLEN 4 GÖRME SORUNU

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu, okul çağındaki çocuklarda en sık

görülen görme problemlerini şöyle sıralıyor:

1- ŞAŞILIK

Bir nesneye ya da noktaya bakarken her iki gözün birlikte bakması gerekiyor. Gözlerden biri istenen hedefe bakarken diğerinin başka bir noktaya bakmasına ise "şaşılık" deniyor. Çocukluk döneminde oluşan şaşılıklarda çocuk genellikle bir gözünü tercih ediyor ve hep o gözü kullanıyor. Bunun sonucunda diğer gözde tembellik oluşuyor. Her şaşılık, anne, baba veya yakınlarının fark edebileceği kadar ileri düzeyde olmayabiliyor. Hatta bazı şaşılıklar muayeneyle bile tespit edilemeyebiliyor ve ileri incelemelere başvuruluyor. Şaşılıkların bir kısmı uygun gözlük camıyla düzeltilebiliyor. Kapama tedavisiyle de kayan gözün daha iyi odaklaması sağlanabiliyor.

2- YALANCI ŞAŞILIK

Şaşılığı taklit eden durumlar "yalancı şaşılık" olarak adlandırılıyor. Örneğin göz kapaklarında oluşan bozukluklar ya da burun kökünün basık olması gibi durumlarda yalancı şaşılık gelişebiliyor. Gereksiz endişe ve tedaviden korunmak için yalancı kayma ile gerçek kaymanın ayırıcı tanısının dikkatle yapılması gerekiyor.

3- GÖZ TEMBELLİĞİ

Göz tembelliği; görme sinir tabakası üzerine düşen görüntünün bulanık olmasına yol açabilecek bir hastalık nedeniyle görme sinirinin tam olarak gelişmemesi sonucu ortaya çıkıyor. Tek gözde kırma kusuru, tek gözde kayma, bebeklikte uzun süren kapak problemleri (doğuştan görme eksenini örten kapak düşüklüğü, enfeksiyon veya travma kaynaklı kapak ödemi) göz tembelliğine yol açabiliyor. Genellikle tek bir gözde gelişiyor ve bu yüzden aileler veya yakınları tarafından kolaylıkla atlanıyor. Fark edildiğinde ise çoğunlukla tedavide çok geç kalınmış oluyor. Beynin görme algısı 8-9 yaş civarında gelişimini tamamlandığı için göz tembelliğinde erken tanı, tedaviden başarılı sonuç alınabilmesi için çok önemli. Aksi halde göz tembelliği kalıcı bir sorun haline dönüşebiliyor. Göz tembelliği varsa görme sinirinin daha iyi çalışması için uygun gözlükle beraber bir gözü kapama tedavisi uygulanıyor.

4. KIRMA KUSURLARI

Kırma kusurları çoğunlukla genetik geçişli oluyor. Televizyonu yakından izlemek, bilgisayar kullanımı ve kitabı yakından okumak mevcut kırma kusurlarını ortaya çıkarabiliyor ve veya ilerletebiliyor. Kırma kusurları 3 şekilde görülüyor:

-Miyopi: Uzağı bulanık görmek.

-Hipermetropi: Yakını net görememek.

-Astigmatizma: Göz yuvarlağı çaplarının düzensiz olması sonucu uzak ve veya yakını gölgeli görmek.

Kırma kusurunda (miyopi-hipermetropi veya astigmatizma) gözlükle en iyi görme seviyesi sağlanıyor.

 
25 Eylül 2014 Perşembe 09:03
Okunma: 3981
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu