Ana Sayfa » Kıbrıs » "Çocuk Hakları Paneli" Gerçekleştirildi

"Çocuk Hakları Paneli" Gerçekleştirildi

Sos Çocukköyü Derneği Ve Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği İşbirliğinde Organize Edilen "Çocuk Hakları Paneli" Bugün Gerçekleştirildi.

 
 
panel, Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nda Saat 10.00'da Aileler, Öğretmenler, Sosyal Hizmetler Uzmanları Ve Vatandaşların Katılımıyla Yapıldı.

moderatörlüğünü Dr. Zihniye Okray'ın Yaptığı Panelde, Uzman Psikolog Refia Erosal "Çocuk Hakları", Doç. Dr. Ebru Çakıcı "Çocuk İhmal Ve İstismarının Sonuçları, Psikolojik Boyutları", Gözde Çeker "Sos Köyü Derneği Tarafından Çocuk Hakları Farkındalığını Artırma Projesi" Ve Psikolog Emine Özkılıç "Projede İki Derneğin İşbirliği" Konularında Sunum Yaptı.

Erosal

panelde İlk Sözü Alan Uzman Psikolog Refia Erosal, "Çocuk Hakları" Konusunda Katılımcıları Bilgilendirdi.
çocuk Hakları Sömürüsünün İlk Kez 1874 Yılında Mary Ellen Tarafından Gündeme Getirildiğini Anlatan Erosal, Yapılan Çalışmalar Sonrasında 20 Kasım 1959 Tarihinde İlk Kez Çocuk Hakları Bildirisi İlkeleri Yayımlandığını Anlattı. Erosal, Bundan Yaklaşık 30 Yıl Sonra Bu Bildirinin Genişletilerek, Uluslararası Bir Yasa Haline Getirildiğini De Kaydetti.

"18 Yaşından Küçük Her Birey Çocuk"
bildirge Hazırlanırken Çocukların Yararlarının Gözetilmesi, Yaşam Hakkı, Çocukların Görüş Ve Düşüncelerine Değer Verme Gibi Unsurların Gözetildiğine Dikkat Çeken Erosal, Bildirgede İlk Olarak 18 Yaşından Küçük Her Bireyin Çocuk Olduğunun Tanımı Bulunduğunu Söyledi.

Erosal, Bildirgede; Eşitlik İlkesi, Çocukların Ayrımcılığa Teşvik Eden Uygulamalardan Korunması, Çocukların Sağlıklı, Onurlarının Zedelenmeyeceği Şekilde Yetiştirilmesi, Ad Ve Vatandaşlık Verilmesi, Yeterli Beslenmesi, Barınma, Tıbbi Bakım, Eğitim Hakkı, Şiddet, İstismar, İhmal, Sömürüye Karşı Korunması, Ticaret Konusu Olmaması, Uygun Bir Asgari Yaştan Önce Çalıştırılması Gibi Birçok Konunun Yer Aldığına Dikkat Çekti.
çocuk Hakları Konusunda Da Bilgi Veren Erosal, Her Çocuğun Sevilme, Güvenilir Bir Aileye Sahip Olma, İyi Beslenme, Dinlenme, Oynama, Hata Yapma Hakkı Olduğunu Söyledi.

Çocukların Hatalarına Karşı Toleranslı Olunması Gerektiğini, Ceza Verilecekse Amacını Aşmaması Gerektiğini Vurgulayan Erosal, Çocukların Başka Birçok Hakları Yanında, En Önemli Haklarının İyi Tıbbi Bakım, Eğitim Alma, İstismar Ve Fiziksel, Duygusal Ve Cinsel Şiddetten Korunma Olduğunu Kaydetti.

Çakıcı

ydü Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Çakıcı Da, "Çocuk İhmal Ve İstismarının Sonuçları, Psikolojik Boyutları" Konusunda Yaptığı Konuşmada, Günümüzde Çok Ciddi İstismar Olayları Yaşandığını Kaydetti.
günümüzde En Ciddi Olayların Çocuklara Bakmakla Sorumlu Kişilerin Yaptığı Davranışlar Olduğuna Dikkat Çeken Çakıcı, İstismarın İhmal Veya Kaza Sonucu Oluşabileceğini Söyledi.

"Çok Ciddi Psikolojik Sorunlara Yol Açabiliyor"

istismarın Dayak, Şiddet, Psikolojik Şiddet, Cinsel Şiddet, İhmal Gibi Çok Çeşitleri Bulunduğunu İfade Eden Çakıcı, Çocuk İstismarı Ve Şiddetin, Çocukların Üzerinde Çok Ciddi Psikolojik Sorunlara Yol Açabildiğini Belirtti.
şiddet Ve İstismara Maruz Kalan Çocukların, Hem İçinde Bulundukları Dönemde, Hem De Erişkinlik Yaşantılarında Çeşitli Psikolojik Sorunlarla Karşı Karşıya Kaldıklarını Anlatan Ebru Çakıcı, "Şiddetin Ne Zaman Geleceği Bilinmeyen Bir Evde Yaşayan Çocuklarda Davranış Kalıpları İstemsiz Öğreniliyor. Sürekli Şiddet Gören Çocuklarda, Çeşitli Kopmalar Yaşanıyor.

Okul Başarısında Düşüşler, Gece Altına Kaçırma, Erişkinlik Döneminde İlişkilerinde Başarısızlıklar, Gelecekteki Şemalarında Olumsuzluklar Görülüyor" Dedi.

istismarın Sadece Çocuğun Bedenine Yapılmış Bir Saldırı Olarak Algılanmaması Gerektiğine De Dikkat Çeken Çakıcı, Duygusal Şiddete Maruz Kalan Bireylerin Erişkinlik Yaşamlarında Sürekli Terk Edilme Korkusu İçinde Yaşadığını Vurguladı.

cinsel İstismara Uğrayan Çocuklarda İse, Başkalarının Her Davranışının Cinsel Olarak Taciz Edici Gibi Algılanmasının En Yaygın Sonuçlarından Biri Olduğuna İşaret Eden Çakıcı, İstismarın Diğer Sonuçlarından Bazılarının; İlişkileri Cinselleştirme Eğilimi, İlerleyen Yaşlarda Cinsellikten Kaçınma, Acı Ya Da Olayları Durduramama, Çaresizlik Hissi, Olumsuz Yaşam Deneyimlerinden Dolayı Mücadeleci Olamama Hissi Olduğunu Anlattı.

yapılan Bir Araştırmada, İhmal Ve İstismara Maruz Kalan Çocukların Ergenlik Döneminde Depresyon Ve İntihar Girişimi Oranlarının Yükseldiğinin Ortaya Çıktığını İfade Eden Çakıcı, "Çocuklukta Yaşanan İstismar, Hem Çocukluk Döneminde Psikolojik Sorunlara Hem De Erişkin Hayatında İzler Bırakmaya Devam Ediyor" Dedi.

"Aynı Ateş Tereyağını Eritir, Fakat Yumurtayı Sertleştirir"

psikolojide, "Aynı Ateş Tereyağını Eritir, Fakat Yumurtayı Sertleştirir" Diye Bir Söz Kullanıldığına Dikkat Çeken Çakıcı, İstismar Sonrasında Tedavi Süresinin Çok Zor Ve Uzun Süreli Olduğunu, İstismarı Önleme Çalışmalarının Çok Önemli Olduğunu Kaydetti.

Çeker

gözde Çeker De Panelde Yaptığı Konuşmada, "Sos Köyü Derneği Tarafından Çocuk Hakları Farkındalığını Artırma Projesi" Hakkında Bilgiler Verdi.
17 Aralık 2009 - 17 Aralık 2011 Tarihlerini Kapsayan Projenin Ab Tarafından Finanse Edilip, Sos Çocuk Köyü Derneği Tarafından Uygulandığını Anlatan Çeker, Yapılan Bir Araştırmada Çocuk Hakları İstismarının En Çok Alayköy Bölgesinde Görüldüğünün Tespit Edilmesi Üzerine, Alayköy İlkokulu'nun Pilot Okul Olarak Seçildiğini Anlattı.

proje Komitesinin Çalışmalarını Çok Titiz Bir Şekilde Sürdürdüğünü Anlatan Çeker, Proje Kapsamında Öğretmenlere, Öğrencilere, Ailelere Çeşitli Eğitimler Verildiğini, Yarışmalar, Sergiler, Sağlıklı Beslenme Eğitimleri Ve Geziler Düzenlendiğini Söyledi.

Özkılıç

psikolog Emine Özkılıç Da, "Projede İki Derneğin İşbirliği" Konusunda Yaptığı Sunumda, Alayköy İlkokulu'nda Uygulanan Proje Hakkında Bilgiler Verdi.

projenin İki Etaptan Oluştuğuna Dikkat Çeken Özkılıç, Projenin İlk Aşamasının Çocuk Halklarının Ne Olduğu, İkinci Aşamasının İse Çocuk İhmal Ve İstismarından Korunma Yolları İle İlgili Olduğunu Kaydetti.
proje Çerçevesinde Çocukların Hak Ve Sorumlulukları Hakkında Bilgilendirildiğini Belirten Özkılıç, Çocuklara Çeşitli Aktiviteler Düzenlendiğini, Çizgi Filmler, Görseller, Materyallerden Yararlanılarak, Çocukların Hak Ve Sorumluluklarının Ne Olduğu Konusunda Bilgilendirildiğini Anlattı.
 
30 Kasım 2011 Çarşamba 14:55
Okunma: 1009
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu