Ana Sayfa » Kıbrıs » Çocuklar Neden Korkar?

Çocuklar Neden Korkar?

Çocuklar büyüdükçe korkuları nasıl değişir? Hangi yaşlarda hangi korkular normal, hangileri anormaldir? Korkan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

 
 
Çocuklar Neden Korkar?
Çocukluk korkularının kalıcı korkulara dönüşmemesi için ebeveynler nasıl davranmalı, hangi sözleri sarf etmemeli? Çocukluk korkuları hangi durumlarda fobiye dönüşebilir?
Çocuklar ve korkularıyla ilgili aklımıza takılanlara dair aydınlatıcı bilgileri, Pedagog Özlem Özden Tunca yanıtlıyor...

Çocuklarda sık görülen korkular nelerdir?

Çocuklarda farklı yaş dönemlerinde farklı korkuların olduğu görülür. Örneğin, bebeklik döneminde her türlü yüksek sesten, aşırı ışıktan, her türlü abartılı yaklaşımdan korkma ve annesinin yanından ayrılmasına karşı çocuğun korku geliştirmesi söz konusudur. Biraz daha büyüdükçe, 3-6 yaş döneminde cadılardan, canavarlardan, hayali kahramanlardan korkma; karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma görülebilir.

İlkokul dönemine doğru okul korkusu, hırsız korkusu, birisi tarafından kaçırılma korkusu gibi korkular görülür.
Yine her yaşta görülen, çeşitli hayvanlardan korkma, bazı çizgi film ya da film kahramanlarından korkma, tek başına kaldığı bir yerde yabancılardan korkma gibi duygular da bu döneme paralel eşlik eden korkular arasında sayılabilir.

Çocuk büyüdükçe korkuları nasıl değişir?

Çocuklar, ilk çocukluk dönemlerinde daha çok bilinmeyenden, abartılı durumlardan korkarken, büyüdükçe daha mantıklı, gerçekten tehlikeli durumlardan korkmaya başlarlar. Korku çok sağlıklı bir duygudur. Korkunun o yaşa özgü ve geçici olduğunu bilmek gerekir.

Çocuk büyüdükçe gerçekten tehlike oluşturacak bir durumdan korkuyorsa, ona bu korkusunun mantıklı olduğunu söylemek doğru olabilir. Ama gerçekten korku oluşturmayacak bir durumdan korkma gelişmişse bunun fobiye dönüşme ihtimalinin olduğu, çocuğu kaygıya sürüklediği, farklı davranış sorunlarına da yol açabileceği bilinmelidir.

Çocukluk korkuları için ebeveynler neler yapabilir?

Çocukluk korkularının kalıcı korkulara dönüşmemesi için ebeveynlerin öncelikle çocuk herhangi bir şeyden korktuğunu söylediğinde, “Ne var bunda korkulacak! Sen artık kocamansın” tarzında, onun duygusunu reddedici durumlardan öncelikle kaçınmak gerekir. Çocuk duygusunu ifade ettiğinde, onu sakin, endişeli bir yüz ifadesi takınmadan ve yorumsuz bir şekilde dinlemek gerekir.

“Sen zaten hep karanlıktan korkarsın” gibi sözler sarf etmek, özellikle okul öncesi dönemde çocuğun tanımlamaya uygun bir kişilik yapısı geliştirmesine müsait olduğundan, bu tanımlamalardan kaçınmak gerekir.

Çocukta korkuya benzer bir durum oluştuğunda, örneğin, gece uykusundan uyanan bir çocuk anne diye seslenip annesini odasına çığırdığında, annenin, “Işığı yakıyorum, korkma ben buradayım” demesi, çocukta olmayan bir karanlık korkusunun oluşmasına veya bu korkunun pekişmesine yol açabilir.

Ebeveynin o anda yaptırmak istediği bir davranışı oluşturmak için çocuğu korkutması, çocuğun sadece o durumdan korkmasına değil, gerçek korkunun oluşmasına neden olacağından çocuğu herhangi bir sözle veya davranışla korkutmamak çok önemlidir.

Çocukluk korkularının nedenleri nelerdir?

Bir çocuğun gerçek olanla olmayanı, doğru ile yanlışı ve iyi ile kötüyü ayırt edebilme; yani soyut düşünme yeteneği yaklaşık 10-11 yaşlarında başlar. Bu dönemden önce çocuğun her gördüğü ve duyduğu şeye farklı bir mantık yüklemeden, ne şekilde görüyor ve duyuyorsa o şekilde algıladığı görülür.

İlk çocukluk döneminde, yani çocuğun doğumundan 10-11 yaşına kadar olan dönemdeki korkuları muhakeme duygusunun gelişmemesinden kaynaklanır. Özellikle bu dönemde çocuk bir şeyle korkutulmuşsa, bunun korkutulmak ya da o anda bir yaptırım uygulatmak amaçlı olduğunu düşünmeksizin gerçekten korkar. Sadece o anda o durumdan korkmakla kalmaz, bu durumu genelleştirebilir ve korkuları yaygınlaşabilir.

Muhakeme duygusu gelişmediği için çocuk bu dönemde eğer ailesi tarafından belli davranışları yaptırmak üzere korkutulmuşsa, örneğin “yemeğini yemezsen sana iğne yaptırırım”, “oyuncaklarını toplamazsan odana kapatırım” gibi korkularla korkutulmuşsa, bu korkular çocukta yerleşebilir. Sonuçta hem değişik korkuların oluşmasına hem de çocukta oluşması gereken özgüvenin oluşmamasına yol açabilir.

Çocukluk korkuları hangi durumlarda fobiye dönüşebilir?

Çocukluk korkuları yaş ve gelişim dönemine uygun korkularsa normaldir ve herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak çocukta korku yaratan durum çocuğun günlük yaşantısını okul yaşantısını, aile içi ilişkilerini, kendi yaşıtları ile olan ilişkilerini etkileyecek boyuta vardıysa fobiye dönüşme ihtimali vardır.

Fobi, bir korkunun çok anlamsız olduğu halde, yani gerçekten bir tehlike yaratmadığı halde çocuk için ciddi bir korku haline gelmesidir. Çok sık tekrarlanması, çocuğun günlük yaşantısındaki zamanın çok büyük bir kısmını doldurması ve herhangi bir açıklama yapıldığı halde çocuğun bu korkudan kurtulamaması ile ilgili bir durumdur.

Örneğin çocuk köpekten korkuyordur ve bu normal bir köpek korkusudur. Köpek tarafından ısırılmışsa, yani bu olayla ilgili bir deneyim yaşamışsa olayın fobiye dönüşmesine neden olabilir. Sosyal ve duygusal gelişimindeki süreçlerle ilgili çok farkına varmadığımız çok somut olmayan bir durum, olguda fobiye yol açmış olabilir. Bu durumun tespiti içinde çocuğun mutlaka bir psikolojik danışmanlık alması, korkuya veya fobiye neden olan durumun tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir.

Çocukluk korkuları için uzmana danışmak gerekir mi?

Çocukluk korkuları, beklediğimiz dönemlerde ve yaşlarda oluyorsa herhangi bir uzman yardımı gerekmez. Örneğin çocuk 8 ay ile 1,5 yaş arasında yabancılardan korkabilir ve biz bunu normal kabul ederiz ve gelişimin bir parçası olarak görürüz.

Ancak çocuk 4 yaşında, artık yabancılardan korkmama döneminde yabancılardan korkuyorsa ya da anneden ayrılık kaygısı denilen 0-2 yaş döneminde yaşanan durumu 7-8 yaşında yaşıyorsa, hırsızlardan korkma duygusunu hırsızlardan korkmanın normal olduğunu düşündüğümüz 7-8 yaşlarında değil de 13-14 yaşlarındaki ergenlik döneminde yaşıyorsa mutlaka uzmandan yardım almak gerekir. Bu sebeple de çocukların hangi yaşlarda hangi korkularının normal olduğunu bilmek, bunu takip etmek, bu süreci beklemek çok önemlidir.
 
23 Haziran 2011 Perşembe 15:34
Okunma: 2955
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu