Ana Sayfa » Kıbrıs » Çok Seslilik Normal

Çok Seslilik Normal

"dünyaya Gerçek Durumu Anlatmak İçin Temaslar Yapıyoruz... Özel Temsilcim Moskova'da".

 
 
Çok Seslilik Normal
"YEDİKONUK'TA ESKİ MEDENİYET KALINTILARI DA ORTAYA ÇIKTI, HÜKÜMET BU DURUMU DEĞERLENDİRECEKTİR"


Lefkoşa, 21 Mart 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC'nin demokratik bir ülke olduğunu ve çok sesliliğin normal karşılanması gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, dünyayı Kıbrıs sorunu konusunda aydınlatmak ve gerçek durumu anlatmak için çeşitli temaslar yaptıklarını, Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın Washington'un ardından Moskova'a gittiğini belirtti. Eroğlu, AB'nin ve dünyanın, Kıbrıs'taki gerçekleri hala kabullenmekte zorlandığını ifade etti.


Eroğlu, yeni kurulan "Kıbrıs Türk Televizyoncular Birliği"nin temsilcilerini kabulünde hem medya, hem de Kıbrıs sorunu konusunda açıklamalar yaptı.


Petrol dolum tesisi kurulması gündemde olan Yedikonuk'ta eski medeniyet kalıntılarının da ortaya çıktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, herhalde hükümetin bu durumu değerlendireceğini düşündüğünü söyledi.


KIBRIS TÜRK TELEVİZYONLAR BİRLİĞİ: "BRT'YLE BİRLİKTE ÖZEL TELEVİZYONLAR DA OLMAZSA OLMAZIMIZDIR... DEVLET ÖZEL TV'LERLE İLGİLİ BİR SİYASET OLUŞTURSUN"


Lefkoşa, 21 Mart 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, özel televizyonların reklam konusunda haksız rekabetle karşılaştığını ve isyanlarının haklı olduğunu söyledi. Eroğlu, KKTC'nin demokratik bir ülke olduğunu ve çok sesliliğin normal karşılanması gerektiğini de ifade etti.


Eroğlu, yeni kurulan "Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği" heyetini bugün kabul etti. Birlik Geçici Başkanı, Star Kıbrıs Medya Grubu Direktörü Ali Özmen Safa ve diğer üyeler, Cumhurbaşkanı'na özellikle karşılaştıkları haksız rekabet sorunlarını anlatarak çözümü için destek istedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu da televizyonların isyanını haklı bulduğunu kaydederek, elinden geleni yapacağı sözü verdi. 


7 televizyonun da uydudan yayın yaparak KKTC'nin sesini dünyaya duyurduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Burası demokratik bir ülke. Değişik görüşleri savunan yayın organları olacaktır. Gazetelerde olduğu gibi televizyonlar da olacaktır. Bu bizim çok sesliliğimizdir, normal karşılamak lazım" dedi. 


Eroğlu, demokratik ülkelerde olduğu gibi KKTC'de de değişik görüşlerin savunulmasının doğal olduğunu belirtti.


Türkiye televizyonlarındaki reklamların KKTC'deki televizyonlar için sorun yarattığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ülkeye ithal edilen ürünlerin reklamlarından pay alınamadığını, bu konuda görüşleri dinleyeceğini söyledi.


Özel televizyonların önemli bir kamu hizmeti yerine getirdiğini, bu sırada kar amacı da olması gerektiğini, kendi kendine yeten televizyonların çok daha iyi hizmet verebileceğini anlatan Eroğlu, yapabileceği bir şey varsa yapacağını söyledi.


"HAKLI BİR İSYANINIZ VAR"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Cumhurbaşkanı olarak yapabileceğim şeyler var, yapamayacağım şeyler var ama haklı bir isyanınız olduğunu söyleyebilirim. Televizyonları ayakta tutan reklamlardır" diye konuştu.


Reklam olmazsa ekstra varlıklar gerektiğini, özel televizyon sahip ve yöneticilerini tanıdığını ve hiçbirinin de ekstra mal varlığı bulunmadığını bildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, tüm dünyada televizyonların devlet desteği dışında reklamlarla ayakta durduğu bilinciyle Televizyonlar Birliği'nin hassasiyetine itibar ettiğini söyledi.


SAFA: "7 TV, BRT BÜTÇESİNİN YÜZDE 5'İYLE AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR"


KKTC'de yayın yapan 7 özel televizyonun sahip ve yöneticilerinin oluşturduğu Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği'nin 5 üyesinin katıldığı ziyarette konuşan Geçici Başkan Ali Özmen Safa, kuruluş nedenleri, çalışmaları ve sorunlarını Cumhurbaşkanı'na aktarıp, desteğini istemek için geldiklerini söyledi.,


Safa, 7 özel televizyon kanalının BRT'nin 50 milyon TL'lik bütçesinin sadece yüzde 5'iyle ayakta durmaya çalıştığını ifade ederek, "BRT olmazsa olmazımızdır ancak yayın çizgisinde sınırlı olduğunun da bilincindeyiz. 7 özel televizyonun yayın ve çizgilerinin de farklı olduğunu herkes biliyor. Bizlerin bu farklı yayın görüşlerimiz, gerektiği yerde mevzular üzerinde halkımızı bilgilendirmemiz, bence memleketimizde mevcut demokrasinin simgesidir" diye konuştu.


Özel televizyonların önemini vurgulayan Safa, Kıbrıs Türk halkının varlığında, KKTC'nin ayakta durması için haksız izolasyonlar konusunda dünyayı bilgilendirmek yanında turizm ve tanıtımda önemli rolleri olduğunu anlattı.


"TAKDİR EDİLMİYORUZ"


"Ne yazık ki yaptığımız katkılar takdir edilmiyor inancındayız" diyen Safa, bu yüzden 7 özel televizyon kanalının siyasi çizgi ve yayın akışları farklı olsa da bir araya gelerek birlik kurduğunu, çünkü paylaştıkları sorunların aynı olduğunu belirtti.


"İÇTEN VE DIŞTAN HAKSIZ REKABET"


Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği Geçici Başkanı Ali Özmen Safa, sorunlarının başında içten ve dıştan haksız rekabet geldiğini ifade ederek, Güney Kıbrıs da dahil başka ülkelerde özel televizyonların sorunlarının devletin katkı ve yardımlarıyla ortadan kaldırıldığını kaydetti.


"DEVLET SİYASET BELİRLESİN"


"Bizlerin de isteği devletin bu katkısıdır. Bizler avcumuzu açıp da devletten para istemiyoruz. Devletin bir siyaset belirlemesini istiyoruz" diyen Safa, yayıncılık hizmeti sadece BRT tarafından verilecekse bunun kararının verilmesi gerektiğini söyledi. Safa, "BRT'yle birlikte özel televizyonlar da olmazsa olmazımızdır" diye konuştu.


Ali Özmen Safa, birliğin kurulmasının ardından ilk kez 5 özel televizyonun ortak yayın yaptığını ve kuruluş nedenleriyle sorunların kamuoyuna aktarıldığını kaydederek, "Biz maddi kazanç için değil, hizmet için buradayız" dedi.


İkinci ortak yayının ise, Yedikonuk'ta yapılması planlanan petrol dolum tesisi konusunda gerçekleştiğini belirten Safa, konuyla ilgili görüş belirtmediklerini, gündeme getirip tartışmaya açtıklarını söyledi.

 
21 Mart 2012 Çarşamba 13:05
Okunma: 591
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu