Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "çözüm İstiyorsanız... Gösterin"

"çözüm İstiyorsanız... Gösterin"

Politis'e Göre Türkiye-rum Yönetimi-KKTC-yunanistan Arasındaki Ortamın İyileştirilmesi İçin Karşılıklı Atılabilecek Adımlar Listelendi.

 
 
RUM YÖNETİMİNİN KATKISI: TÜRKİYE VE RUM YÖNETİMİNİN, BARIŞ İÇİN ORTAKLIK VE AVRUPA SAVUNMA MEKANİZMASI'NDA VETOLARINI KARŞILIKLI KALDIRMASI


MARAŞ İADE, TÜRK HAVA VE DENİZ LİMANLARI, KKTC'YE DOĞRUDAN UÇUŞLAR VE TİCARET


Lefkoşa, 17 Mart 13 (T.A.K.): Kıbrıs sorunuyla ilgilenen oyuncuların yeni müzakere prosedürü başarı şansı kazansın diye bir güven yaratıcı önlemler dizisi, diplomatik açılımlar ve iyi niyet hareketleri üzerinde çalıştıkları; şu anda Türkiye-Kıbrıs Rum yönetimi- KKTC-Yunanistan arasındaki ortamın iyileştirilmesi için karşılıklı olarak atılabilecek adımların yazılı olduğu bir liste bulunduğu haber verildi.


Politis "Çözüm İstiyorsanız... Gösterin... Vetonun İptaliyle Alışveriş... Lefkoşa, Atina ve Ankara'da İstişareler İleri Götürüyor" başlıklı haberinde Türkiye-Güney Kıbrıs-KKTC-Yunanistan arasındaki ortamın iyileştirilmesi için karşılıklı atılabilecek adımların yazılı olduğu listenin incelenmesi ve daha derin çalışılması maksadıyla gerek BM'ye gerek AB'ye gerekse Kıbrıs sorununda önemli rol oynayabilecek diğer ülkelere verildiğini yazdı.


RUM YÖNETİMİNİN KATKISI: TÜRKİYE VE RUM YÖNETİMİNİN, BARIŞ İÇİN ORTAKLIK VE AVRUPA SAVUNMA MEKANİZMASI'NDA VETOLARINI KARŞILIKLI KALDIRMASI


Gazete bu güven yaratıcı önlemler ve fikirler paketine önemli katkıyı Rum tarafının yapmış göründüğünü çünkü bütün istikametlere -ve geçen hafta da Akeksander Downer'a- Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümünü arzu ettiğini ve bunu sadece uluslararası camiada puan kazanmak için istemediğini bu sefer göstermesi gerektiğini bu sefer göstermesi gerektiğini ilettiğini aktardı.


Gazete Rum yönetiminin;  Türk tarafının, "müzakere süreci başlamadan önce, sonuna kadar gitmekte kararlı olduğu mesajını açıkça vermesi gerektiğini vurguladığını yazdı ve Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis'in Milliyet gazetesine verdiği röportaja göndermede bulundu, özetle şunları yazdı:


"Kıbrıs Rum tarafının işaret ettiği iyi niyet adımlarından biri, hem Barış İçin Ortaklık hem de Avrupa Savunma Mekanizması alanındadır. Bilindiği gibi Anastasiadis hükümeti ilk günden beri Barış İçin Ortaklık'a katılım başvurusu yapmanın dış politikadaki en önceliği olduğunu açıklamış ve bunu Kıbrıs sorunuyla doğrudan bağlamıştı. Öte yandan Türkiye, (Avrupa Birliği'nin dış politikasının savunma ayağını oluşturan, Katherine Ashton'un yetkisinde bulunan ve halen bazı durumlarda uygulamaya konulmuş olan üye ülkelerin savunma birliği nüvesi) Avrupa Savunma Mekanizması'yla arasında özellikle bilgi işlem düzeyinde işbirliği istiyor. Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığı için bu mümkün olmuyor. Gerek Barış İçin Ortaklık gerek Avrupa Savunma Mekanizmasında 'normalleşmeyle' ilgili öneri yapıldığında, vetoların karşılıklı olarak kaldırılması gündeme gelebilir. Yani Türkiye Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a katılım başvurusuna itiraz etmeyecek ve Kıbrıs da Türkiye ile Avrupa Savunma Mekanizması arasında bilgi teatisine...


Bu iki -askerî nitelikli- mekanizmadaki çekişmeden ortaya çıkan oyun Kıbrıs sorununu da aşıyor ve AB-NATO ilişkilerinde,  ABD ile ilgili baş ağrısı oluyor ve Doğu Akdeniz'de şekillenen dengeleri etkiliyor.


Vetoların karşılıklı olarak etkisiz hale getirilmesi (Avrupa Savunma Mekanizması açısından gayrı resmî vetodan söz ediliyor) ABD'nin ilgisini çekti ve Amerikan diplomasisi bu paketi ileri götürme sorumluluğunu aldı.


Elbette Kıbrıs ve Türkiye arasında iyi niyet 'alışverişinin' Ankara'nın Avrupa emelleriyle ilgili meselelerle tırmandırılması planlanıyor. Diplomatik kaynakların gazetemize söylediğine göre Türkiye tarafından Barış İçin Ortaklık konusunda muhtemel bir tertip yapılması (oyun oynanması) dondurulmuş müzakere başlıklarına mal olacak. Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis Brüksel ziyareti sırasında bununla belirttiği görüşlerde ve yaptığı aleni açıklamalarda bütün bu meseleyi Maraş konusuyla alakalandırmıştı. AB'nin birçok başkenti de Kıbrıs'ın bu tezini paylaşıyor göründü.


MARAŞ İADE, TÜRK HAVA VE DENİZ LİMANLARI, KKTC'YE DOĞRUDAN UÇUŞLAR VE TİCARET


Aynı kaynaklar, aslında; Maraş'ın açılıp Kıbrıslı Rumlara iade edilmesi, Türk deniz ve hava limanlarının Kıbrıs Cumhuriyeti'ne açılması ve işgal bölgelerine doğrudan uçuşlar ve ticaretin başlamasına ilişkin adımlar da dâhil olmak üzere, eski önerilerin yeniden ileri götürülmeye çalışıldığını söylediler.


Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu olarak isimlendirilen bu büyük bulmacanın küçük ancak çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Amerikan diplomasisi, Suriye gibi ülkelerde sürekli istikrarsızlık olan bir dönemde,  bölgedeki müttefiklerinin ilişkilerini normalleştirmeye ve istikrarlı hale getirmeye çalışıyor. Son dönemde Türk ve İsrail basınlarında Amerikan diplomasisinin Ankara ve Tel Aviv ilişkilerinin düzelmesini istediği yolunda haberler yayınlanıyor. Bu hiç de basit olmayan ve bir yandan İsrail'in Filistin İdaresi ve Mısır'la; Türkiye'nin de Suriye, Irak (Kürt sorunu ve enerji ayağı açısından) ve İran'la ilişkilerini etkilemesi kaçınılmaz bir şeydir. Bu karmaşık diplomatik oyuna, -ilgili taraflarca, işbirliği ve aralarında çok da iyi ilişkiler olmayan ülkeler tarafından karın paylaşımı alanı olarak yansıtılan- Doğu Akdeniz'in enerji parçası da girip müdahil oluyor.


Dikkat çekmek gerekir ki Türkiye, Doğu Akdeniz'in enerji rezervlerinin boru hatlarıyla kendi toprağından geçmesini elde etme ana talebi ile enerji parçasına özel bir ağırlık veriyor. Yine, bölge ülkelerinin (bir yandan Türkiye ve etkileyebileceği ülkeler ile öte yandan İsrail ve onun menzili içindeki ülkeler) enerji alanında, işbirliği yapmalarına yönelik belirli numaraları ve diğer unsurları olan çeşitli senaryo ve planlar dolaşmaya başladı.


Aleksander Downer geçen hafta Kıbrıs'ta yaptığı görüşmeler sırasında, iki tarafın yeniden müzakere yörüngesine girmesi için daha kat edilmesi gereken çok yol olduğuna 'duyarlılık gösterdi.' Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye'yle ilgili güven yaratıcı önlemler dışında, iki toplum arasındaki ortamın yeniden alevlendirilmesi için Kıbrıs'ta olması gerekenler de olduğunu biliyor.


Başkan Anastasiadis Downer'a Kıbrıs Rum tarafının, talep ettiği çözümün taslağını yeniden belirlemek ve yeni Ulusal Konsey'i yürürlüğe koymak için zamana ihtiyacı olduğunu söylemişti. Downer'a, bu sefer iki tarafın tam da aynı çözüm çerçevesini müzakere edeceğini taahhüt etmesi gerektiğini söylemiş, Kıbrıs sorununun bir çöküşü daha kaldıramayacağına, böyle bir gelişmenin Kıbrıs sorununa mezar taşı olacağına vurgu yapmıştı. Derine girmeksizin (Anastasiadis ve Downer daha önce de görüş alış verişinde bulunmuştu) müzakere prosedüründe değişiklik ve genişleme gerektiğini belirterek Kıbrıs aidiyetli diyaloğun olanaklarının tükendiğini yinelemişti.


Diplomatik çevrelere göre Downer Nisan sonunda Kıbrıs'a geri dönmeden önce Atina ve Ankara'ya gidecek, güzergahına Londra ve Brüksel'i de ekleyebilir. Başkan Anastasiadis'in seçilmesinden önce BM, Kıbrıs sorununda yeni bir çabaya; Kıbrıs'taki iki tarafla görüşmeleriyle ve sözgelimi garantiler gibi kendilerini ilgilendiren konularda müzakerelere katılarak aktif müdahil olma konusunda üç garantör ülkenin dışişleri bakanlarının ve Brüksel'in nabzını tutmuştu."


(ŞA/HA)


 
17 Mart 2013 Pazar 12:32
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu