Ana Sayfa » Kıbrıs » Cratos Saldırısındaki 4. Kişi De Yakalandı!

Cratos Saldırısındaki 4. Kişi De Yakalandı!

LABARATUARLARLA İLGİLİ YASA ONAYLANDI

 
 
Cratos Saldırısındaki 4. Kişi De Yakalandı!
SAĞLIKTAN KTHY ÇALIŞANLARINA, BASINA SALDIRILARDAN KIBRIS KONUSUNA KADAR BİR ÇOK KONU GÜNDEM OLDU

VATANDAŞLIKLAR KONUSUNDA ÇARŞAMBA GÜNÜ PARTİLERLE ORTAK TOPLANTI YAPILACAK

CRATOS OTEL'DEKİ SALDIRIYLA İLGİLİ 4. KİŞİ DE YAKALANDI

Tıp ve Kimya Laboratuarları İle Radyasyon Kaynağı Kullanan Laboratuarların Denetim Altında Çalıştırılmaları Hakkında (Değişiklik) Yasası, Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde  oybirliğiyle onaylandı. Yasayla ilgili görüşmeler sürerken parti başkanları ve milletvekilleri başta sağlık ve eski KTHY çalışanlarının durumları olmak üzere, bir çok konuyu gündeme taşıdı.

Genel Kuruldaki konuşmalar sırasında, vatandaşlık yasasında yapılacak değişiklikler konusunda çar-şamba günü İçişleri Bakanlığı'nda partilerle ortak toplantı yapılacağı; ayrıca Cratos Otel'deki yangın sırasında gazetecilere saldıran görevlilerden 4'üncüsünün de yakalandığı ifade edildi.

TASARI

Tıp ve Kimya Laboratuarları İle Radyasyon Kaynağı Kullanan Laboratuarların Denetim Altında Çalış-tırılmaları Hakkında (Değişiklik) Yasa Tasarısı hakkında konuşan CTP Milletvekili Abbas Sınay, sağ-lıkta yaşanan bazı uygulamaları eleştirdi.

Sağlık alanında 2 yıldır hiçbir adım atılmadığını savunan Sınay, hükümetin ileriye doğru bir yasa ça-lışması yapması durumunda buna onay vereceklerini belirtti.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş  ise, bu tasarıya oylarının olumlu olduğunu söyledi ve KTHY konusuna değindi. Eski KTHY çalışanlarının durumunun vahim olduğunu ifade eden Denktaş, "Aynı gemideyiz. Onun için kaptan kötü diye göz göre göre buz dağına  vurmasına müsaade edemeyiz" diye konuştu. Denktaş, öneriler sunarak uzlaşı yolları aradıklarını, ancak karşılık görmedikleri zaman tutumlarını sertleştirmek durumunda kaldıklarını söyledi.

Sabah gerçekleştirdiği eylemin de bu çerçevede olduğunu belirten Denktaş, vatandaşlık konusunda, çarşamba gün İçişleri Bakanlığı'nda Meclisteki partilerin katılımıyla toplantı yapılacağını, buradan çıkacak sonuca bağlı olarak askıya alınan eylem kararını yeniden gözden geçireceklerini kaydetti.

KTHY çalışanların 200 gündür sokaklarda olduğunu ve ortaya koydukları tepkinin sabrın taşmasından kaynaklandığını ifade eden Denktaş, böyle bir ortamda bu tepkiyi "terörist eylem" olarak değerlendir-menin yanlış olduğunu ifade etti.

Denktaş, ek bütçenin bir an önce Meclisin gündemine getirilmesi ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini ekledi.

UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu da, Cumhurbaşkanlığı'ndan dönen tasarıyı komitede yeniden incelediklerini ve laboratuarlara verilecek denkliklerin  YÖDAK tarafından yapılacağını kaydetti.

TDP Genel Başkanı Başkanı Mehmet Çakıcı ise, konunun sadece YÖDAK'ın insiyatifine verilmesini eleştirerek, denklikler için ilgili kesimlerden bir komisyon oluşturulmasının daha iyi olacağını  söyledi.

Yeni vatandaşlıklar verilmesine yönelik tepkisini yineleyen Çakıcı, bu yasanın Kıbrıs Türkü'nün sonunu getireceğini savundu ve "İthal nüfusla nasıl devlet olunacak" diye sordu.

Çakıcı'nın sözlerine yerinden tepki gösteren UBP Milletvekili Ahmet Zengin ile TDP milletvekilleri  arasında yaşanan tartışma üzerine  ortamın gerilmesiyle oturuma  5 dakika ara verildi.

Aranın ardından konuşmasını sürdüren  Çakıcı, yurttaşlık konusunda çarşamba gün İçişleri Bakanlığı'nda yapılacak toplantıya katılarak önerilerini yapacaklarını ifade ederek, çalışmak için ülke-ye her gelene vatandaşlık verilemeyeceğini söyledi.

Cratos Otel'deki yangını izlemek isteyen gazetecilere yönelik saldırıyı da eleştiren Çakıcı, bu konuda ilgili bakandan açıklama beklediklerini söyledi.

VATANDAŞLIK KONUSUNDA PARTİLERLE TOPLANTI...4. SALDIRGAN DA TUTUKLAN-DI

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Cratos Oteld'eki yangını  Kaymakamlık vasıtasıyla yakından takip ettiğini, gazetecilere yapılan saldırıyı da kınadığını Anımsattı ve Polis Genel Müdürlüğü ile istişare  içinde olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, bu sabah da konuyla ilgili gelişmeleri takip ettiğini ve 4 kişinin tümünün tutuklandığını, yasal olarak gereken yapılacağını öğrendiğini anlattı.

Yurttaşlık konusunda eksik bilgiler olduğunu ve bu konudaki bazı haberlerin üzücü olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, çarşamba günü partilerle bu konuda  ortak toplantı yapacaklarını kaydetti.

Bu konuda hükümetin hassasiyetine işaret eden Çavuşoğlu, beyaz kimlik konusunda da yeni uygulama düşündüklerini ifade ederek bu konuları çarşamba gün detaylı ele alacaklarını belirtti.

Çavuşoğlu, siyasi partilere göre değişen değil, kalıcı bir yasa hazırlama arzusunda olduklarını vurgu-ladı.

KAŞİF

Tasarıya ilişkin eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlıkta ilgili meslek örgütleriyle sürekli tartışarak en iyisini yapmaya çalıştıklarını vurguladı.

"Sağlık alanında hiçbir şey yapılmıyor"  şeklindeki eleştirilerin yersiz olduğunu ifade eden Kaşif, ge-rekli yasal düzenlemelerin de yapılmakta olduğunu kaydetti.

Sağlıkta mevcut imkanlar dahilinde ilerlemeler kaydedildiğini ifade eden Kaşif, "Bu yasanın yapılması güzel bir olaydır" dedi.

"Hastaların YDÜ'ye pazarlandığı" yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Kaşif, YDÜ ile işbirliği içinde olduklarını, gerekli görüldüğünde konsültasyonlar yapıldığını ve  imkan varsa sağlık kurulu kararıyla hastaların bu hastaneye; olmadığı zamanlarda ise Türkiye'ye gönderildiğini anlattı.

Kaşif, her şeyin yasa ve tüzüklere uygun yapıldığını vurguladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan oylamada yasa oybirliğiyle  kabul edildi.  Yasaya   30 kabul oyu verildi.

23 MAYIS'IN YILDÖNÜMÜ

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise bugünkü birleşimde,  Kıbrıs'taki müzakerelere ilişkin 23 Mayıs anlaşmasının yıldönümü olduğuna işaret ederek, bu anlaşmayla çözümün  2 eşit kurucu devlete dayalı olacağına ve oluşturulacak yapıda tek uluslar arası siyasi kimlik bulunacağına  vurgu yapıldığı-nı kaydetti.

Bu anlaşmanın bugünkü görüşme sürecinin temelini oluşturduğunu kaydeden Soyer, Cumhurbaşkanı-nın BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşme öncesinde vatandaşlık yasasının gündeme getirilecek olmasını eleştirdi.

Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Türkiye'de yapılacak seçimlere atıfta bulunan Soyer, bu gelişmelerin neticesini beklemek ve o doğrultuda daha sağlıklı değerlendirme yapılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Meclis Genel Kurulu, Sivil Savunma Teşkilatı Personel (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Basın İş (Deği-şiklik) Yasa Tasarısı'nı da oyçokluğuyla kabul ederek çalışmalarını tamamladı.

Genel Kurul'un gelecek birleşimi perşembe gün yapılacak.

(ÖK/GÜR)

 
23 Mayıs 2011 Pazartesi 19:51
Okunma: 961
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu