Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Akel'i Ziyaret Etti

CTP-BG Akel'i Ziyaret Etti

CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ortak açıklama metni konusunda liderlerin kelimelerle dans ettiğini, oynadığını ifade etti ve bundan vazgeçilmesi; ortak açıklama metninin bir an önce bitirilmesi gerektiğini belirtti.

 
 
CTP-BG Akel'i Ziyaret Etti

CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ortak açıklama metni konusunda liderlerin kelimelerle dans ettiğini, oynadığını  ifade etti ve bundan vazgeçilmesi; ortak açıklama metninin bir an önce bitirilmesi gerektiğini belirtti.
 
Yorgancıoğlu, çözümün bu metinde değil metinden sonra başlayacak görüşmelerde olduğunu da dile getirdi ve ortak açıklama metnini tamamlamak  konusunda çok sıkıntı kalmadığını kaydetti.


Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu da,  deneyler ve taktik hareketler yapma  zamanı olmadığını savundu, müzakerelerin zaman kaybetmeden başlaması gerektiğini söyledi ve Kıbrıs sorununa doğru çözüm bulunmasıyla ülkenin ekonomisinin ve kalkınmasının önünün açılacağını, bunu herkesin anlaması gerektiğini kaydetti.


CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve CTP-BG MYK Üyesi Niyazi Düzgün, Güney Kıbrıs'taki siyasi partilerden Akel'i ziyaret etti.


Heyet, Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve Polit Büro Üyeleri Hristos Hristofidis ve Tomazos Çelebis  ile yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.


Görüşme sonrasında Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu basına açıklamalarda bulundular.


KİPRİANU


Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıs sorunu ve 2 toplum liderinin yapacağı ortak açıklama üzerine odaklanan özlü ve kapsamlı bir görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi.


Akel ve CTP'nin yıllarca Kıbrıs sorununa ilkeli bir çözüm bulunması yönünde mücadele etmiş partiler olduğunu kaydeden Kiprianu, bugünkü görüşmelerinde bir kez daha Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için zamanın giderek daraldığını tespit ettiklerini dile getirdi.


Gereksiz tartışmalarla zaman kaybetme lüksüne sahip olmadıklarını  belirten Kiprianu, iki liderin en kısa zamanda ortak açıklama konusunda anlaşmasını istedi.


ORTAK AÇIKLAMA KONUSUNDA ANLAŞMAK MÜMKÜN


Ortak açıklama konusunda anlaşmanın mümkün olduğunu ve kısa sürede bunun olabileceğini  düşündüğünü kaydeden Kiprianu, BM ve 2 lidere ortak açıklama üzerinde anlaşmaya varılabilmesi yönünde çabalarını yoğunlaştırmaları çağrısında bulundu.


Özlü müzakereler başladığında en kısa zamanda bir anlaşmaya varılabilmesi için müzakerelerin sürdürülmesini destekleyeceklerini  dile getiren Kiprianu, 2 halkı birleştirecek çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşılması arzuları bulunduğunu belirtti.


YORGANCIOĞLU


CTP-Genel Başkanı Başbakan ÖzkanYorgancıoğlu da Akel'e ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.


Kıbrıs sorununun çözümü geciktikçe mevcut yapının kalıcılaştığını belirten Yorgancıoğlu, bunun tersine Kıbrıs sorununun çözülecek olmasının hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar'ın lehine bir netice üreteceğini söyledi.


İki tarafta da durağanlaşan ekonominin canlanması ve işsizliğin ortadan kalkmasının Kıbrıs sorununun çözümüyle ilintili olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, CTP'nin bu nedenle Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine inandığını ve bu yönde çalışmalar yaptığını söyledi.


CTP-BG olarak ortak açıklamanın sonlanmaya yakın bir noktada olduğunu bildiklerini belirten Yorgancıoğlu, bu noktaya gelinmesi adına ortaya konan çabanın boşa tüketilmemesi gerektiğine inandıklarını kaydetti.


"SON BİRKAÇ KELİMELİK FARKLILIK"


İki lidere çağrıda bulunan Yorgancıoğlu, sorunun artık çözülmesi, bunun için sona kalan birkaç kelimelik farklılığın ortadan kaldırılması için onlara büyük görev düştüğünü söyledi.


Yorgancıoğlu, "Bu ülkenin geleceği için bunu yapmak durumundasınız . Hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar için bunu yapmalısınız" dedi. Yorgancıoğlu da BM'ye de bu süreci sonlandırmak adına taraflardan gelen eleştirilere bakmaksızın 2 Lideri cesaretlendirmek ve son noktayı koymak için girişimlerini güçlendirmek çağrısında bulundu.Yorgancıoğlu, artık müzakerelere başlamak için daha fazla zaman kaybetmeye gerek olmadığını da dile getirerek, yapılacak son hamlenin hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar için hayırlı olmasını diledi.


"ORTAK AÇIKLAMA KONUSUNDA ENGELLER NELER?"


Yorgancıoğlu ile Kiprianu, açıklamalarının sonrasında, bir gazetecinin "Siyasi partiler müzakerelerin başlaması için zeminin netleşmesi gerektiğini söylüyor, sizce ortak açıklama konusundaki engeller neler ve ortak açıklama çabası baştan yanlış mıydı" şeklindeki soruyu da yanıtladı.


"MÜZAKERELER İÇİN YETERLİ VE TATMİN EDİCİ ZEMİN VAR"


Kiprianu, Rum Yönetimi Lideri Anastasiades'in inisiyatif üstlenmesinin ardından hemen kendi tutumlarını ortaya koyduklarını ve tutumlarının farklı olduğunu, müzakereler için yeterli ve tatmin edici zeminin bulunduğunu düşündüklerini belirtti.


"BAZI MACERALARIN GÜNDEME GELECEĞİNİ ANASTASİADES'E SÖYLEMİŞTİK"


Eski liderler Hristofyas ve Talat'ın 2008 yılında yapılan 2 ortak açıklaması ve bu açıklamalarda dile getirilenler ile egemenlik konusunda yapılan yorumların yeterli olduğunu ifade eden Kiprianu, Anastasiades'e Temmuz ayından itibaren defalarca  de bazı siyasi partilerin de desteğiyle müzakere zeminini değiştirmek için mücadele ettiği takdirde bazı maceraların gündeme geleceğini söylediklerini anlattı.


"ULUSLARARASI TOPLUM MÜZAKERELERE BAŞLAMAK İSTEMEYENİN RUM TARAFI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR"


Bu şekilde uluslararası toplumun müzakerelerin yeniden başlamasını istemeyen tarafın Rum tarafı olduğu algısına ulaşacağı uyarısını yaptıklarını da kaydeden Kiprianu, yaşananların bu iki öngörülerini doğruladığını kaydetti.


"ULUSLARARASI TOPLUM BU NOKTADA BİZİM DE PAYIMIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR"


4 ayı aşan bir sürecin ardından şimdi Anastasiades'in ortak açıklama konusunda sonuca varılması için başka yollara başvurduğunu belirten Kiprianu, uluslararası toplumun bu noktaya varılmasında kendilerinin de payı olduğunu düşündüğünü  dile getirdi.


Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözümünün acil olduğunu, geçmişte var olan nedenlere bir neden daha eklendiğini, Kıbrıs sorununa doğru çözüm bulunmasıyla ülkenin ekonomisinin ve kalkınmasının önünün açılacağını kaydetti.


Bunu herkesin anlaması gerektiğini ifade eden Kiprianu, çözümle ülkenin ve halkın yeniden birleşmesi, kalıcı barış ve istikrarın ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtti.


Kiprianu  deneyler ve taktik hareketler yapma  zamanı olmadığına da işaret etti.


YORGANCIOĞLU


Başbakan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, başlangıçta Kıbrıs sorununun nasıl çözüleceğiyle ilgili genel hatlar içeren bir ortak açıklama beklediklerini, bu ortak açıklamanın bütünlüklü çözüme yönelik görüşmelerin ön kapısı gibi olduğunu söyledi.


Şimdi tüm Kıbrıslılar ve çözüm sürecinin bu açıklamanın esiri olduğunu belirten Yorgancıoğlu, "Artık böyle bir açıklama yapılamdan görüşmeler başlayamıyor. Halbuki bu açıklamaya yazılmak istenen görüşme sürecinde masada görüşülecek konulardı" dedi.


Ancak artık geriye dönmenin mümkün olmadığını kaydeden Yorgancıoğlu, ortak açıklamayı bitirmek için çok sıkıntı kalmadığını söyledi.


Liderlerin kelimelerle dans ettiğini, oynadığını  ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, bundan vazgeçilmesi ve ortak açlıklama metninin bir an önce bitirilmesi gerektiğini belirtti.


Yorgancıoğlu, çözümün bu metinde değil metinden sonra başlayacak görüşmelerde olduğunu da dile getirdi.


(ÖZ/HÖ)  FOTOĞRAFLI


 
14 Ocak 2014 Salı 15:33
Okunma: 1104
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu