Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Basın Toplantısı Düzenledi

CTP-BG Basın Toplantısı Düzenledi

CTP-BG'li 7 Belediye Meclis Üyesi Parti Myk'sına İstifalarını Sundu... CTP-BG Parti Meclisi İstifaları Yarın Değerlendirecek.

 
 
CTP-BG Basın Toplantısı Düzenledi

CTP-BG LTB İLE İLGİLİ BİR DİZİ EYLEM KARARI ALDI... İLK EYLEM PAZARTESİ

YORGANCIOĞLU: "LTB MECLİS ÜYELERİMİZ SEÇİMİ ZORLAMAK İÇİN İSTİFALARINI SUNDULAR... BİR DİZİ EYLEM YAPILACAK"

Lefkoşa, 2 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler'in (CTP-BG) 7 Lefkoşa Belediyesi Meclis üyesinin parti Merkez Yönetim Kurulu'na istifalarını sundukları, yarın yapılacak Parti Meclisi'nde bunların değerlendirileceği açıklandı.

"Lefkoşa'nın sahipsiz olmadığını göstermek adına" pazartesi gününden itibaren bir dizi eylem kararı da alan CTP-BG, pazartesi saat 12.00'de, LTB önünde gerçekleştirilecek olan ilk eyleme halkın ve sivil toplum örgütlerinin destek vermesini istedi.

CTP-BG Genel Merkezi'nde partili Lefkoşa Türk Belediye Meclis Üyeleri Şadan Karşılı, Gülseren Şaşkara, Önal Aktolga, Ayşen Çetinsoy, Tamer Zaim, Alev Şensoy ve Ahmet Bağzıbağlı, Genel Sekreter Asım Akansoy ve Yerel Yönetimler Seçim Sorumlusu Hakan Kuntay ile basın toplantısı düzenleyen CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, "LTB Meclis üyelerimiz seçimi zorlamak için istifalarını sundular" dedi.

LTB VE ÜLKENİN DURUMU

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin uluslararası alanda tek tanınan belediye olduğuna dikkat çeken CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, "LTB'nin içinde bulunduğu durum ülkenin içinde bulunduğu durumun kopyası. LTB'deki beceriksiz anlayış ülke yönetimindeki anlayışla aynı" ifadelerini kullandı.

Bu anlayışın, Belediye Meclisi karar almadan belediyeyi borca sokan ve tüm uyarılara rağmen harcamaları denetimsiz bırakarak bugüne gelinmesini sağlayan bir anlayış olduğunu savunan Yorgancıoğlu, hükümeti, Anayasaya dayanmayan yasa değişikliği yaparak belediye başkanı ve belediye meclisini suçlu olarak göstermeye çalışmakla suçladı.

"Hükümetin ve Cumhurbaşkanı'nın sorumluluktan kaçınması mümkün değildir" diyen Yorgancıoğlu, "Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sorumlunun hükümet olduğunu söylemekte ancak 10 milyon sterlin borçlanıldığı dönemde başbakanın kendisi olduğunu unutuyor. Başbakan İrsen Küçük ise belediye çalışanlarına verdiği sözleri yerine getirmedi" dedi.Yorgancıoğlu, "Çalışanlar mağdur edildi; Lefkoşa çöp kent görünümünde; Yaşayanlar risk altında" şeklinde konuştu.

BAĞIMSIZLIK HAKKI

Hükümetin, Lefkoşa'nın temizliği için Kaymakama yetki verirken, çalışanları işe başlamaları için tehdit ettiğini iddia eden Yorgancıoğlu, "Yerel yönetimlerin bağımsızlık hakkı nerede?" diye sordu.

2006 ve sonrasında CTP-BG'li Lefkoşa belediye başkan adayları ve belediye meclis üyelerinin bugünlere gelineceğini çok önceden işaret ettiğini savunan Yorgancıoğlu, bunların defalarca basında da yer aldığını vurguladı.

UBP'NİN ÇOĞUNLUĞU

Lefkoşa Belediye Meclisi'nde UBP'nin karar almak için yeterli çoğunluğa sahip olduğunu da ileri süren Özkan Yorgancıoğlu, ancak bu üyelerin de yapılan uygulamalara karşı olmaları nedeniyle toplantılara katılmamayı tercih ettiklerini savundu.

Yorgancıoğlu, "LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile hükümet ise toplanamamada CTP-BG'li meclis üyelerini işaret ediyor" dedi.

CTP-BG'li belediye meclis üyelerinin olumsuz bir kararda imzaları bulunmadığını ileri süren Yorgancıoğlu, denetim sonucu yapılan soruşturmalarda da adlarının geçmediğini savundu.

KURTULMA ZAMANI

"Lefkoşa halkının bu yönetimden kurtulma zamanı geldi" diyen Yorgancıoğlu, CTP-BG olarak bunun sağlanması için bir dizi eylem kararı aldıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu ilk eylemin pazartesi günü saat 12.00'de LTB önünde yapılacağını belirterek, Lefkoşalılar ile sivil toplum örgütlerini LTB Başkanı Bulutoğluları'nı istifaya zorlamak için eyleme destek vermeye çağırdı.

ÜYELERİN İSTİFASI

CTP-BG'li Belediye Meclis Üyelerinin Merkez Yönetim Kurulu'na istifalarını sunduklarını kaydeden Yorgancıoğlu, Parti Meclisi'nin yarın öğlen toplanarak istifaları değerlendireceğini söyledi.

"Üyelerimiz seçimi zorlamak ve onlar gibi olmadıklarını göstermek adına istifa ettiler" diyen Yorgancıoğlu, "'Biz artık bunun parçası olmak istemiyoruz' diyorlar... Ne hükümetin ne de LTB Başkanı Bulutoğluları'nın Lefkoşa ile ilgili öngörüsü yok" dedi.

CTP-BG MYK AÇIKLAMASI

Bu arada, basın toplantısında CTP-BG MYK'sının bu konudaki açıklaması da basına dağıtıldı.

Yorgancıoğlu'nun özetlediği konuların yer verildiği açıklamada, "Kıbrıs Türk halkının yarattığı bütün değerler UBP tarafından Lefkoşa Türk Belediyesi gibi teker teker yok edilmektedir. Lefkoşa'nın bugünkü hali, aslında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin aynadaki yansımasıdır. Lefkoşa Türk Belediyesi de, hükümet de bugün UBP tarafından işgal edilmekte ve her ikisi de onların sahip oldukları anlayışla halkımızı hiçe sayarak zarar verecek biçimde kullanılmaktadır" denildi.

Hükümetin, Lefkoşa Türk Belediyesi bağlamında yaşananlarla hem yönetme erkini, hem de Kıbrıs Türk Halkının kendisine emanet ettiği iradeye sahip çıkamayacağını kanıtladığı savunulan açıklamada özetle şunlar ifade edildi:

"UBP hükümette olduğu gibi, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde de tek başına iktidardır. 22 belediye meclis üyesinin 12'si UBP'lidir. Bu sayı Lefkoşa Türk Belediyesi'nde toplantı ve karar alma için yeter sayıdır. UBP ve halkımız şunu çok iyi bilmelidir ki, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin bugünkü durumuna düşmesinde bizim herhangi bir sorumluluğumuz yoktur. UBP Lefkoşa Türk Belediyesi'ni batırırken bizim hiçbir uyarımızı dikkate almadığı gibi, bugün bu kurumu kurtaracağını iddia ettikleri herhangi bir formülü yürürlüğe koymak için de bizim desteğimize muhtaç değildir."Çarenin seçim olduğu savunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

 "İşte bu süreci ilerletmek ve Lefkoşa'nın sahipsiz olmadığını göstermek için pazartesinden itibaren yeni bir eylem süreci başlatıyoruz. Sadece belediye başkanının ve UBP'li meclis üyelerinin istifasını talep etmekle yetinmeyeceğiz. Hükümetten de yaşananların sorumluluğunu üstlenmesini isteyeceğiz. Sayıştay'ın yayınladığı ön raporu tamamlamasını, başsavcılık ve polisin sorumluluklarını yerine getirmesini ve adaletin tecelli etmesi için yargıyı göreve çağıracağız. İlk olarak kararlılığımızın anlaşılması için pazartesi saat 12.00'da halkımızla Lefkoşa Türk Belediyesi önünde buluşacağız. Düzenleyeceğimiz mitingle son kez UBP'yi ve Cemal Bulutoğluları'nı istifaya çağıracağız."

(ŞEB/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
2 Kasım 2012 Cuma 17:07
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu