Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu Brt'de Programa Katıldı

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu Brt'de Programa Katıldı

Yorgancıoğlu "ltb'de Maaşlar Ödenmeli Ve İnsanların Normal Hayatlarına Dönmeleri Sağlanmalıdır".

 
 
CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu Brt'de Programa Katıldı

Lefkoşa, 18 Mayıs 12 (T.A.K.): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Lefkoşa Belediyesi'nde yaşanan sorunlara işaret  ederek "Birinci olarak maaşlar ödenmeli ve insanların normal hayatlarına dönmeleri sağlanmalı, ikinci olarak da belediyenin ekonomik yapısının rayına oturabilmesi için önlemler alınmalıdır" dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi'nde gerek alınan krediler gerekse personel istihdamı konusunda yasal sınırlar aşılırken Başbakan'ın UBP'den istihdam için insan gönderdiğini, yasalar hilafında alınan kredilere Bakanlar Kurulu onayı verdiğini savunarak, "Sayın İrsen Küçük tüm bunların hesabını vermelidir" dedi.

CTP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Yorgancıoğlu bugün BRT Haber kanalında programa katılarak Lefkoşa Türk Belediyesi'nde (LTB) yaşanan sorunlar başta olmak üzere gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

LTB çalışanları 80 gündür maaş alamazken ortada sorunlara çare üretmekten aciz bir hükümet olduğunu ileri süren Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün kriz boyunca çalışanlara 3 kez söz verdiğini verilen sözlerin üçünün de tutulmadığını iddia etti.

Tüm yaşananların ortada bir karmaşa ve yönetme yetisi eksikliği olduğu gerçeğini doğruladığını belirten CTP-BG Genel Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında LTB ile ilgili kararı da eleştirerek, Başbakan'ın, Bakanlar Kurulu'nda Lefkoşa Belediye Başkanı'na 'izne çık' önerisinde hangi yetki ile bulunduğunu sordu.

Yorgancıoğlu, LTB'de belediyelerin bir yıllık bütçesinin yüzde 20'sinden fazlasını borçlanmayacağı, borçlanmanın ya devlete ait, ya da hesabının olduğu bir bankadan yapılabileceği kuralının çiğnendiğini, personel konusunda da yasa tarafından öngörülen sayının dışına çıkıldığını ifade etti.

Yorgancıoğlu, "Belli ki Sayın Bulutoğluları bunları yaparken UBP'ye de bir şey sağlıyordu ki ses çıkarılmadı, ama bıçak kemiğe dayanınca herkes birbirini suçlamaya başladı. Sayın Eroğlu hükümetle belediyeyi karşı karşıya koyarken, arada çalışanlar ezilmeye devam etti. Şu anda yapılması gerekenler iki başlık altında özetlenebilir. Birinci olarak maaşlar ödenmeli ve insanların normal hayatlarına dönmeleri sağlanmalı, ikinci olarak da belediyenin ekonomik yapısının rayına oturabilmesi için önlemler alınmalı. İş sadece maaş ödemekle kalırsa gelecek ay yine aynı sorunlarla karşı karşıya kalınır. Hükümet, maaş ödenecek diyor ama sonrası için öngörüsü yok" diye konuştu.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu Belediyenin aldığı 10 milyon Sterlin kredi ile ilgili iddialara da değinerek, UBP Genel Başkanı, Başbakan Küçük'ün söz konusu para ile ilgili 'parti dışındaki merkezler de harcadı' gibi bir açıklama getirdiğini savundu ve "Kimdir bu parti dışındaki merkezler" diye sorarak ,savcılığın bu konuda soruşturma açması gerektiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, Sayıştay'ın "usulsüz olarak işe alınan personelle" ilgili raporuna da değinerek, belirli miktarda personelin işten durdurulmasının yasal açıdan doğru olmakla birlikte pratikte insani açıdan sorun olacağını kaydetti.

Sayıştay'ın tüm Belediye Meclisi üyelerine yazdığı detaylı raporda borçlanmadaki iradelerinin sorulduğuna dikkat çeken CTP-BG Genel Başkanı, bunun ortada bir suç olduğu görüşüne işaret ettiğini savundu.

"Bankalar bu borcu affetmez. Yani başkalarının kendi amaçları için kullandıkları bu borçları biz, cebimizden ödeyerek kapatacağız" diyen Yorgancıoğlu, bu konuda savcılığı da eleştirerek ortadaki tüm raporlar ve iddialara karşın savcılığın hala sessiz kaldığını ileri sürdü ve bunu yanlış  olarak vurguladı.

Yorgancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"LTB'nin bu noktaya gelmesinin sebebi aşırı borçlanma, gereksiz harcama ve istihdamlardır. Baktığınızda- mukayese etmek adına- Gönyeli Belediyesi borçlu devralınmıştı. Görev devralındığında personel sayısı 103'tü bu rakam 107 ya oldu ya olmadı. Değirmenlik belediyesine CTP'li başkan görevi aldıktan sonra 18 köy bağlandı, buna karşın 40 civarında çalışan aldı. 6 milyon borçla devraldı şimdi borcu yok; Gönyeli'nin de yok. Öte yandan bakıyoruz, Lefkoşa'nın surlar içi temizliği bir özel şirkete verilmiştir. Bu yapılırken iki amaç olmalı. Kalite ve daha ucuz hizmet.  Oysa belediye bu görevi kendi yaparken yıllık maliyeti 1 milyon 800 bin TL iken bu özel şirket 6 aylığını 1 milyon 400 bin TL'ye mal ediyor. Yani temizlik hizmeti üstüne 1 milyondan fazla yük bindirilmiştir. Borç faizleri ise ödenecek gibi değil... Bütün bunlar LTB'nin mali yapısının bozulmasına neden oldu."

LTB ile ilgili konuların ardından CTP-BG'nin geçtiğimiz gün sonuçlarını kamuoyuyla paylaştığı araştırmayı değerlendiren Yorgancıoğlu, CTP-BG'nin yükselen, UBP'nin ise sürekli düşen bir trendi olduğunu savundu.

Yorgancıoğlu, kamuoyu yoklamasının sonucunun, CTP'yi birinci parti olarak gösterdiğini belirterek "Birinci parti olmamız kesin, Tek başına iktidar ise önümüze koyduğumuz hedef. Bunu seçime yönelik çalışma ve politikalarla gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Seçim Yasası'nın değişmesi gerektiğini belirten Yorgancıoğlu "Ülke bir liste altında yarışsın. O zaman insanlar daha elit bir aday listesine oy verir, dar bölgede sıkışmazlar" dedi.

Yorgancıoğlu, milletvekili transferlerini de eleştirerek, partisinden herhangi bir nedenle istifa eden bir milletvekilinin bir sonraki döneme kadar bağımsız kalması ve hiçbir koalisyonda görev almaması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

CTP-BG Genel Başkanı, "Bizim için mihenk taşı seçimdir. Seçimde irade oluşuyor. Bu irade, yasalarda da anayasada da kendini yansıtmalı. Oysa düşünün ki bir meclis ülkeyi yönetiyor ama ne acıdır ki polisi ve güvenlik kuvvetlerini yönetemiyor. Anayasa, temel insan hak ve özgürlükleri de korunarak geliştirilmelidir" dedi.

(ŞEB/KAR)

 
18 Mayıs 2012 Cuma 18:54
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu