Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy Rumların Dönem Başkanlığını Değerlendirdi

CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy Rumların Dönem Başkanlığını Değerlendirdi

"güney Kıbrıs'ın Bu İşi Tek Başına Yüklenmesi Acı Gerçek".

 
 
CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy Rumların Dönem Başkanlığını Değerlendirdi

Lefkoşa, 2 Temmuz 12 (T.A.K.):Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, AB Dönem Başkanlığı'nı devralan Güney Kıbrıs'ın bu işi tek başına yüklenmesini "acı gerçek" olarak yorumladı.

Kıbrıs Türklerinin uğradıkları haksızlıklara "biz hayalet değiliz" diyerek karşı çıkılmasının bir işe yaramayacağını belirten Akansoy, "Emeğe saygım sonsuz ama Kıbrıs Türkleri siyasi öznedir ve yeri sokak değildir" dedi.

CTP-BG Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre Genel Sekreter Asım Akansoy katıldığı  bir televizyon programında değerlendirmelerde bulundu.

NACİ TALAT LONDRA'DA ANILDI

Geçtiğimiz hafta CTP Londra Örgütü'nün faaliyetlerine katkı sağlamak için İngiltere'de bulunan Akansoy, oradaki temasları ile ilgili de değerlendirmelerde de bulundu.

Londra'da yaşayan Kıbrıs Türklerinin tüm siyasi partiler için çok önemli olması gerektiğini söyleyen Akansoy, "3 ay önce Londra'da örgütün bundan sonraki çalışmaları ile ilgili ilk temasları yapmıştık. Geçtiğimiz hafta yeniden giderek faaliyetleri yerinde inceledik. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Naci Talat'ı Anma Gecesi'nde partililerimizle buluşup Naci Talat'ı andık. Katılım yüksekti ve herkes Naci Talat'la ilgili anısını paylaştı, duygusal anlar yaşandı" dedi.

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek başına AB Dönem Başkanlığı'nı devralmasının "acı bir gerçek" olduğunu DA belirten Akansoy, "Kıbrıs Türkleri daha da mağdur olmamak için Türkiye'nin geniş diplomasi ağını kendi çıkarına kullanmalıdır. Yeşil Hat Tüzüğü'nün uygulanabilirliğini artırmak için Türkiye'nin lobisi vardır. Bu bizim hükümetlerimizce sağlıklı kullanılmıyor" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun yeniden masaya oturup Kıbrıs Türklerinin haklarını savunması gerektiğini söyleyen Akansoy, aslında ortada bir masa da kalmadığını, güven artırıcı önlemlerle sorunu bütünlüklü olarak çö