Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Girne Tanıtımı Yapıldı

CTP-BG Girne Tanıtımı Yapıldı

CTP-BG ADAY TANITIMLARI TAMAMLANDI

 
 
CTP-BG Girne Tanıtımı Yapıldı
SOYER 23 MAYIS ANLAŞMASININ ÖNEMİNİ VURGULADI

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler'in (CTP-BG) 23'üncü Olağan Kongresine yönelik yaptığı aday tanıtım etkinlikleri dün akşam Girne'de yapılan tanıtımla tamamlandı.

CTP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, Girne Dome Otel'de yer alan tanıtım toplantısında Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa'nın açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, toplumların yarattıkları değerleri unutmamaları, bu değerlere sahip çıkmaları gerektiğini belirterek, "toplum ne kadar unutkan olursa, kazanımlarına ilave yapmakta, onları ileri götürmekte zorlanır" dedi.

Soyer, dün akşam yapılan etkinliğin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakereler tarihinde çok önemli bir olayın yıldönümünde yapıldığına inanç belirterek, 23 Mayıs 2008'de 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofias'ın vardığı anlaşma uyarınca iki kesimli, iki toplumlu ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitlik temelinde bir federasyona bağlı olduklarını yeniden teyit ettiklerini ve kurulacak ortaklığın, tek uluslararası kimliğe sahip bir federal hükümetinin yanı sıra eşit statüye sahip bir "Kıbrıs Türk Kurucu Devleti" ve bir "Kıbrıs Rum Kurucu Devleti" olacağının öngörüldüğünü anımsattı.

Soyer, 23 Mayıs Anlaşmasının öneminin; 1977-79 Doruk Anlaşmalarından farklı olarak kurulacak devletin statü ve konumunun ne olacağının çerçevesini çizdiğini dile getirdi ve 2. Cumhurbaşkanı Talat'ın ortaya koyduğu çabaları anımsatarak, "Bir hareket, kendi yarattığı değerlerin toplamına ne kadar unutkan olursa, kazanımlara ilave yapmakta o kadar zorlanır. Bu nedenle toplum yarattığı değerlere sahip çıkarak süreci ileri götürmelidir" dedi.

GAZETECİLERE SALDIRI

Ferdi Sabit Soyer, konuşmasında en son Girne'de Cratos Oteli yangınıyla gündeme gelen ve son zamanlarda artış gösteren çeşitli çevrelerin basına karşı saldırgan tutumlarına işaret ederek,  CTP-BG'nin basın ve ifade özgürlüğüne büyük değer ve önem verdiğini vurguladı.

Soyer, CTP-BG'nin büyük ortağı olduğu koalisyon hükümeti döneminde, gazetecilerin askeri mahkemelerde yazdıklarından ötürü yargılandıkları dönemin kapandığını, sarı basın kartının devlet değil, basın örgütleri tarafından verilmeye başlandığını anımsattı.

"KURULTAYDAN SONRA BÜYÜK GÖREVE HAZIRLANACAĞIZ"

Kurultayın ardından Parti Meclisi, MYK ve Genel Başkan'ın oluşturacağı organın CTP-BG'nin tek meşru yönetim organı olacağına işaret eden CTP-BG Genel Başkanı Soyer, seçim sürecinin ardından eleştirilerin bitmesi gerektiğini ve partinin, kurultayın ardından tüm örgütleriyle önlerindeki "büyük göreve" hazırlanacaklarını kaydetti ve hedefin yeniden iktidara gelmek olduğunu vurguladı.

YURTTAŞLIKLAR KONUSU

Cumhuriyet Meclisi'nin dünkü birleşiminde yaşanan gerginliklere de değinen Soyer, hükümetin yurttaşlıklar konusunda kanun gücünde kararname hazırladığını ve bu kararnameyle yurt dışında ve halen ülkede bulunan tüm kaçak işçilere af çıkarılmaya uğraşıldığını savundu.

"Bu yapılırsa, o zaman bu ülkenin gençleri nerede iş bulacak?" diye soran Soyer, hükümetin vatandaşlıklarla da oynamakta olduğunu iddia ederek, "çok dikkatli olmalıyız. 2004 referandumunda oy kullananlar uluslararası alanda, 'siyasi iradeyi yansıtmakta ehil' olarak kabul gördü. Ancak, hukuk statik değildir" dedi ve 7 Temmuz'da yapılacak olan liderler görüşmesi öncesinde vatandaşlıklar konusunun gündeme getirilmesiyle, Kuzey Kıbrıs vatandaşlarının iradesinin yeniden sorgulanmasına yol açacak gelişmeleri de beraberinde getireceği uyarısında bulundu.

BİRLİKTE MÜCADELE

CTP-BG'nin esas hedefinin tüm sivil toplum örgütleri ile birlikte toplumsal hedeflere doğru ilerlemek olduğunun altını çizen Soyer, CTP-BG'nin bunu gerçekleştirmek için gereken bilgi ve entelektüel birikime sahip olduğunu kaydetti ve "Kurultay sonrasında herkes kol kola omuz omuza olmalı" dedi.

ERK

Soyer'in ardından, genel başkan adaylarından Kutlay Erk ilk sözü alarak, parti ile ilgili vizyonunu partililere anlattı.

Ülkenin her açıdan kritik bir dönemeçten geçtiğine işaret eden Erk, bu süreç içerisinde CTP-BG'nin önder parti olarak topluma karşı çok büyük görevleri olduğunu ve bu görevleri gerçekleştirmek için akıl ve vizyon yüklü politikalara gerek olduğunu vurguladı.

Erk, "Benim vizyonum; Kıbrıslı Türklerin sığındığı yuva ve güvendiği mevzi olan CTP-BG'yi yenileyerek zirvedeki parti yapmak ve orada tutmaktır" diyerek, CTP-BG'yi yeniden umut haline getireceklerini söyledi.

ÇAĞLAR

CTP-BG genel başkan adaylarından Mehmet Çağlar da, CTP-BG'nin köklü bir parti olduğunu, eski ve yeni üyelerinin asırlık bir çınarın dalları gibi birlikte partiyi daha da büyütüp güçlendireceklerini kaydetti.

CTP'nin kurulduğu günden buyana mücadele vermeyi bilen bir parti olduğuna işaret eden Çağlar, bu mücadelenin bundan sonra da devam edeceğini kaydetti. Çağlar, CTP-BG'nin dünyada yaşanan gelişmeler ve yenilikleri takip ettiğini de ifade ederek, bu yeniliklere paralel olarak parti ve toplumun gelişmesine yönelik çalışmaları başaran bir parti olduğunu vurguladı.

Gelişme ve yeniliklerin başlangıç gerektirdiğini ve sonuçları değiştirebilmek için başlangıçların değişmesi gerektiğini kaydeden Mehmet Çağlar, "1974 sonrasındaki toplum yapılanması, kamusal reform içermediğinden yanlış noktaya geldi. Bizler CTP-BG olarak bunu düzelteceğiz" dedi.

KALYONCU

Başkan adayı Ömer Kalyoncu da, CTP-BG'nin Kıbrıs Türk toplumundaki iki büyük siyasi partiden biri olduğuna işaret ederek, "CTP aynı zamanda geleceğe ışık tutan ve ülkede bu yeteneğe sahip olan tek partidir" görüşünü savundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bugün 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili argümanını savunur görünme çabası içerisinde olduğunu öne süren Kalyoncu, bu nedenle öncü olduğunu savunduğu CTP'nin 2009 seçimi sonrası yaşanan kısa süreli dağınıklıktan çıkarak gerek kendi içinde gerekse sivil toplum örgütleri ve sendikalarla ilişkileri yeniden düzenleyerek akışkanlığın yaratılmasının önemini vurguladı.

YORGANCIOĞLU

Özkan Yorgancıoğlu ise, CTP'nin halkın gelecekle ilgili beklentilerinin, demokrasi, insan hakları emek, emekçi, sosyal adaletin, gelişimin, çözümün ve Kıbrıs Türk halkının kendi iradesine sahip çıkmasının garantisi olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, kuruluşundan bu yana kedini birkaç kez yenilemeyi başarıyla gerçekleştiren CTP-BG'nin bugün yeniden değişim ve kurumsal bir yapıya ihtiyaç duyduğunu kaydederek, parti geleceğiyle ilgili politika üretilirken herkesin söyleyecek sözü olması ve katkısının sağlanması gerektiğini vurguladı ve tabanda oluşturulmayan politikaların beraberinde sorgulanmayı da getireceğine işaret etti.

(EMR/HA)

 
24 Mayıs 2011 Salı 17:34
Okunma: 836
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu