Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Kadem'e Yaptırdığı Araştırmanın Sonuçlarını Açıkladı (2-son)

CTP-BG Kadem'e Yaptırdığı Araştırmanın Sonuçlarını Açıkladı (2-son)

Faiz: "hane Halkı Toplam Gelirinde Ciddi Azalma  Var".

 
 
CTP-BG Kadem'e Yaptırdığı Araştırmanın Sonuçlarını Açıkladı  (2-son)
"HALK HASTANELERDEN ÜCRET ALINMASINA, ÖZELLEŞTİRME YASASINA, KÜLLİYE PROJESİNE, PETROL DOLUM TESİSİNE KARŞI"


"TÜRKİYE'DEN SU GETİRME PROJESİ İLE PETROL SONDAJ ÇALIŞMALARI   İSE  HALK TARAFINDAN DESTEKLENİYOR"


Lefkoşa, 9 Mayıs 12 (T.A.K): KADEM Direktörü Muharrem Faiz, CTP-BG tarafından yaptırılan anket sonuçlarının hane halkı toplam gelirinde ciddi azalma olduğunu gösterdiğini;  halkın büyük çoğunluğunun devlet hastanelerinden ücret alınmaya başlanmasına, dış Türkler birimi kurulmasına, özelleştirme yasasına, külliye projesine, yeni sosyal sigorta yasasına, petrol dolum tesisine karşı olduğunu; Türkiye'den su getirme projesi ile petrol sondaj çalışmalarının  ise  halk tarafından desteklediğini ifade etti.


KADEM Direktörü Muharrem Faiz CTP-BG tarafından yaptırılan "Cumhuriyetçi Türk  Partisi Sosyo-Ekonomik Koşullar, Sosyal Tutum ve Siyasi Eğilimler Araştırması"nın sonuçlarını açıkladı.


Lefkoşa Merit Otel'de CTP-BG tarafından "Anlıyoruz, Çalışıyoruz, Geliyoruz" sloganıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Muharrem Faiz, araştırmanın genel amacının seçmen nüfusun ülke sorunları ve ülke gündemi ile ilgili tutumlarını ve siyasi eğilimlerini belirlemek olduğunu söyledi.


Faiz, bu genel amaçlar doğrultusunda "Hane halkı gelir düzeyindeki değişimler; hane halkı borçlanma durumu; hane halkı sorunları, sosyal ve ekonomik konulardaki tutumlar; siyasi parti liderlerinin beğenilme konumu; çeşitli hükümet kararları ve uygulamaları konusundaki tutumlar; KKTC ve TC arasındaki protokollere yönelik tutumlar; çeşitli kurumların başarı değerlendirmesi; Kıbrıs sorununun farklı unsurlarının çözümlenmesi konusundaki görüşler ve tercihler; Kıbrıs sorununda farklı ülkelerin ve kurumların sorumluluğu; siyasi partilere yönelik tutumlar; parti liderlerine yönelik tutumlar ve siyasi eğilimler" konuşlarının araştırıldığını söyledi.


Faiz, araştırmanın 605 kişi ile yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirildiğini, evlerinde ziyaret edilen katılımcılarla standart soru formu temelinde görüşme yapıldığını da belirtti ve KKTC'de 18 yaş ve üzeri vatandaşların ikamet ettiği tüm hanelerin hedef nüfus olarak alındığını söyledi.


ARAŞTIRMA SONUÇLARI


Araştırma sonuçlarının hane halkı toplam gelirinde ciddi azalma olduğunu gösterdiğini, halkın yüzde 47'sinin gelirinde düşüş yaşandığını söyleyen Faiz, halkın yüzde 37,8'inin tasarruflarını harcamadığını ancak geçinebildiğini, yüzde 33,1'inin borçlanmak zorunda kaldığını, yüzde 20,1'inin de tasarruflarını harcadığını kaydetti.


Faiz, halkın büyük çoğunluğunun devlet hastanelerinden ücret alınmaya başlanmasına, dış Türkler birimi kurulmasına, özelleştirme yasasına, külliye projesine, yeni sosyal sigorta yasasına, petrol dolum tesisine karşı olduğunu; Türkiye'den su getirme projesi ile petrol sondaj çalışmalarını ise desteklediğini ifade etti.


"EN GÜVENİLİR POLİS TEŞKİLATI; EN BAŞARISIZ BAŞBAKAN KÜÇÜK"


Faiz, polis teşkilatı, mahkemeler ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun en başarılı  kişi ve kurumlar, Başbakan İrsen Küçük, mevcut hükümet  ve devlet hastanelerinin de en başarısız üç kurum olarak düşünüldüğünü kaydetti.


KIBRIS SORUNUNA YÖNELİK TUTUM


Türkiye'nin sadece Kıbrıs Türk Devleti'nin garantörü olmasının ve Türkiye'den adaya gelip yerleşen Türkiye kökenli vatandaşların sayısında bir sınırlama olmasının, belli sayıda Kıbrıslı Rum'un Kuzey'e dönme hakkına sahip olmasının kabul edilebilir bulunduğunu vurgulayan Faiz, dönüşümlü başkanlık uygulamasında başkanın çapraz oy yöntemi ile seçilmesinin,  çeşitli garantörlük sitemleri yani,  Türkiye'nin tek başına müdahalesi dışında, başka ülkelerle ortak müdahalenin söz konusu olabilmesinin, sınır düzenlemeleri/toprak ayarlamalarının, mülkiyet düzenlemelerinde ilk söz sahibinin orijinal mal sahibi olmasının ise kesinlikle kabul edilemez bulunduğunu kaydetti.


EN BEĞENİLEN PARTİ LİDERİ SERDAR DENKTAŞ


Faiz, her partilinin kendi parti lideri ile ilgili değerlendirmesine göre en çok beğenilen parti liderinin DP Genel Başkanı Serdar Denktaş olduğunu, Denktaş'ı TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı  ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun izlediğini, en az beğenilenin de UBP Genel Başkanı İrsen Küçük olduğunu savundu.


Muharrem Faiz, "Önümüzdeki hafta bir genel seçim olacak olsa hangi partiye oy verme eğiliminiz daha güçlü olurdu?" sorusuna halkın yüzde 36.4'ünün UBP, 33'ünün CTP, 13.3'ünün TDP, 13'ünün DP, 3.7'sinin de ÖRP yanıtı verdiğini kaydetti. Faiz buna göre UBP ile ÖRP'nin son seçimlerden bu yana  oy oranını düşürdüğünü, CTP, TDP ve TDP'nin ise artırdığını söyledi.


(ÖZ/HA)

 
9 Mayıs 2012 Çarşamba 20:31
Okunma: 814
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)