Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Lefkoşa Kent Kurultayı Tamamlandı

CTP-BG Lefkoşa Kent Kurultayı Tamamlandı

Kurultay Sonuç Bildirgesi Açıklandı: "Lefkoşa'nın, Oluşturulacak Yeni Vizyon, Çağdaş Ve Anlayışlarla, Özgün Kent Ve Başkent Olma Özelliğini Sağlayabilecek Potansiyellere Sahip Olduğu Ortaya Çıkarıldı".

 
 
CTP-BG Lefkoşa Kent Kurultayı Tamamlandı

Lefkoşa, 21 Eylül 12 (T.A.K):  CTP-BG Lefkoşa Kent Kurultayı Organizasyon Komitesi, "Lefkoşa'nın büyük çoğunluğu yönetsel sorunlardan kaynaklanan mali sorunlarla, yasa tanımaz uygulamalar ve anlayışlarla, şehrin kimlik ve yapısının büyük erozyona uğradığı sonucuna vardığını, oluşturulacak yeni vizyon, çağdaş ve anlayışlarla 'özgün kent ve başkent' olma özelliğini sağlayabilecek potansiyellere sahip olduğunun ortaya çıkarıldığını" bildirdi. 

Komite, halkın katılımı olmadan, halkın kimliğini gözetmeden, kültürel değerlere gereken önem verilmeden yapılacak uygulamaların, ilerlemeye yönelik yeterli katkıyı sağlayamadığını da tespit ettiğini kaydetti.

CTP-BG tarafından düzenlenen Lefkoşa Kent Kurultayı tamamlandı. Kurultayın sonuç bildirgesini Yerel Yönetimlerden Sorumlu MYK Üyesi Dr. Ahmet Gulle açıkladı. 

Gulle, Başkent Lefkoşa ve ülkedeki yerel yönetim anlayışına yeni bir vizyon oluşturmak üzere planladıkları Lefkoşa Kent Kurultayı'nı tamamladıklarını ifade ederek, iki gün boyunca devam eden kurultayın geniş bir katılımla gerçekleştiğini ve yerel yönetim anlayışına yön verecek yeni vizyon ve stratejilere ulaşmalarını sağlayacak veriler kazandırdığını kaydetti.

Bu sonuçları harmanlayarak, ulaşacakları bilgileri önümüzdeki günlerde daha detaylı olarak halkla paylaşacaklarını ifade eden Gulle, kurultaya katılan, sunum yapan ve önerilerde bulunan GAÜ, UKÜ ve DAÜ'ye, ayrıca KTMMOB, Mimarlar Odası, Şehir plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, K.T. Ticaret Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Biyologlar Derneği'ne teşekkür etti.

Kurultayda Hakkı Atun, Kutlay Erk, Yaşar Ersoy ve Özdemir Uzuner'in alanlarıyla ilgili bireysel sunum ve önerilerde bulunduğunu, ayrıca Sosyal Riskleri Önleme Vakfı'nın da yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdiğini ifade eden Gulle, kent kurultayına TMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Necati Uyar ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de katıldığını anımsattı.

Gulle, Uyar'ın konferansta, şehir kimliğinin önemi, planlamada çağdaş uygulamalara ulaşmaya çalışırken göz önünde tutulması gerekenler, sıradanlaşmamak, tarihsel dokuya önem vermek adına göz önünde tutulması gerekenleri çok ayrıntılı bir şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ise, kent kimliğinde, yerelliğin önemini, kentlilerin üretken hale getirilmesinin kent kimliğinin oluşumuna katkılarını, bir yandan yerel kalırken diğer yandan çağdaş olabilmenin yollarını ve kentlerdeki kültürel değerlere, insanlara sahip çıkarak nasıl barış sürecine katkı konulabileceğini örnekleriyle anlattığını ifade eden Gulle, "Bu iki konuğun getirdiği açılımların, ülkemizde kent planlaması uygulamalarına büyük bir cesaret ve donanım katacağına yürekten inanıyoruz" dedi. 

Ayrıntılı sonuçların daha sonra paylaşacağını ifade eden Gulle, şöyle devam etti:

"Lefkoşa'ya yönelik çalışmalarda ise; Lefkoşa'nın büyük çoğunluğu yönetsel sorunlardan kaynaklanan mali sorunlarla,  yasa tanımaz uygulamalar ve anlayışlarla, şehrin kimlik ve yapısının büyük erozyona uğradığı sonucuna varılmış, oluşturulacak yeni vizyon, çağdaş ve anlayışlarla, özgün kent ve başkent olma özelliğini sağlayabilecek potansiyellere sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Gerçekleştirmiş olduğumuz kent kurultayı, bir sonucu değil, ciddi bir başlangıcı sağlamıştır. Özgün kent vizyonumuzu oluşturmamızı, kent kimliğinin ve tarihsel dokusunun korunmasının kentin gelişimine sağlayacağı katkılar, barışa sağlayacağı katkılar ortaya çıkmıştır.

Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgilendirme yapılacak, sonuçlar bir kitapçık haline getirilecek ve halkımızla paylaşılacaktır. Daha ileri adımları atmak üzere planlayacağımız, katılımcılık temelindeki çalışmalar ülkemizdeki sosyal ve ekonomik sorunlarına büyük katkılar sağlayacaktır.

Sürdürülebilir bir sosyo-ekonomik gelişme için yerelden başlayarak genişleyen uygulamalarla ülkemize sahip çıkacağız ve onu geliştireceğiz."

(EMR/HÖ)       FOTOĞRAFLI

 
21 Eylül 2012 Cuma 17:37
Okunma: 579
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu