Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG MYK: "Talat'ın Müzakere Yaklaşımı Sürdürülmeli"

CTP-BG MYK: "Talat'ın Müzakere Yaklaşımı Sürdürülmeli"

"Maceracı Girişimlerin Şimdi Ne Zamanıdır, Ne De Yararı Vardır"

 
 
CTP-BG MYK:
CTP-BG,  "Şimdi yapılması gerekenin, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın müzakere yaklaşımını gerçekten sürdürmek olduğu" görüşünü savundu.  

CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu açıklamasında, "Kıbrıs Türk tarafı yapıcı ve yaratıcı biçimde müzakere etmeli, sonuç almak için süreci zorlamalıdır. Hem Türkiye'yi, hem de Kıbrıslı Türkleri zorda bırakacak maceracı girişimlerin şimdi ne zamanıdır, ne de yararı vardır" denildi.

CTP-BG MYK'dan yapılan yazılı açıklamada, müzakereler çerçevesinde, 22-24 Ocak tarihleri arasında yeni bir zirvenin hazırlıklarının devam ettiğine atıfta bulunularak "bu zirvenin başarı ile sonuçlanması için yoğun bir tempoyla çalışmalarını sürdürmesi ve gündeminde başkaca bir konunun bulunmaması gerektiği"; Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "bunu yapmak yerine, son günlerde çok tartışılmaya başlanan mevcut yapının Anayasa ve yasalarının değiştirilerek 'Kıbrıs Türk Devleti' veya' Kuzey Kıbrıs Türk Devleti'ne dönüştürülmesini gündem yaptığı" öne sürüldü. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"EROĞLU SOFTA ŞAŞIRTMASI YAPIYOR"

"Bu açıklama ile Cumhurbaşkanı Eroğlu, aslında softa şaşırtması yapıyor. Gündemi hem 22-24 Ocak zirvesi ve öncesindeki hazırlıklarından hem de yoğunlaşan iç sorunlardan, yani çıkarılmaya çalışılan yeni yasalardan, hükümetin yaptığı zamlardan veya hala doğru ve kesin biçimde açıklamadığı kendi mal varlıklarından uzak tutarak bir başka konuya taşımaya çalışıyor.

Sayın Eroğlu, zirveye süratle yaklaşılırken, zirvenin başarılı olması için çok yönlü alternatif öneriler hazırlayıp Kıbrıslı Türklerin samimi olarak çözüm istencinin devam ettiğini bütün dünyaya göstermek yerine, çözümsüzlük sonrası senaryolarını, çözümden yana isteksiz davranan bir görüşmeci olarak ortaya koyan davranışlar sergilemektedir."

"YENİDEN, 'YENİ DEVLET KURMA' İDDİALARI..."

"Şimdi ülkemizde gündem, ocak ayı zirvesine giderken sorunun çözümü için hangi önerilerin masaya konacağının görüşülmesidir. Şimdi gündem, sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili olarak bütün siyasal anlayışların bir araya gelerek çözüm önerileri üretilmesidir. Şimdi gündem, siyasal iradenin temsil edildiği Meclisin gelişmelerle ilgili olarak devreye girmesidir" denilen CTP-BG MYK açıklamasında, "bundan kaçarak ve yeniden, 'yeni devlet kurma' iddialarını ortaya atarak başarısızlığın sorumluluğundan kurtulmanın mümkün olmadığının ocak ayı sonunda yaşanarak görüleceği" yorumunda bulunuldu.

Açıklamada, böyle bir bedeli Kıbrıs Türk halkına ödetmeye hiç kimsenin hakkı olmadığı görüşü savunularak "bu girişimin sonuçları sadece bizleri olumsuz etkilemekle kalmayacak, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde de onarılmaz hasarlar açarak bölgemizde yeni gerilimlerin de zemininin yaratılmasına yol açabilecektir" ifadesine yer  verildi.

"TALAT'IN MÜZAKERE YAKLAŞIMI SÜRDÜRÜLMELİ"

CTP-BG MYK açıklamasında, "Şimdi yapılması gereken, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın müzakere yaklaşımını gerçekten sürdürmektir. Kıbrıs Türk tarafı yapıcı ve yaratıcı biçimde müzakere etmeli, sonuç almak için süreci zorlamalıdır. Hem Türkiye'yi, hem de Kıbrıslı Türkleri zorda bırakacak maceracı girişimlerin şimdi ne zamanıdır, ne de yararı vardır" denildi.

"SİVİLLEŞME VE DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜNÜ AÇMAK KAÇINILMAZ"

Anayasada, Siyasi Partiler Yasasında, Seçim Ve Halkoylaması Yasası ve diğer ilgili yasalarda değişiklik yaparak, ülkede sivilleşme ve demokratikleşmenin önünü açmanın kaçınılmaz olduğu görüşüne de yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizin siyasal yapılanmasında eksiklikler ve yanlışlıklar olabilir. Ancak bunun karşılığı her beş on yılda bir yeni devlet kurarak kendimizi uluslararası camiadan soyutlamak değildir.

Anayasada, Siyasi Partiler Yasasında, Seçim Ve Halkoylaması Yasası ve diğer ilgili yasalarda değişiklik yaparak, ülkemizde sivilleşme ve demokratikleşmenin önünü açmak kaçınılmazdır. Devletin verimliliğini artırmak, sosyal devlet anlayışını alabildiğine uygulanır hale getirmek şarttır. Yani, aslında Kıbrıs Türk Halkının ihtiyacı olan eski mantalite ile yönetilecek yeni bir adı olan ancak kendisi eski devlet değil, çağdaş devletlerin yönetildiği gibi bir anlayış ve yasal altyapısıdır."

CTP-BG MYK açıklamasında, asıl gerekli olanın, sosyo-ekonomik yapısı güçlü ve kendine güvenen toplum yaratılması; kendi ayakları üzerinde duran ve siyasal iradesine sahip çıkarak kendi kendini yöneten bir yapının oluşturulması olduğu ifade edilerek, "Bizler bu konuda tarihsel misyonumuza uygun olarak Kıbrıs Türk Halkı'nın hizmetindeyiz. CTP-BG, sivilleşmede, demokratikleşmede, adaletli kalkınmada ve Kıbrıslı Türk kültürüyle kimliğinin korunarak gerçekleşecek uluslararası entegrasyonunda halkıyla birliktedir ve öncü olmaya kararlıdır" ifadeleri kullanıldı.

"'YENİDEN YENİ DEVLET PROJESİ' BAŞIMIZI AĞRITACAK"

Bugün yapılması gerekenin, "yeni maceralara savrulmak" yerine, çözüm çabasına dört elle sarılarak, Birleşik Federal Kıbrıs'ın kurulmasında en istekli taraf olmak ve samimiyetle çalışmak olduğu görüşünün ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

"Hem halkımızın gündemini değiştirmeye yönelik çabaların, hem de yeterince hazırlık yapılmadığı için başarısızlıkla sonuçlanması muhtemel ocak zirvesinin sorumluluğundan kurtulmanın zeminini oluşturmak amacıyla tartışmaya açılan 'yeniden yeni devlet projesinin' halkımızı yeni bilinmezlere sürükleyeceği ve başımızı ağrıtacağı çok açıktır. 'Yeni devletin' yine uluslararası hukuk tarafından dışlanacağı net olarak bilinmeli ve ona uygun olarak davranılmalıdır. Bu nedenle bugün yapılması gereken, yeni maceralara savrulmak yerine, çözüm çabasına dört elle sarılarak, Birleşik Federal Kıbrıs'ın kurulmasında en istekli taraf olmak ve samimiyetle çalışmaktır. "

 
3 Ocak 2012 Salı 17:23
Okunma: 545
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu