Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Parti Meclisi Dün Akşamki Toplantıda Alınan Kararları Açıkladı

CTP-BG Parti Meclisi Dün Akşamki Toplantıda Alınan Kararları Açıkladı

CTP-BG Parti Meclisi, Hükümetten "reform Çalışmalarının Takvimlendirilmesini" Talep Etti.

 
 
CTP-BG Parti Meclisi Dün Akşamki Toplantıda Alınan Kararları Açıkladı

"GÖRÜŞMECİMİZ OLAN CUMHURBAŞKANI'NIN BU SÜREÇTEKİ GÖREVİNE ODAKLANMAK YERİNE İÇ SİYASETTE KRİZLER YARATMASINI ÜZÜLEREK İZLİYORUZ"

"YEREL SEÇİMLERDE ANAYASA DEĞİŞİKLİK REFERANDUMUNUN DA YAPILMASI İÇİN HIZLA ÇALIŞMALARI SONLANDIRACAĞIZ"

"HÜKÜMET PROGRAMINDAKİ AKSAMALARIN BU (DP-UG İLE UBP)  İŞBİRLİĞİNDEN KAYNAKLANABİLECEĞİNE DAİR DE CİDDİ ENDİŞELERİMİZ VARDIR"

"CTP SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMEK İÇİN DEMOKRATİK SEÇENEKLERİ DE KULLANMAKTA TEREDDÜT ETMEYECEKTİR"

Lefkoşa, 12 Mart 14 (T.A.K): Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi, dün akşamki toplantısında, hükümetten reform çalışmalarının takvimlendirilmesi ve reformların somut, ölçülebilir bir eylem planı çerçevesinde gecikme olmaksızın yerine getirilmesinin talep edilmesi kararına vardı.

CTP-BG'den yapılan yazılı açıklamaya göre dün akşamki toplantıda, hükümetin performansı ve koalisyon ortağı olan Demokrat Parti Ulusal Güçler'in (DP-UG) Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile yerel seçimlere yönelik işbirliği görüşüldü.

CTP-BG'nin seçime giderken Kıbrıslı Türklerin sorunlarını çözmek için sözler verip projeler sunduğuna ve hükümeti kurarken de bu sözler ve projeler üzerinden bir koalisyon protokolü yaptığına işaret edilen açıklamada "Verdiğimiz sözleri icraata dökebilmek için genel bir takvim hazırlayıp hükümet programında sunduk. Ancak şu anda hükümet programının bu takvime sadık kaldığı konusunda ciddi endişeler taşımaktayız" denildi. 

CTP-BG'nin hükümetin büyük ortağı olma sorumluluğunu duyarak, hükümetin verdiği sözleri yerine getirebilmesi için hassas ve çalışkan bir tavır içinde olduğu kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

"Ancak istediğimiz sonuçları elde etmede ve halka verdiğimiz sözleri yerine getirmede sıkıntılar yaşamaktayız. Bu yönde ortağımızın katılımcılığına ve katkısına ihtiyacımız var. Bunu ortağımızla paylaştık ve sonuç almayı ucu açık bir sürece bırakmayacağımızı ilettik. Bunun için hükümetin performansının artırılması ve icraatlarda vites yükseltilmesi gerektiğini belirttik."

Açıklamada CTP-BG Parti Meclisi'nin hükümetin reform çalışmalarının takvimlendirilmesini istediği kaydedilerek, reformların somut, ölçülebilir bir eylem planı çerçevesinde gecikme olmaksızın yerine getirilmesinin talep edildiği belirtildi.

CTP-BG'nin, Başbakan ve CTP-BG'li Bakanların Parti Meclisi'nin bu yöndeki talebini süratle yerine getirmek için çalışacağına işaret edilen açıklamada, "Ortağımızla da bunu paylaşıp onun da katkılarını alarak eylem planımızı kamuoyumuzla paylaşacağız. Çok hassas olduğumuz ve kesin söz verdiğimiz konularımız vardır" denildi.

"GÖRÜŞMECİMİZ OLAN CUMHURBAŞKANININ BU SÜREÇTEKİ GÖREVİNE ODAKLANMAK YERİNE İÇ SİYASETTE KRİZLER YARATMASINI ÜZÜLEREK İZLİYORUZ"

Açıklamada, Kıbrıs Sorunu'nun çözümüne yönelik görüşme sürecinde etkili ve anlamlı çalışmalar yapılması için CTP-BG'nin liderlere sonuna kadar destek olacağı ve hükümetin bu konuda katkı sağlamasının kaçınılmaz olduğu da ifade edildi.

CTP-BG açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

"Görüşmecimiz olan Cumhurbaşkanının bu süreçteki görevine odaklanmak yerine iç siyasette krizler yaratmasını üzülerek izliyoruz. Bizler CTP ve hükümetin büyük ortağı olarak bu görüşme sürecinde etkin davranarak çalışmalara katılacağız.

Ortağımızın bu yöndeki tutum ve söylemlerinden de sıkıntı çekmekteyiz. Hükümet programı, ortaklık protokolünde de anlaşmaya varıldığı düzeyde ve şekilde uygulanmalıdır. Hükümette olmamızın bir gereği de Kıbrıs Sorunu görüşme sürecinin anlamlı şekilde sürdürülmesi ve barış ile sonuçlandırılmasıdır. Bu görevimizi de tereddütsüz yerine getireceğiz."

"YEREL SEÇİMLERDE ANAYASA DEĞİŞİKLİK REFERANDUMU'NUN DA YAPILMASI İÇİN HIZLA ÇALIŞMALARI SONLANDIRACAĞIZ"

CTP-BG'nin halka, Anayasanın değiştirileceğine dair de söz verdiği belirtilen açıklamada, bu sözü yerine getirmek için hükümet programında belirtildiği ve DP-UG'yle uzlaşıldığı gibi, yerel seçimlerde Anayasa Değişiklik Referandumu'nun da yapılması için hızla çalışmaların sonlandırılacağı kaydedildi.  Açıklama şöyle devam etti:

"Siyasetin önünü açmak, temiz, dürüst, şeffaf siyaset için Siyasi Partiler Yasası'nın da değiştirileceğini programımıza koymuş, koalisyon protokolümüzde de bu konuda mutabakata varmıştık.

Yurttaşın siyasete olan güvenini artırmak, siyasetin hesap verilebilirliğini, şeffaflığını sağlamak için bu yasa değişikliğine de acilen ihtiyaç vardır. Bunu da en kısa sürede sonuçlandırmamız gerekmektedir.

Ayrıca seçim sistemindeki tıkanıklıkların aşılması için Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nın da yeniden düzenlenmesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Halkı'nın parlamentodaki temsiliyetinin daha demokratik bir dağılım içinde olmasını sağlamak için de acil yasa değişikliğine ihtiyacımız vardır.

Yukarıda saydığımız bu dört konunun dışında tabii ki koalisyon ortağımızla vardığımız başka mutabakatlar da vardır. Dolayısıyla ilk olarak bu çok önemli konulardaki değişiklikleri tamamlamamız gerekmektedir. Bizler CTP olarak bunları hayata geçirmek için hükümete talip olduk. Yerel seçimler bizim için elbette ki önemlidir ancak özne bildiğimiz halkımızın sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlarını çözmek daha önemlidir."

"HÜKÜMET PROGRAMINDAKİ AKSAMALARIN BU İŞBİRLİĞİNDEN KAYNAKLANABİLECEĞİNE DAİR DE CİDDİ ENDİŞELERİMİZ VARDIR"

CTP-BG'nin, UBP'nin kendi hükümet döneminde yarattığı "yıkımı" toparlamak ve Kıbrıslı Türklere hizmet etmek için hükümetteki görevinin başında olduğu ifade edilen açıklamada, CTP-BG'nin ödevlerine odaklanarak, hedeflerin önündeki engelleri kaldıracağı belirtildi.

CTP-BG'nin, DP-UG'nin yerel seçimlerde işbirliği yapmasını, "hükümetin programını geriletmek isteyen unsurlara işbirliği yapması" olarak değerlendirdiği dile getirilen açıklamada, "Hükümet programındaki aksamaların bu işbirliğinden kaynaklanabileceğine dair de ciddi endişelerimiz vardır" ifadelerine yer verildi.

"CTP SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMEK İÇİN DEMOKRATİK SEÇENEKLERİ DE KULLANMAKTA TEREDDÜT ETMEYECEKTİR"

Açıklama şu ifadelerle son buldu:

"Partimiz hükümette önder ve etkin taraf olarak halkımıza verdiği sözleri yerine getirme azmindedir. Bunun gerçekleşmeyeceği durumlarda CTP sözlerini yerine getirmek için demokratik seçenekleri de kullanmakta tereddüt etmeyecektir. PM'miz dün akşamki toplantıda bu yönde kararlar üretmiş ve parti başkanı ve MYK'ya bu yönde yetki vererek çalışmaları tamamlamasını istemiştir.

Sevgili halkımızın bize güvenmesini ve tek siyasi hedefimiz olan onların koşulsuz mutluluğu sağlamak için canla başla çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz."

(DOĞ/HA)

 
12 Mart 2014 Çarşamba 16:15
Okunma: 740
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu