Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG, Sayıştay'ın Ltb'yle İlgili Raporunu Değerlendirdi

CTP-BG, Sayıştay'ın Ltb'yle İlgili Raporunu Değerlendirdi

"hem Lefkoşa'yı, Hem De Ülkeyi Seçimden Başka Bir Şeyin Temizleme Olasılığı Kalmadı".

 
 
CTP-BG, Sayıştay'ın Ltb'yle İlgili Raporunu Değerlendirdi

"SAYIŞTAY VE YARGI HALKIN TEMİZ TOPLUM ÖZLEMİNE KARŞILIK GELECEK BİR ÇABA ORTAYA KOYMALI"

Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), hem Lefkoşa'yı, hem ülkeyi seçimden başka bir şeyin temizleme olasılığı kalmadığını belirterek erken seçim talebini yineledi. CTP-BG, şaibeli işlerin sadece Lefkoşa Türk Belediyesi'nde (LTB) olmadığını, Sayıştay ve yargının başladığı işi belediye yanında devletin diğer birimlerine de yayarak halkın temiz toplum özlemine karşılık gelecek bir çaba ortaya koymasını istedi.

CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu, Sayıştay'ın LTB'yle ilgili raporunu yazılı bir açıklamayla değerlendirdi.

LTB çalışanlarının ödenmesi memnuniyet verici olmakla beraber, yaşanan mağduriyet ve yıkımın hala ortada durduğu, sadece birkaç hafta ötelendiği; çalışanlara yapılan maaş ödemesinin kaynağının da şüpheli olduğu savunuldu.

"Hem Belediye Başkanı, hem de Hükümet, bu parayı hangi kaynaktan sağlayarak çalışanlara ödediklerini açıklamak zorundadırlar" denilen açıklamada, Sayıştay raporuna göre LTB'nin her ay 2.8 milyon TL açık verdiği; ortada bazı iddialar dolaştığı kaydedildi.

BUGÜNÜ KURTARMAK ADINA

CTP açıklamasında, günü kurtarmak adına yapıldığı görüşü belirtilen ödemenin hangi kaynaktan ve hangi yasal dayanağa bağlı yapıldığının açıklanması istenerek, "Bugünü kurtarma adına yapılan bu işin, aslında geleceği daha da karartma olasılığı vardır. Açıkça ortaya çıkmıştır ki, bu hükümetin ve belediye başkanının, herhangi bir çözüm planı yoktur. Geleceği planlayabilecek bir vizyonu da yoktur" denildi.

Sorunun çözümünün Belediye Başkanı'nın görevden çekilmesiyle mümkün olacağı ifade edilen açıklamada, Sayıştay raporlarıyla belediyenin kötü, öngörüsüz ve plansız yönetildiğinin ortaya çıktığı ve halen ortada bir iflas tablosu bulunduğu savunuldu.

CTP MYK açıklamasında, "Sayıştay raporlarınca ortaya konulan yasa dışılık, usulsüzlük ve suç olarak tanımlanmış eylem ortada dururken, bunların sorumluları hesap vermeden, hiç bir şey olmamış gibi işleri yürütmeye çalışmanın ancak suça suç eklemek veya suçlara ortak olmak anlamına geleceği" ifade edilerek LTB Başkanı'nın yanlış borçlanmalarıyla Mali İşler Tüzüğü'ne, Belediyeler Yasası'na ve Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası'na uymadığı belirtildi.

Bir tefeciden borçlanmanın mahsuplaşmasında belediyenin 108 bin 333 sterlin zarara uğratıldığı kaydedilen açıklamada, tüm bu unsurların Sayıştay tarafından "suç işlendiği" veya "suça ortak olunduğu" şeklinde nitelendirildiği anlatıldı.

GÖREV BAŞSAVCILIK, POLİS VE MAHKEMELERDE

CTP MYK açıklamasında şöyle denildi:

"Açıktır ki, artık bundan sonra görev Başsavcılıkta, poliste ve mahkemelerde olmalıdır. Sorunlar bu denli büyükken, yapılan borçlanmalarla elde edilen kaynakların Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanıldığı iddiaları ortadayken, belediye hesaplarında bunca açıklanamayan usulsüz işlemler varken, bu sorunu sadece Başbakan İrsen Küçük ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu çatışmasının bir unsuru haline getirmek kabul edilemez. Üstelik bunca yasa dışılığa ürettikleri kararlarla destek veren, sorunun giderek büyümesini sessizce izleyen, sonunda yarattıkları kaosa hiçbir açılım getiremeyen UBP de, bu işte en az Belediye Başkanı kadar suçludur.

Bütün bunları değerlendirdiğimizde, artık ortada suç unsurları vardır ve bunların geçici adımlarla çözülmesi mümkün değildir. Bu nedenle, CTP-BG olarak, mevcut belediye başkanının işlediği suçların sorumluluğunu üstlenerek derhal istifa etmesinin şart olduğu görüşündeyiz. Sorumlular görevlerinden el çekmeden ve işlenen suçların hesabı sorulmadan, yeniden yapılanma yolunun açılması ve belediye meclis çalışmalarının, olumlu sonuçlar doğurması beklenemez."

"HEM LEFKOŞA HEM ÜLKEYİ SEÇİMDEN BAŞKA BİRŞEYİN TEMİZLEME OLASILIĞI KALMADI"

CTP MYK açıklamasında, "hem Lefkoşa'yı, hem ülkeyi artık seçimden başka bir şeyin temizleme olasılığı kalmadığı" ifade edilerek, yasal olmayan ve şaibeli işlerin sadece LTB'de değil hükümette de olduğu savunularak Sayıştay ve yargının başladıkları işi, belediye yanında devletin diğer birimlerine de yayması ve halkın temiz toplum özlemine karşılık gelecek bir çaba ortaya koyması istendi.

(GÜL/KAR)

 
24 Mayıs 2012 Perşembe 15:00
Okunma: 578
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu