Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG Türkiye Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği'nin İzleme Raporunu Değerlendirdi

CTP-BG Türkiye Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği'nin İzleme Raporunu Değerlendirdi

Yorgancıoğlu: "rapor Kuzey Kıbrıs Ekonomisinde Bir Çok Sektörde Daralma Olduğunu Gösterdi".

 
 
CTP-BG Türkiye Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği'nin İzleme Raporunu Değerlendirdi

Lefkoşa, 25 Temmuz 12 (T.AK.): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği tarafından hazırlanan "izleme raporuna" göre "Kuzey Kıbrıs ekonomisinde birçok sektörün daraldığının ve bu daralmanın önümüzdeki günlerde devam edeceğinin görüldüğünü" ileri sürdü.

Yorgancıoğlu, bugün yaptığı yazılı açıklamada, raporun incelenmesiyle, geliştiği iddia edilen sektörlerin de ekonomide beklenen katma değeri ve çarpan etkisini yaratmadığının görüldüğüne işaret ederek, "Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC bütçesi için ayırdığı 400 milyonluk katkının 370 milyonluk kısmının ilk beş ayda 295 milyon TL'sinin UBP Hükümeti tarafından tüketilmesi de önümüzdeki aylarda sıkıntılar yaşanacağı konusunda söylediklerimizi haklı çıkarmamaktadır" dedi.

"HALKIN DEĞERLENDİRMELERİYLE ÖRTÜŞMÜYOR"

Yorgancıoğlu, raporda "olumlu" ve "olumsuz" olarak nitelenen unsurların birçoğunun halkın değerlendirmeleriyle örtüşmemesinin raporun başta gelen çarpıcı özelliği olduğunu belirtti.

Özkan Yorgancıoğlu, bu durumun, "UBP Hükümeti ile TC Hükümeti arasında oluşmuş ve her gün halk arasında daha büyük tepkilere neden olan UBP Hükümeti'nin teslimiyetçi yaklaşımı kabul etmesinin somut bir göstergesi olduğunu" savundu.

Yorgancıoğlu, CTP-BG'nin halkın Meclis'teki tüm muhalif partilerin ve neredeyse sivil toplum örgütlerinin yanlış, hatalı ve kabul edilemez bulduğu; mevcut şekliyle "özerkleştirme" yerine toplumsal varlıkların peşkeşini öngören "Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın" "izleme raporunda" "olumlu" olarak nitelemesini halka rağmen politika olarak gördüğü ve kabul etmediğini açıkladı.

Diğer taraftan "olumlu" diye nitelenen gelişmelerin neredeyse tamamının üreten ve tüketen tüm kesimlere ek mali külfet getiren unsurlardan oluşması, ekonomiyi büyütecek ve vatandaşlara ek istihdam olanakları açacak tek bir unsuru dahi içermemesinin anlamlı olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu şöyle dedi:

"Raporun 'olumsuz' olarak gördüğü konular arasında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)'in henüz parçalara ayrılmamış olmasının gösterilmesi halkımızın konuyla ilgili gösterdiği haklı tepkinin raporun sahipleri için hiç bir önem taşımadığının; UBP'nin de bu zihniyete uygun hareket etmenin ötesinde bir iradeye sahip olmadığının ifşasıdır. CTP-BG bu zihniyetin karşısındadır ve buna karşı verdiği mücadeleyi her hal ve şartta devam ettirmekte kararlıdır."

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, "izleme raporunda" BRT'nin mali dengelerinin düzelmemesi olumsuz olarak nitelenirken bu kurumun özel sektöre yarattığı haksız rekabetten söz edilmemesinin ekonomiyi ele alışta kullanılan dar bakışın da bir başka göstergesi olduğunu savundu.

"BU ZİHNİYETİ REDDEDİYORUZ"

Yorgancıoğlu, "izleme raporunun"  hiçbir noktasında reel sektörün, özel yatırımcının içinde bulunduğu sıkıntılara değinilmediğini, KKTC'nin gelirlerinin artırılması için atılması gereken adımların görmezden gelindiğini ifade ederek, "Halkımızın gelir seviyesinin aşağıya çekilip küçük bir zengin sınıfın daha da zenginleştirilmesi üzerine kurgulanmış bir ekonomi anlayışı ile karşı karşıya olduğumuz bu rapor ile bir kez daha net bir şekilde ortaya çıkmıştır. CTP-BG, ekonomimizi böyle bir anlayışla planlama zihniyetini reddetmektedir" ifadelerini kullandı.

Özkan Yorgancıoğlu, bu zihniyetin kısa vadede devlet bütçesini dengeye getirir gibi görünse de orta ve uzun vadede ekonomi daralmaya devam edeceği gibi bütçe açıklarının büyümesine de neden olacağını söyleyerek şunları kaydetti:

"Uzun süreden beridir yaptığımız ve ekonomimizin genelde iddia edildiği gibi gelişmediği, aksine daraldığı yönündeki ikazımızın ne denli isabetli olduğu geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası'nın yayınladığı raporda olduğu gibi bahse konu İzleme Raporu'nda da açıkça görülmektedir. Özellikle 2012 yılı için TC'nin KKTC bütçesine açıkların finanse edilmesi için ayırdığı kaynağın büyük çoğunluğunun ilk üç ayda UBP Hükümeti tarafından tüketilmiş olmasından da bu gerçek kendini bütün açıklığı ile ortaya çıkarmaktadır."

Hiç kimsenin gerçek verileri yok sayarak UBP iktidarını başarılı göstermeye hakkı yoktur. Şimdiye kadar hiçbir ekonomi yanlış veriler üzerine kurulan ekonomi politikaları ile düzlüğe çıkarılamamıştır" diyen Yorgancıoğlu, halkın siyasi iradesinin UBP Hükümeti tarafından ayaklar altına alındığını iddia etti.

"ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ"

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının geleceğinin UBP'nin kurultayına meze yapılmaya çalışıldığını da iddia ederek, UBP milletvekillerinin bile ekonomik ve siyasi gidişattan duydukları tedirginliklerini dile getirdikleri bu günlerde halkın iradesinin yeniden oluşması için erken seçimin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

(HY/GÜL)

 
25 Temmuz 2012 Çarşamba 17:33
Okunma: 814
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu