Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG, UBP İktidarı Döneminde "eğitimde" Yaşananları Değerlendirdi

CTP-BG, UBP İktidarı Döneminde "eğitimde" Yaşananları Değerlendirdi

Yorgancıoğlu "her Alanda Olduğu Gibi Eğitimde De Büyük Tahribatlar Yapıldı".

 
 
CTP-BG, UBP İktidarı Döneminde

ÇAĞLAR: "UBP İKTİDARININ HEDEF VE VİZYONU YOK"

Lefkoşa, 14 Eylül 11 (T.A.K.): CTP-BG, "2.5 yıldır, plansız, tutarsız, geleceği ve Kıbrıs Türk toplumunun ihtiyaçlarından uzak bir vizyonsuzlukla yönetilen Kıbrıs Türk eğitiminin, çökme noktasına geldiğini" savundu.

İlgili bakanın dahi "eğitim bitmiştir" nitelendirmesinde bulunduğunu ileri süren CTP-BG, "2,5 yıllık UBP iktidarı ne yazık ki eğitim sistemimize derin yaralar açmıştır. Yıllık UBP iktidarı döneminde 3 kez bakan atanan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın icraatları, eğitim sistemimizin dibe vurmasına neden oldu. UBP iktidarının, 'yarışmacı eğitim anlayışı', okulların temel işlevlerini kaybetmesine neden oldu. Bu durum eğitimdeki yapısal sorunların kronikleşmesini doğurdu" değerlendirmesinde bulundu.

CTP-BG, UBP'nin 2.5 yıllık iktidar döneminde eğitim konusunda yapılanların değerlendirildiği "Eğitimi bitiren icraatlar" konulu bir basın toplantısı düzenledi. CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun kısa sunuş konuşmasının ardından CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar eğitimin değerlendirildiği metni okudu.

YORGANCIOĞLU

Özkan Yorgancıoğlu, 2.5 yıllık UBP iktidarı döneminde, her alanda olduğu gibi eğitimde de büyük tahribatlar yapıldığını söyledi. Geçmişte, üniversite sınavlarına girenlerin ortalama düzeyinin, Şırnak seviyesinin altına düştüğünü savunan Yorgancıoğlu, CTP'nin iktidar döneminde bilim adamları tarafından Kıbrıs'ın kendi koşulları düşünülerek hazırlanan ders kitaplarının kaldırılarak, ülke koşullarını bilmeyen bilim adamları tarafından Türkiye'de hazırlanan kitapların eğitim sistemine dahil edildiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, şovenist  unsurlardan arındırılmış, modern ve barışçı bir anlayışa hazırlanıp, dünyada övünç kaynağı haline gelen tarih kitaplarının UBP döneminde kaldırılıp, eski anlayışa göre hazırlanmış kitapların piyasaya sürüldüğünü söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, eğitim, gelecekte yönetici olacak, ülkeyi şekillendirecek, yapılandıracak kişilerin eğitilmesi anlamına geldiğini ancak müdür ve  müdür muavinliği sınavında yaşan vahametin, ülke çocuklarını yetiştirecek insanların, daha çok partizanca endişelerle seçildiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Okulların bir inşaat alanı gibi olduğuna, bazı okullardaki tadilatların ise hala devam ettiğine işaret eden Yorgancıoğlu, eğitimin bir süre daha zaman kaybedeceğinin ortada olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, "CTP-BG olarak, bu anlayışla, bu ülke gençlerinin iyi eğitim almasının mümkün olmadığını düşünüyoruz" dedi.

ÇAĞLAR

Mehmet Çağlar da, konuşmasında, eğitim sisteminden söz etmelerine rağmen bir olgunun sistem olabilmesi için "girdileri" ve "çıktıları" olması gerektiği, bunun için de "süreç"in şart oluğunu söyledi.

Hedef ve vizyonu olmayan UBP iktidarı döneminde bu 3 öğenin darbe aldığını ve bunun devam ettiğini ileri süren Çağlar, "Rastlantısal bir eğitim hedefleseler de onun içini dahi dolduramadılar" dedi.

Çağlar, daha sonra UBP döneminde eğitimde yapılanların "Usulsüz ve Partizanca Kadrolaşma", "Öğretim Programları ve Ders Kitapları", "SBS ve Kolej Giriş Sınavları", "Eğitimin Bütçesi", "Hazırlık Ödeneği", "Tam Gün Eğitim", "Yüksek Öğretim ve Atatürk Öğretmen Akademisi", "Devlet Okullarındaki Demografik Değişim", "Mesleki Teknik Öğretim", "Eğitim Sistemindeki Plansız, Eğitimi Bilimi İlkelerinden Uzak Uygulamalar" başlıklar altında değerlendirildiği metni okudu.

"EĞİTİMİ BİTİREN İCRAATLAR"

CTP-BG'nin "Eğitimi bitiren icraatlar" başlıklı değerlendirmesinde, 2,5 yıllık UBP iktidarının eğitim sistemine derin yaralar açtığı ileri sürülerek, bu sürede ortaya konan uygulamaların "plansız, beceriksiz, iş-bilmez ve partizanca" olduğu savunuldu.

Kamu Hizmeti Komisyonu'na atanan bürokratların daha ilk sınavlarında büyük bir skandala imza attığını ifade edilen açıklamada, Öğretmenlerin Yükselme Sınav Tüzüğü'nün ise "siyasi yakınlara imtiyazlar sağlayacak" biçimde iki kez değiştirildiği öne sürüldü.

"ÖĞRETİM PROGRAM VE DERS KİTAPLARI ÇÖPE ATILDI"

CTP-BG döneminde Kıbrıslı akademisyen, uzman ve öğretmenlerin hazırladığı 83 öğretim programı ve ders kitabının, hiçbir bilimsel gerekçe gösterilmeden çöpe atıldığını iddia edildi.

Açıklamada, "O dönemde eğitim sistemimize dahil edilen 'Yurttaşlık Bilgisi', 'Demokrasi ve İnsan Hakları', 'Bilgi Kuramı', 'Yunanca' gibi dersler ihmal edilmiş, hazırlanmakta olan 'Medya Okur-Yazarlığı', 'Teknoloji -Tasarım' öğretim programları durdurulmuştur" denildi.

Kıbrıs Tarihi kitapları değiştirilirken, dersin adının da "Kıbrıs Tarihi"nden, "Kıbrıs Türk Tarihi"ne dönüştürüldüğüne işaret edilen açıklamada, "çöpe atılan" kitapların yerine ise 3 ay içerisinde, hiçbir öğretim programı yayınlamadan ve hiçbir bilimsel yöntem takip edilmeden yanlışlarla dolu yeni kitaplar yazıldığı savunuldu.

İlkokul sonrası kolej giriş sınavlarını "UBP zihniyetinin eğitim anlayışının ilk iş-bilmez uygulaması" olarak niteleyen CTP-BG, büyük eleştiriler alan SBS sınavının ise önümüzdeki öğretim döneminin akademik takviminde yer almadığına dikkat çekti.

Zamanında ödenmeyen hazırlık ödeneklerinin ise 1,5 asgari ücretten, 1 asgari ücrete geriletildiğini ve 6 ayı aşan vadelerle taksitler halinde gecikmeli olarak ödendiği belirtildi.

Tam gün eğitime geçme çalışmalarının temelini oluşturan OGEM projesinin de ortadan kaldırıldığına dikkat çekildi.

"ÜNİVERSİTELERİMİZE GELEN ÖĞRENCİ SAYISI DÜŞÜYOR"

CTP-BG, UBP'nin, eğitim sistemindeki "öngörüsüzlükleri" ve Türkiye'de yüksek öğrenim alanlarında yaşanan değişimleri "okuyamayıp", doğru projeksiyonlar yapamaması nedeniyle öğrenci sayısının düştüğünü ve bu düşüşün halen devam ettiğini savundu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan CTP-BG, DAÜ'yü bilinçli olarak ekonomik zarara uğratarak, elden çıkarmaya çalışmakla suçladığı UBP'nin benzeri bir planı Lefke Avrupa Üniversitesi için uygulamaya koyduğunu iddia etti.

Gerek yurt dışında gerekse ülkede okuyan üniversite öğrencilerine verilen bursların hemen her dönem sorunlu olduğunu savunan CTP-BG, sadece KKTC'li öğrenciler için belirlenen LYS kontenjanlarına başvurularda ciddi şaibeler yaşandığını iddia etti; Türkiye üniversitelerine GCE-A Level sonuçlarına göre öğrenci yerleştirilmesinin ise bir kaosa dönüştürüldüğü ileri sürüldü.

CTP-BG, devlet okullarındaki demografik yapının değiştiğini ve KKTC uyruklu öğrencilerin özel okullara kaydığını belirtti.

"KURAN KURSLARI VE İLAHİYAT FAKÜLTESİ"

CTP-BG'nin, kuran kursları ve İlahiyat Fakültesi açılma girişimlerine de değinilen değerlendirmesinde "Dini Bilgiler Öğretimi Kursları maskesi altında yaz aylarında başlatılan Kuran Kursları düzenlenmiş, genç beyinler bilimsellikten uzak yobaz düşüncelerle doldurulmaya dönüştürülmüştür" denildi.

Hizmet içi eğitimlerin ise parayla belge satın alınır hale dönüştürüldüğünü ileri süren CTP-BG, hizmet içi eğitimlerin hiçbir amaca hizmet etmeyen bir duruma getirildiğini savundu.

CTP-BG, UBP'nin çocukların sağlıklı ortamlarda eğitim almaları konusunda da "başarısız" olduğunu iddia etti.

Değerlendirmenin sonunda iktidara gelmeleri halinde eğitim konusunda yapacaklarını dile getiren CTP-BG, şöyle devam etti:

"Ortaya koyacağımız eğitim vizyonu ve yapılanmayla yetişecek çocuklarımız toplumsal anlamda ihtiyaç duyulan mesleklere dönük donatılacaklar ve aynı zamanda evrensel bilgilere de sahip olacaklar."

(FEZ/HA) FOTOĞRAFLI

 
14 Eylül 2011 Çarşamba 17:29
Okunma: 533
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu