Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP-BG'nin Düzenlediği "Eğitimde Hasar Tespiti" Konulu Panel KTOEÖS Konferans Salonunda Yapıldı

CTP-BG'nin Düzenlediği "Eğitimde Hasar Tespiti" Konulu Panel KTOEÖS Konferans Salonunda Yapıldı

çağlar: "Reform Değil, Devrim Gerekir"

 
 
CTP-BG'nin  Düzenlediği
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG)'nin düzenlediği "Eğitimde Hasar Tespiti" konulu panel, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Konferans Salonu'nda eğitim sendikaları ve eğitimcilerin katılımıyla yapıldı.  

Parti basın bürosundan verilen bilgiye göre, panelin açılış konuşmasını yapan CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Şahali, parti olarak geçmiş yılın eğitim değerlendirmesini emekçi sendikalar ile gerçekleştirmek amacıyla paneli düzenlediklerini ifade etti.

Panelde KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, KTÖS Genel Sekreteri Şenel Ercil, CTP-BG Milletvekili ve Eğitim Komitesi Başkanı Mehmet Çağlar ve Dr. Hasan Alicik sunumlarını gerçekleştirirken, panelin moderatörlüğünü  Salih  Sarpten üstlendi.

"EĞİTİM, İHTİYAÇ VE ANALİZLERE DAYANMIYOR"

Panelde ilk konuşmayı yapan Dr. Hasan Alicik, böylesi bir dönemde eğitimi tartışmanın büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, 2009-2012 arasında eğitimde yaşanan eğilimlerin, nicel ve niteliksel olarak iki başlıkta toplanabileceğini belirtti. Eğitim yönetimi anlayışları açısından toplumsal ve eğitimsel ihtiyaç ve analizlere dayanmayan, Türkiye için hazırlanmış projelerin yöneticiler tarafından ülkede uygulamaya konduğunu ifade eden Alicik, bunun eğitim sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

"Kıbrıs Tarihi" ders kitaplarının değiştirilerek yerine getirilen kitaplarda sosyal ve kültürel tarih konusunun çıkarıldığı tespitini yapan Alicik, bu konuların yerine camiler ve tarihçelerinin konulduğunu kaydetti. Alicik, düz anlatıma ve ezbere dayalı öğrenim yöntemlerine eğilimin arttığını gözlemlediğini söyledi.

"UBP EĞİTİME AYRILAN BÜTÇEYİ KISTI"

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, geçmiş dönemlerde de eğitim alanında yakın çalışma yaptıkları CTP-BG'ye böylesi bir panel düzenlediği için teşekkür etti. Eğitim sisteminin yapılanmasının önemine dikkat çeken Elcil, ülkede bugün Türkiye ile paralel yürüyen bir sistemin varlığına vurgu yaparak, "İcazete dayalı bir sistem mevcuttur" dedi. UBP'nin mevcut eğitim sistemini devam ettirme eğiliminde olduğunu belirten Elcil, UBP'nin bunu görev addeden bir siyasi parti olduğunu ifade etti.

Eğitime ayrılan bütçede azalmanın bariz olarak görüldüğünü söyleyen Elcil, eğitim için ayrılan miktarın % 75'nin özel okullara gittiğini vurguladı. Böylesi bir bütçe ile eğitimin sürdürülmesinin mümkün olmadığının altını çizen Elcil, müfredatın yerelliğinin eğitim sistemi için büyük önem arz ettiğini söyledi. Eğitimde edilgen birey yetiştiren "evet efendimci" bir anlayışın hüküm sürdüğüne dikkat çeken Elcil, Eğitim Bakanlığı'nın siyasi bir parti organı olarak çalıştığını da ileri sürdü.

"KAMUSAL EĞİTİM BİTİRİLMEK İSTENİYOR"

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel de konuşmasına, önemli bir dönemde böylesi bir paneli düzenleyen CTP-BG'ye teşekkür ederek başladı. Eğitimin günümüzde çok önemli bir araç olduğunu ifade eden Gökçebel, eğitimin tüm aşamalarında demokratik ve açık olunması gerektiğini vurguladı.

Dünyada neo-libaralist eğitim sistemine göre çok büyük değişim eğilimlerinin yaşandığına dikkat çeken Gökçebel, kamusal eğitimin bitirilmek istendiğini söyledi. Devlet okullarında Türkiye kökenli öğrencilerin okulların yüzde 65'ini oluşturduğunu ifade eden Gökçebel, özel okulların yüzde  86'sını da KKTC'li öğrencilerin oluşturduğunu vurguladı. Gökçebel, hükümetin neo-liberalist eğitim anlayışı çerçevesinde mevcut sorunları gidermekten aciz iken "Tam Gün Eğitim" yalanıyla ortaya çıkıp zihinleri işgal ettiğini savundu.

"REFORM DEĞİL DEVRİM ŞART"

Panelde son olarak konuşan CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar ise, eğitimde yaşanan hasarların tespitinin kolay olduğunu, esas meselenin gelebilecek hasarları öngörerek önlem alınması olduğunu belirtti. Eğitimde bugün reformun yeterli bir çözüm yolu olmadığına dikkat çeken Çağlar, "İhtiyacımız olan şey eğitimde devrimdir "dedi.

Çağlar, eğitim sisteminin insan yetiştirme sistemi olarak ele alınması gerektiğini vurgulayarak ülke ve toplumsal ihtiyaçlara dönük insan yetiştirilmesinin önemine dikkat çekti. Çağlar, "Toplumun her ferdinin kendini özgür ve özgün bir birey gibi hissetmesini teşvik edecek yeni bir kimlik ve bütün ahlâki yargıları toplumsal tatmin çerçevesinde değerlendiren yeni bakış açısı sahibi, bize has ve ihtiyaçlarımıza uygun yeni bir eğitim sistemi şart" diye konuştu.

(ÖK/GÜR)  FOTOĞRAFLI


TAK
 
10 Temmuz 2012 Salı 19:29
Okunma: 909
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu