Ana Sayfa » Kıbrıs » Ctp Genel Başkanı Yorgancıoğlu: "akdeniz'deki Doğal Gaz Ve Petrol Yatakları, Sorun Yaratmak Yerine Çözümde Katalizör Unsur Olarak Değerlendirilmeli"

Ctp Genel Başkanı Yorgancıoğlu: "akdeniz'deki Doğal Gaz Ve Petrol Yatakları, Sorun Yaratmak Yerine Çözümde Katalizör Unsur Olarak Değerlendirilmeli"

"siyaseten İradeyi Artık Temsil Edemez Durumdaki Hükümet Meşruiyetini De Yitirdi".

 
 
Ctp Genel Başkanı Yorgancıoğlu:

Lefkoşa, 9 Ağustos 11 (T.A.K): Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Akdeniz'deki doğal gaz ve petrol yataklarının, sorun yaratmak yerine Kıbrıs sorununun çözümünde katalizör unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin "siyaseten iradeyi artık temsil edemez durumda olduğunu ve meşruiyetini yitirdiğini de savundu. CTP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, Yorgancıoğlu bu sabah ART Televizyonunda gündemdeki konuları değerlendirdi.

GÜNEY KIBRIS'IN PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI

Güney Kıbrıs'ın Akdeniz'deki Münhasır Ekonomik Bölge'deki petrol arama çalışmaları ve Türk tarafının bu konudaki tepkileri ile ilgili soruyu yanıtlayan Yorgancıoğlu, Akdeniz'deki doğal gaz ve petrol yataklarının sorun yaratmak yerine Kıbrıs sorununun çözümünde katalizör unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, şöyle konuştu:

"Kıbrıs Cumhuriyeti' bize rağmen uluslararası alanda tanınan ülke, dolaysıyla yaptıkları da uluslararası hukuk açısından yasal olarak kabul görüyor. Diğer yandan ise Kıbrıs Cumhuriyetinin eşit ortağı olan Kıbrıslı Türklerin izni, onayı olmadan ve onlara menfaat sağlamadan bu araştırmalar yapılıyor ki bu, 1960 anlaşmalarına aykırı bir davranış. Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyetinde hakları var. Bu nedenle Kıbrıs sorunu çözülmeden yapılacak girişimler, iki taraf arasında gerginlik yaratacak yaklaşımlar içeriyor. Kıbrıs sorununun çözümü bu açıdan da çok önemli ve belki bu nedenden ötürü de sorunun çözümü hızlandırılmalı."

Türkiye'nin de konuyla ilgili itirazlarına karşın bu konuda çok fazla bir şey yapabileceğini düşünmediğini ifade eden Yorgancıoğlu, "Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arayacak olan şirket, Amerikan şirketi.  Amerika bu konuda kendi şirketini korumaya yönelik tavır sergilediğinde, bu ülke ile ilişkileri yanında, Amerika'nın dünya üzerindeki egemenliği Türkiye'nin daha ileriye gitmesini engeller"  diye konuştu.

Bu haliyle bölgedeki petrol konusunun sorun teşkil ettiğini, bu nedenle Kıbrıs sorununun çözülerek petrol ve doğal gazın herkese yararlı olabilecek bir noktaya getirilmesi gerektiğini kaydeden  Yorgancıoğlu, "Böyle olursa tüm taraflar bundan yararlanacak ve şimdiki gibi baş ağrıtmayan bir durum ortaya çıkacak" dedi.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorunu çözülmeden yapılacak aramanın yaratacağı gerginlikten tüm tarafların zarar göreceğini, bu nedenle tüm taraflara düşen görevin çözüm için çaba harcamak olduğunu vurguladı ve bunun aksi olması durumunda zaten sıcak olan Ortadoğu siyasetinin daha da ısınacağından endişe duyduğunu ifade etti.

Yorgancıoğlu, son zamanlarda yaşananların, Kıbrıs'ın her iki tarafında iç sorunların varlığına karşın her iki toplumun birbirine ihtiyacı olduğunu da ortaya çıkardığını kaydederek, içte yaşanan sıkıntıların halkların barışa olan ihtiyacını nispi olarak artıran etkenler haline gelebildiğini  söyledi.

2012 öncesi olası bir çözümle ilgili olarak ise Kıbrıs Rum tarafının AB dönem başkanlığının temmuz ayında başlayacağı göz önüne alındığında aralık ayından önce bir konferans olması durumunda tarafların önünde 4-5 aylık bir tartışma süreci olacağına işaret eden Yorgancıoğlu, "Annan planı ile ilgili pratikten ötürü Kıbrıs Türk halkının bunu özümseyerek tartışacağına inanıyorum. Önemli olan Kıbrıslı Rumların da bunu yararlı bir tartışma sürecine dönüştürmeleri" yorumunda bulundu.

Yorgancıoğlu, bu süreç içerisindeki iki kritik konuyu ise, "Kıbrıs'ın dönem başkanlığı" ve "petrol aramanın zamanından önce kotarılması" olarak sıraladı.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ TÜM TARAFLARIN YARARINA

"Türkiye'nin Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıs'ın AB dönem başkanı olması durumunda AB ile ilişkilerini donduracağı" uyarırlıyla ilgili soruyu yanıtlayan CTP-BG Genel Başkanı, Kıbrıs gibi küçük bir ülkenin AB içinde bu kadar fazla söz sahibi olmasının pek doğru olmadığını düşündüğünü kaydetti. Yorgancıoğlu, "Ama bugün Türkiye, ihracatının büyük bir bölümünü AB ülkelerine yapıyor. Türkiye, 'KKTC'yi feda edeceğimize AB ile ilişkileri dondururuz' diyor ama bunu yaptığı takdirde ödemek zorunda kalacağı siyasi ve ekonomik bedelden kimse söz etmiyor. Türkiye neden bu kadar büyük bir ekonomik sıkıntıya girsin? Bunu yapmak yerine Kıbrıs sorununun çözümüne odaklanılır ve sorun çözülürse, bu sıkıntı yaşanmaz" diye konutu.

Hep vererek de bir yere varılamayacağını ifade eden  Yorgancıoğlu, "Örneğin siyasi eşitlik, iki bölgelilik, iki toplumluluk gibi ilkelerden taviz verilemez. Ancak ben, 'Türk tarafı uzlaşmaz taraf' imajının yeniden gündeme gelmesini, Türk tarafının bu gömleği giymesini istemiyorum. Bu yapacağımız davranışlar, atacağımız adımlarla ilgili. Biz Sayın Eroğlu'nun çözüm yolunda atacağı adımı desteklediğimizi söylüyoruz ama, geriye adım atılması durumunda bunu desteklemeyiz" dedi.

"MECLİS HALKIN İRADESİNİ TEMSİL ETMEZSE SİNE-İ MİLLETE GİDİLİR"

İç konularla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yorgancıoğlu, bazı partilerin dile getirmeye başladıkları "sine-i millete dönme" konusunun CTP-BG içerisinde tartışma konusu olduğu  yönündeki iddiaya verdiği yanıtta, partisi için önemli olan hususun Kıbrıs Türk halkının siyasi iradesinin temsil edilmesi olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, "Eğer KKTC Meclisi Kıbrıs Türk halkının siyasi iradesini temsil etmeme noktasına gelirse, tabi ki CTP siyasal iradenin temsil edilmediği bir mecliste bulunup bulunmamayı kendi organlarında tartışacak" diye konuştu.

"UBP'nin siyaseten iradeyi temsil etmediği, aldığı kararların da bunu ortaya koyduğu" iddiasında da bulunan Yorgancıoğlu, şunları kaydetti:

"Zaten seçim öncesi ve sonrası sözleri birbirini tutmuyor. Diğer yandan meşruiyetini de yitirmiş durumda. Hem istifa edip başka parti kuranlar hem başka partiden aldıkları nedeniyle siyasi iradeyi yitirmekle kalmadı, toplumsal desteğini de yitirdi. UBP'nin her aldığı karar da artık Kıbrıs Türk halkının zararınadır ve bir an önce gitmesi gerek."

Yorgancıoğlu, siyasilerin halkın güvenini kazanmak için halkın karşısına çıkarak doğruları konuşmaları gerektiğini de  kaydetti.

AF VE BEYAZ-YEŞİL KİMLİK KONUSU

Yorgancıoğlu, hükümetin kaçak yaşama af yanında beyaz ve yeşil kimlik uygulamasını "ihanet" diyerek eleştiren CTP'ye İçişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun "3 kez af çıkardılar, demek ki ülkeye 3 kez ihanet ettiler" tepkisinin hatırlatılması üzerine, bunun doğru bir saptama olmadığını söyledi.

CTP-BG'nin 2004 yılında iktidara geldiğinde ülkede kayıt dışı kaçak yaşamla ilgili o güne kadar tedbir alınmadığını belirten Yorgancıoğlu, hükümette bulundukları sürede bu konuda yaptıkları  çalışmaları da anlattı.

(ÖK/GÜR)

 
9 Ağustos 2011 Salı 17:11
Okunma: 644
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi