Ana Sayfa » Kıbrıs » Ctp/bg Genel Sekreteri Akansoy: "2012 Sonu Veya 2013 Başında Erken Seçim"

Ctp/bg Genel Sekreteri Akansoy: "2012 Sonu Veya 2013 Başında Erken Seçim"

"ctp, Birkaç Dönemde Ltb'yi Kendi Kendine Yeter, Çağdaş Hizmet Verir Hale Getirebilir".

 
 
Ctp/bg Genel Sekreteri Akansoy:

Lefkoşa, 23 Mayıs 12 (T.AK.): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Ulusal Birlik Partisi (UBP)'deki iç kavganın halkta tahribata yol açtığını, bu durumun ancak seçimle  temizlenebileceğini  belirterek, 2012 sonu veya en geç 2013 başında erken seçim olacağını savundu

CTP/BG Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre Akansoy bu konudaki açıklamayı ve ülkenin diğer sorunlarıyla ilgili değerlendirmeyi, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK)'da bu sabah katıldığı bir programda yaptı

Akansoy, sorunlar nedeniyle halkın kendi içinde ikiye, üçe bölündüğünü; iktidar partisine güven kalmadığını ifade ederek, "UBP'nin tek otorite olduğunu söylemek mümkün değil. Parti bütünlüğünün sorgulanması, hükümet icraatlarının da sorgulanmasını getirir"  dedi.

Akansoy, sürecin ancak seçimle temizlenebileceğini belirterek, 2012 sonu veya en geç 2013 başında erken seçime gidilmesinin şart olduğunu söyledi.

"CTP LTB'Yİ BİR KAÇ DÖNEMDE AYAĞA KALDIRABİLİR"

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)'nin içinde bulunduğu durumu "sıkıntı verici bir konu" olarak değerlendiren Akansoy, dün ödenen maaşların, 80 günden beridir evlerine para götüremeyen insanların yaşadığı sıkıntıyı bir nebze rahatlattığını belirtti.

Akansoy, LTB'nin çağdaş anlamda çalışıp hizmet verebilmesi için ciddi tedbirlerin kaçınılmaz olduğunu anlatarak,  plansız, programsız ve popülist anlayışlarla yönetim sergilenmiş olmasından ötürü önümüzdeki dönemde belediyeyi yine sıkıntıların beklediğini vurguladı.

LTB'de yaşananlara CTP/BG'li belediyeler üzerinden değerlendirme yapan Aksoy, CTP/BG'nin söz konusu belediyeleri devraldığında birçok sorunları bulunduğunu, bazılarının maaş ödeyemez halde olduğunu hatırlatarak, "Ama bugün baktığımızda kendi kendine yeten, insanlarına çağdaş hizmet sunabilen bir yerel yönetim anlayışını geliştirdik. Şimdi ise bu deneyimlerden elde ettiğimiz veri ve birikimleri masaya yatırarak Lefkoşa Belediyesi nasıl planlanabilir, nasıl yönetilebilir diye kısa orta ve uzun vadeli planlarla değerlendirme yaptık" dedi

Asım Akansoy, Lefkoşa'nın yüksek gelir kaynağına sahip olmasına karşın neden kriz içine düştüğünün incelendiğini anlatarak,  sorunun nedeninin "hesapsızlık ve kontrolsüzlük" olduğunu ifade etti.

CTP/BG'nin Lefkoşa Belediyesi'ni kendi deneyimi, ciddi tasarruf önlemleri ve ciddi bir yönetimle birkaç dönemde planlı, programlı, kendi kendine yetebilen bir belediye haline getirebileceğini savunan Akansoy, LTB'nin içine düştüğü durumdan sadece Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın  değil hükümetin de sorumlu olduğunu söyledi.

"LTB, hükümetin yetki paylaşımı ve katkısıyla bu hale geldi" diyen Akansoy, Lefke Belediyesi'nin Lefkoşa Belediyesi'nden bile kötü durumda olduğunu kaydetti.

Akansoy,  "Dolaysıyla herhangi bir çözüm modeli,  tasarruf tedbirini ortak şekilde değerlendirebiliriz. Akıl da bunları emreder ama hayata geçirilmesi, güçlü bir siyasi irade gerektirir. Oysa Küçük hükümetinin siyasi iradesi kalmamıştır. Biz siyasi irade kalmadığını, kriz olduğunu söylüyoruz ve bunu seçim temizler diyoruz. Bizim siyasi yaklaşımız bu, tavrımız net. Bu siyasi iradeyi sağlayacak parti, bu işi başarır. CTP buna taliptir" şeklinde  konuştu

Lefkoşa Belediyesi'nin daha etkin olması için çalışan sayısının azaltılmasının ve verimliliğin artırılmasının her şeyin başında geldiğini anlatan Akansoy, bugün doğru ile yanlışın birbirine karıştığı bir dönem yaşandığını kaydetti.

Akansoy, şunları söyledi:

 "Bu sorunları çözebilmek için demokrasi kuralları çalışmalı. Bir siyasi sistemin olmazsa olmazı yargıdır, Savcılık'tır, Sayıştay'dır. Dolaysıyla bir sorun olduğunda temize havale edilmesi için demokrasi içinde 'Başbakanlık Denetleme Kurumu' gibi yeni kurumlar yaratmak yerine, var olan kurumları, Savcılık ve Sayıştay'ı işletmek gerek. Mesele siyasetin siyaset tarafından denetlenmesi değil. Mesele, ortaya çıkan konularla ilgili daha ileriye gidilmesi adına Sayıştay ve Savcılığın devreye girmesinin gerektiğidir. Konuların temize havale edilmesi, yerli yerine oturması için Savcılık hemen devreye girmeli. Çünkü siyaset ancak bir yere kadar müdahale edebilir." 

"SİYASETTE NİTELİK SIÇRAMASI GEREKLİ"

CTP/BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, siyasi popülizmin artık geçer akçe olmadığını, insanların istikrarlı ve huzurlu yaşama ihtiyaç duyduğunu, siyasetçilerin ise bunu sağlamasının görevleri olduğunu belirterek, "Bunu da insanlara pembe gözlüklerle veremeyiz. Siyasetin, soruna teşhis koyup nasıl giderileceği, yani projeler üzerinden olması gerekir. Hayatın her alanına dair projeler olmalı" dedi.

Akansoy,  CTP/BG'nin  geçmişten bugüne projelerini sürdürdüğünü, bugün projelerini daha etkin bir şekilde ileriye götürdüğünü anlatarak, şöyle konuştu:

"Siyasette nitelik sıçraması gerekli ve CTP bunun için elini taşlın altına koydu. Yapmayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermeyecek, projesini yapmayacağız. Artık deniz bitti, bunu görmek lazım. Karaya vardık. Dolayısıyla buna uygun projeler içerisinde bulunmak kaçınılmaz. Memleket yangın yeri ve bu sürdürülebilir bir durum değil. Piyasa daraldı, insanlar fakirleşti..."

Akansoy, partisinin erken seçime hazır,  projelerinin tamam olduğunu belirterek; CTP/BG'nin çalışmalarını seçime kadar devam ettirerek günü geldiğinde  projelerini topluma açıklayacağını söyledi.

Akansoy, var olan ekonomik durum konusunda muhalefet ve hükümetin tamamen zıt değerlendirmelerde bulunuyor olmalarıyla ilgili bir yoruma verdiği karşılıkta ise; farkın, siyasete bakış tarzından kaynaklandığını söyledi. "Biz objektif, gerçekçi bakma taraftarıyız" diyen Akansoy, özetle şunları söyledi:

"Her şey tamam derseniz, mutfaktaki kadınlar buna yanıt vermeli. Mutfakta yangın var, ciddi borç krizi var, gelir gideri karşılamamakta. Nasıl iyi olacak? İnsanların alım gücü düştü. Rakamlar ekonomide büyüme gösterebilir ama rakamların aileye, bireye yansıması önemli. Gelir dağılımında büyük uçurum var. Bu toplumun sadece yüzde 6'sı yararlanırken, orta kesim giderek fakirleşiyor. Böyle bir ekonomik model olur mu?  Biz bu modele karşı çıkıyoruz. Dolaysıyla bizler halkın partisiyiz. Halkın içinden bir parti halkın duygularını yanıtlamak, beklentilerini karşılamak için kurulmuş bir partiyiz. Boş ümitler hayaller verecek bir parti değiliz. Ben o yüzden 'popülist siyaset bitti' diyorum." 

Bir başka soruyu yanıtlarken, partinin sivil toplum örgütleriyle ilişkilerinin iyi olduğunu ifade eden Akansoy, "Biz kendi kararlarımız çerçevesinde duruş ve yaklaşımlarımızı onlarla paylaşıyoruz. Her konuda sivil toplum örgütleriyle aynı konuyu düşünecek, aynısını yapacağız demek değil bu ama herkes sıkıntı içerisinde olduğumuz konusunda aynı fikri paylaşıyor. Çiftçi, esnaf, hayvancı ile görüşüyor, köyleri geziyoruz. İnsanlar CTP hükümetlerini arar hale geldi" dedi

"NATO ÇÖZÜMÜ GÜNDEME GELEBİLİR"

Kıbrıs sorununda gelinen noktayla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Akansoy, şöyle konuştu

"Süreçte ciddi bir tıkanma var. Her iki lider de tıkanmayı aşma yönünde cesaretli adım atamadı. Yaklaşımları,  beklenti ve arzuları farklı. Kıbrıs Türk tarafı net bir şekilde BM'nin görüşmelerin çıkmaza girdiğini açıklamasını isterken, Rum tarafı süreci ileri götürmek istediğini söylüyor. Ama Hristofias'ın aday olmayacak olması, Anastasiades'in ise seçimi kazanmasının güçlü bir ihtimal olması dengeleri orada da değiştirme yolunda. BM belki düşük yoğunluklu olarak süreci devam ettirme eğiliminde olabilir. 6 aylık sürede beklenileceğini düşünüyorum bu dönemde. Düşük yoğunluklu, güven artırıcı önlemler görüşülecek ya da görüşülebiliyormuş gibi yapılan süreç yaşanacağını düşünüyorum."

Akansoy, Anastasiades'in kazanmasıyla dengelerin değişebileceğini;  Anastasiades'in pragmatik,  batı yanlısı, Avrupa ile iyi ilişkisi olan, Türkiye'nin gücünü teslim edip çatışma istemeyen bir kişi olduğunu anlattı.

Akansoy, Hristofyas'ın ABD'ye karşı, AB'ye mesafeli, Türkiye'ye ise çatışmacı yaklaşımları olduğunu anlatarak, "Ama Anastasiades Türkiye'nin üyesi olduğu bir dünyanın elemanıdır. NATO'yu yıl sonundan sonra çok daha fazla konuşacağız gibi geliyor. Dolaysıyla başka bir kriz boyutu gündeme gelebilir. BM, AB çözümünden sonra NATO çözümünü de konuşmaya başlayabiliriz" ifadesini kullandı.

(HY/GÜR)

 
23 Mayıs 2012 Çarşamba 13:48
Okunma: 603
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu