Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP'den Greentree yorumu

CTP'den Greentree yorumu

Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (Ctp - Bg), Dün Tamamlanan Greentree Zirvesi'nin "Hem Kıbrıs'taki İki Lidere, Hem De Halklarına Son Bir İkaz Olduğu" Değerlendirmesi Yaptı.

 
 
CTP'den Greentree yorumu
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Açıklamalarının, Liderlerden Memnuniyetsizliğini Gösterdiğini Kaydeden Ctp - Bg, Bundan Sonraki Sürecin Ban'ın Özel Danışmanının Yazacağı Rapora Göre Şekillenecek Olmasıyla Da Bm'nin Kıbrıs Sorununa İlgisinin Düzeyini Düşürdüğünü Belirtti.

Ctp - Bg, Önümüzdeki 15 Günlük - 1 Aylık Sürenin Çok İyi Değerlendirilmesi Ve Çözüm İradesi Ortaya Konulması İçin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na Çağrı Yaptı Ve Hem Siyasi Partilerin Hem De Sivil Toplum Örgütlerinin Kıbrıs Sorununu Daha Çok Gündem Yapmasını İstedi.

Ctp-bg Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu; Genel Sekreter Asım Akansoy, Milletvekilleri Fatma Ekenoğlu, Özdil Nami Ve Salih İzbul'la Birlikte Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon'da Düzenlediği Basın Toplantısında Greentree Zirvesini Değerlendirdi.

Ülkede Birçok Sorun Yaşanırken, Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Uluslararası Alanda İki Liderin Bm Çerçevesinde Yürüttüğü Greentree Zirvesi'nin Dün Sona Erdiğini Kaydeden Yorgancıoğlu, Kasım Ayı Sonundaki Birinci Greentree Zirvesinde Bm Genel Sekreteri'nin Liderlere Bazı Görevler Yüklediğini Ve Uluslararası Konferansın Hangi Koşullarda Toplanacağıyla İlgili De Bir Sonuç Üretildiğini Belirtti.

Ctp - Bg Genel Başkanı Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "Sessiz Kalarak", Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın "Tüm Konularda Uzlaşıya Varılması Halinde Uluslararası Konferansın Çağrılması" Talebinin Bm Belgelerine Geçmesine Yol Açtığını Ve Bunun Büyük Bir Talihsizlik Olduğunu İddia Etti.

BM Genel Sekreteri Ban'ın, 2. Greentree Zirvesi İçin Çağrı Mektubunda, "Her İki Liderden De Memnun Olmadığını İfade Ettiğini, Çünkü Önlerine Koyduğu Dört Aşamalı Görevin Çoğunlukla Yapılmadığını Ve Özellikle Türk Tarafının Nüfus Ve Diğer Konulardaki Bilgi Ve Belge Takasında Çok Tutuk Davrandığını İfade Ederek, Bu Ve Çapraz Oy Nedeniyle Sorunun Çözümsüz Kalması Halinde Türk Tarafının Suçlanacağını İlettiğini" Savunan Yorgancıoğlu, Özetle Şöyle Konuştu:

"Ödevler Yapılmazsa..."

"Bütün Bunlar Bilinmesine Rağmen Türk Tarafı, - Evet Rum Tarafının Da Eksikleri, Yanlışları Vardır Ama - Bizim Seçtiğimiz Sayın Eroğlu, Bilgi - Belge Değişimini Ve Diğer Bilgileri Yeterli Zaman Önce Vermediği İçin De Greentree'nin 2. Ayağı Da Sayın Genel Sekreter'in Açıkladığı Gibi Beklenen Bir Sonuç Olmuştur. Çünkü Siz Toplantıya Giderken İyi Hazırlık Yapmaz, Verilen Ödevleri Yerine Getirmezseniz Ve Tüm Sorunların Greentree'de Çözülmesi Gibi Bir Sonuç Üretirseniz Başka Bir Sonuç Da Mümkün Değildir.

"Liderlere De, Halklarına Da Son İkaz... Düzey Düştü"
Biz Ctp - Bg Olarak, Bu Zirvenin Her İki Lidere Ve Halklarına Da Son Bir İkaz Olduğu Değerlendirmesi Yapıyoruz. Yine Bu Zirvede Ortaya Çıkan Sonuçlara Baktığımızda, Yani Sayın Downer'ın Vereceği Rapora Göre Bundan Sonra Nasıl Davranılacağının Belirleneceğini İfade Ettiğine Göre, Kıbrıs Sorunu Görüşmelerinde Bir Düzey Düşürme Olduğunun Tespitini Yapıyoruz."

"Genel Sekrter Hoşnutsuz"

Ctp - Bg Genel Başkanı Yorgancıoğlu, "İki Hafta Veya En Geç Bir Ay İçinde Liderlere Yüklenen Görevleri Yerine Getirip Getirmediklerine Göre" Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın Yazacağı Mektup Uyarınca Hareket Edilecek Olmasının, Bm'nin Kıbrıs Sorununa İlgisinde Düzey Düşüklüğünü Ve Genel Sekreter'in Gelişmelerle İlgili Hoşnutsuzluğunu Gösterdiğini Savundu.

Kıbrıs Türk Halkının Yeniden Çözümsüzlükten Sorumlu Taraf Koltuğuna Oturtulmasını Kabul Etmediklerini Vurgulayan Özkan Yorgancıoğlu, "Ama Bunun İçin Sayın Eroğlu'nun Önümüzdeki İki Haftalık Süreci Çok Pozitif Değerlendirmesi Gerektiğine İnanıyoruz" Dedi.

Yorgancıoğlu, Bütün Senaryoları "End - Game" Üzerine Kurmanın, Yani Bm Genel Sekreteri'nin "Artık Bu İş Olmaz" Demesine Bırakıp Sonrasında Başka Senaryolar Çizmenin Kıbrıs Türk Halkını Kurtaran Bir Yaklaşım Olmadığını Ve Geçmişte Bunun Acılarının Yaşandığını İfade Etti.

"Süreç Çok Verimli Kullanılıp Yapıcı Öneriler Ortaya Konulmalı"
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, 15 Günlük - 1 Aylık Süreci Çok Verimli Kullanıp Yapıcı Öneriler Ortaya Koyması Gerektiğini Söyleyen Ctp Lideri, "Ayrıntılarda Boğularak Yaklaşan Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanlığı'nı Da Hesaplayarak Zaman Kazanmak Yerine", Siyaseten Bir İrade Ortaya Konulmasının Önemini Vurguladı.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk Halkının Zamanının Çalındığının Ayırdında Olunması Gerektiğini Belirterek, Ctp - Bg'nin Süreyi Verimli Kullanmak İçin Elinden Geleni Yapacağını; Halkın Ve Sivil Toplum Örgütlerinin De Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Yapılan Çalışmalarda Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu "Zorlamak Adına" Kıbrıs Sorununu Daha Çok Gündem Yapmasını İstedi.

Rum Tarafına Da Düşen Görevler Olduğunu İfade Eden Yorgancıoğlu, "Bu Onların İşi. Bizim Halkımız Sorunun Çözülmesi Adına, Niyetinin Gerçekten Bu Olduğunu Göstermek Adına Çok Çalışması Gerekir" Diye Konuştu.
görüştükleri Yabancı Diplomatların, Sorun Kıbrıs Türk Tarafının İsteksizliği Yüzünden Çözümsüz Kalırsa Halkı Çok Kötü Günler Beklediğini Söylediklerini İfade Eden Özkan Yorgancıoğlu, İçte Yaşanan Sorunlar Yüzünden İnsanların Büyük Fotoğrafı Göremez Olduğunu Ve Kıbrıs Sorununun Hiç Gündem Yapılmadığını Savundu.

Özkan Yorgancıoğlu, "Bu Da Aslında Sayın Eroğlu'nun Sorunu Çözmede Biraz Daha İsteksiz Davranmasına Ve Biraz Daha Rahat Hareket Etmesine Yardımcı Oluyor" İddiasında Bulundu.

Yorgancıoğlu, Konuyu, Partisinin De İçinde Yer Aldığı Toplumsal Varoluş Hareketi'nin Gündemine Taşıyacaklarını Belirterek, "Sorun Çözülmeden De İşleri İyileştirmek İçin Çalışmamız Gerekir Ama Sorunu Çözdüğümüzde İçerdeki Sorunların Da Çok Daha Süratli Çözüleceğinin Ayırdında Olmamız Lazım. Siyasetçiler De, Toplum Da Daha Aktif Olmalı" Diye Konuştu.
 
26 Ocak 2012 Perşembe 13:03
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu