Ana Sayfa » Kıbrıs » Ctp,Konferanslar Dizisine Dün Akşam Da Devam Etti

Ctp,Konferanslar Dizisine Dün Akşam Da Devam Etti

"Neden Federal Kıbrıs" Konferansı Yapıldı

 
 
Ctp,Konferanslar Dizisine Dün Akşam Da Devam Etti
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) bünyesinde oluşturulan "Barış Çalışmaları Merkezi"nin düzenlediği "Barışı Hayal Et" konferanslarının üçüncüsü, dün akşam ara bölgedeki Dayanışma Evi'nde yapıldı.  

CTP-BG açıklamasına göre, oturum başkanlığını Niyazi Kızılyürek'in yaptığı "Neden Federal Kıbrıs" isimli konferansa konuşmacı olarak Tufan Erhürman, Nikos Trimikinotis ve Nicolos Kriyogou katıldı.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun da izlediği konferansta, geçmişten günümüze kadar sürmekte olan müzakereleri ele alan konuşmacılar, Kıbrıs'ta olası bir federe devlet olgusunu irdeleyerek, ancak federal bir çözümün kalıcı olacağını savundular.

NİKOS TRİMİKİNOTİS

Kıbrıs'ta federal çözümün tüm dünya açısından önemli bir konu olduğunun altını çizen Trimikinotis, Derviş Eroğlu'nun cumhurbaşkanı seçilmesiyle konjonktürün sonunun gelmeye başladığını düşündüklerini söyledi.

Trimikinotis, Kıbrıslı Türkler Kıbrıs sorununun çözümünün yönünde büyük hareket gösterirken güneyde ise Mari Üssü'nde meydana gelen patlamadan dolayı ciddi bir kriz yaşanmakta olduğunu kaydederek, "Çünkü gerçekten bizi çözüme bu derece yaklaştıran konjonktürün adeta sonuna gelmiş durumdayız. Özellikle Talat'ın liderliğinde çok ciddi ilerlemeler kaydedildi ve görüşmelerde neredeyse sona gelinmişti. Ancak ne yazık ki liderler dahi bu başarıyı takdir edememişlerdir. Burada bir düzen, bir rejim vardı. Bugün federal çözüme karşı çıkanlar, farklı ideolojilere sahip olsalar da, farklı siyasi emelleri olsa da, sonuçta varılan yer aynı" dedi.

Var olan durumun yaşayabilir olmadığının da altını çizen Trimikinotis, "Eğer görüşmeler sona ererse, o zaman soğuk savaşa geri dönülecektir" uyarısını yaptı ve "Bugün, Kıbrıs'ta tek bir çözümden söz edilebilir. O da federal çözümdür" diye konuştu.

NİCOLOS KRİYOGOU

Açıklamaya göre Kriyagou ise,  Kıbrıs'ın yapısına bakıldığında Ermeniler, Maronitler ve diğer toplumların  yönetimlerde ancak yerel düzeyde yer alabildiklerine işaret ederek, "Bizim yaratmak istediğimiz bir federasyonda azınlıkların haklarının sınırlanması söz konusu olamaz" dedi.

Bazı kesimlerin dini ve etnik farklılıklar nedeniyle farklı coğrafik bölgelerde yaşamaya itilmiş olabileceklerine işaret eden Kriyagou, şunları söyledi:

"Benim görüşüme göre, federasyon konusunda yoğunlaşacağımız nokta, bölgesel anlamda siyasal partiler üzerine olmalıdır. Çünkü bu partilerin var oluşu ve seçimlere ilişkin kuralların belirlenmesi, bu partilerin, bir bölgenin sınırlarını aşan adayların öne çıkarılması önem taşıyacaktır. Diğer yandan siyasal sahneye federal devlet çerçevesinden baktığımızda seçimlerin eş zamanlı olarak yapılması gerekir. Yetkilerin paylaşımı, yerel otonomluk ve bağımsızlık en büyük öneme haiz konulardandır. Asgari düzeyde dönüşümlü başkanlık önerisi ve bu önerinin gündeme getirilmesi bizim için oldukça yerindedir. Bu şekilde iktidarın her bir topluma her bir iktidar erkinden bir parçanın standart olarak bir topluma ait olacağı mantığını yıkmaktadır".

TUFAN ERHÜRMAN

Tufan Erhürman da, Kıbrıs'ta yaşayabilir tek çözümün federal çözüm olduğunu vurguladı.

Erhürman konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Katmanlar var. Bir tarafta Türkler, bir tarafta Rumlar var. Bunların hiçbir noktada kaynaşma noktaları yok. 1960'dan sonra aynı takımda futbol oynamak bile sıkıntılıydı. Bu geçmişte böyleydi şimdi de böyle.

En azından federasyonu kurmayı başarırsak, birkaç yıl bu böyle gidecek. Amacımız bu durumun, katmanlara bölünerek ilerlemesini engellemek. Anayasa hukuku literatüründe, 'çok katmanlı bir toplumda istikrarlı toplumun tek yöntemi vardır: Federasyon' diyor.

İstikrarı demokrasi yaratmaz. 'Federasyondan başka çözüm yolumuz yok' derken ilk sebep toplumsal yapımız, ikincisi ise uluslararası hukuktur. Temel parametre federasyon olmalıdır.

Ama bu imkânsızdan bile daha zordur. Çünkü iki taraf serbest kaldığı an, Rumlar üniter devlete, Türkler ise taksime çekmeye çalışacaklardır. 1960 anayasasında, cumhurbaşkanı sadece Elenler tarafından, muavini ise sadece Türkler tarafından seçilirdi. İnsanların bu şekilde politika üretme zorunlulukları yoktur. Hristofyas bu görüşme sürecinde ilk defa görünen bir şey yaptı ve çapraz oy yöntemini önerdi.

Bu aslında bütünleştirici bir yaklaşımdır. Ancak bu yöntem, Türk tarafında paparalar kopardı. Hatta Sayın Serdar Denktaş halen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Talat'ı desteklememesinin sebebi olarak bunu göstermektedir."

 
25 Kasım 2011 Cuma 14:53
Okunma: 541
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu