Ana Sayfa » Kıbrıs » CTP'nin 24. Kurultayına Yönelik Resepsiyon Bedesten'de Yapıldı

CTP'nin 24. Kurultayına Yönelik Resepsiyon Bedesten'de Yapıldı

Yorgancıoğlu: "ctp Her Zaman Merkeze İnsanı Koyan, Sosyalist Ve Özgürlükçü Bir Parti Oldu".

 
 
CTP'nin 24. Kurultayına Yönelik Resepsiyon Bedesten'de Yapıldı


Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler'in  (CTP/BG) 24. Olağan Kurultayı dolayısıyla düzenlenen Resepsiyonu bu akşam  Bedesten'de gerçekleştirildi.


Etkinliğe Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti ve Kıbrıs Rum kesiminden siyasi parti temsilcileri ve konuklar da katıldı.


Resepsiyonda yapılan konuşmalar öncesi ve sonrasında klasik müzik dinletisi yapıldı ve konuklara izaz-ikramda bulunuldu.


KİŞİ


CTP Dış İlişkiler Sekreteri Emel Kişi açılış konuşmasında, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik girişimlerin ivme kazandığı bir dönemde gerçekleşen kurultay vesilesiyle, Kıbrıs'ta erken bir çözüme ihtiyaç bulunduğunu tüm taraflara hatırlatmak istediklerini söyledi.


Kişi CTP/BG 24. Kurultayı'nın sonucunun toplumlararası gerçek barışın tesisine de katkı yapacağı yönünde inancını da dile getirdi.


AKANSOY


CTP/BG Milletvekili ve Genel Başkan Adayı Asım Akansoy da, ülkeye ve bölgeye daha iyi bir vizyon kazandırmak adına yarın kurultaya gidileceğini söyleyerek, teknolojinin, bilimin ve iletişimin ilerlediği bir dünyada, siyasetin de buna ayak uydurması gerektiğini söyledi.


Akansoy, hayal edilen geleceği yakalamanın değişim ve gelişimle mümkün olacağını ifade ederek, önceki gün yaşamını yitiren Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela'yı anarak sözlerini tamamladı.


ÖZYİĞİT


TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, Kıbrıs sorunun çözümü sürecinde Kıbrıslıların ne zaman özne olacağını merak ettiğini, emperyalist güçlerin senaryolarının Kıbrıslı Türk ve Rumları figüran rolüne soktuğunu savundu.


Bu konuda tüm barış güçlerine görevler düştüğünü kaydeden Özyiğit, KKTC'nin halen sivil ve demokratik bir düzene geçemediğini, CTP'nin bir yandan Kıbrıs Türkünün kendi evinin efendisi olmasına hedeflenirken, diğer yandan da Kıbrıs  sorununun çözümüyle ilgilenmesinin şart olduğunu söyledi.


ŞONYA


DP-UG Genel Sekreteri Bengü Şonya da, siyasi yelpazenin her renginin ülkeler için zenginliği ifade ettiğini kaydederek, ortak hedefin halkın ve ülkenin refahının olduğunu, tek farkın seçilen yollar olduğunu belirtti.


HADJIGEORGIU


Rum EDİ partisi adına konuşan Spiros Hadjigeorgiu da, bu tür birlikteliklerin ardından her seferinde Rum kesimine umutlu ve mutlu bir şekilde döndüğünü ifade ederek, kısa vadede Kıbrıs sorunun çözümünü istediğini bildirdi.


Hadjigeorgiu, çözüme ulaşılabilmesi için hızlıca ilerlemenin gerekli olduğunu da ekledi.


PANAYİDES


EDEK Dış İlşkiler Sekreteri Andreas Panayides de, parti başkanı Yannakis Omiru adına yaptığı konuşmasında, Kıbrıs sorununun ne kadar önemli olduğunu bildiklerini kaydederek, Kıbrıs'ta uyum ve işbirliğini yakalamanın önemine işaret etti.


Panayides, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümü, tüm halkların birlikte yaşadığı, özgürlüklerin korunduğu, insan haklarına saygılı bir Adayı yaratma adına sürdürdükleri mücadelede CTP'nin de desteğini beklediklerini dile getirdi.


MAVRU


AKEL Politbüro Üyesi Eleni Mavru, Türk ve Rumları birbirine yanaştıran her etkinliğin önemli olduğunu söyleyerek, böylelikle yabancıların oluşturduğu Adadaki kin ve düşmanlık duvarlarının yıkılabileceğini kaydetti.


Kıbrıs Türk toplumunun Adadaki kimliğini ve sorunun çözümünde özne olma hakkını çok iyi anladıklarını kaydeden Mavru, çözüm için ortak mücadele gerektiğini aksi halde Troyka baskıları ve ekonomik protokollerin boyunduruğu altında, neo-liberalizmin boğucu çemberi  içinde kalınacağını bildirdi.


GEORGIU


DİSİ Başkan Yardımcısı Georgiades Georgiu, Kıbrıs sorununa federal bir çözüm istediklerini, iki taraftan gelecek saygı ve anlayışla tüm sorunların çözülebileceğine inandığını kaydetti.


Kendilerini tüm vatandaşların birlikte yaşayabileceği barış dolu bir Ada yaratmaya adadıklarını söyleyen Georgiu, bundan tüm toplumun kazançlı çıkacağını belirtti.


ÇUBUKÇU


Türkiye'deki Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Başkanı Fehim Cacuri adına konuşan Yelda Çubukçu, adanın çok kültürlü yapısının inşasına dair atılacak her türlü adımda Kıbrıslıların yanında olacaklarını bildirdi.


AKIN


Halkın Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis Üyesi Kadir Akın, kurultayın başarılı geçmesini dileyerek, kendilerinin de Kıbrıs sorununa kayıtsız kalmadıklarını, tüm Kıbrıslı Türklerin Ada üzerindeki haklarını sonuna kadar savunduklarını ve programlarında buna yer verdiklerini söyledi.


Akın ayrıca Kıbrıs'ın kaderinin Kıbrıslılar tarafından tayin edilmesini savunduklarını da ekledi.


KARAKAŞ


CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş Parti Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamlarını getirdiğini söyleyerek başladığı konuşmasında, Adada artık birlik ve barışın olması gerektiğini, dünya konjonktürünün buna uygun olduğunu söyledi.


Adadaki sorunun 2014 yılında çözülmesini umduğunu söyleyen Karakaş, bunun bölge barışı, Türkiye ve Avrupa Birliği açısında önemine de dikkat çekti.


GÜR


BDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, kurultayın önemli bir süreçten geçilirken yapıldığına işaret ederek, Kıbrıs'ta Kıbrıslıların kendi iradeleriyle ortak bir gelecek kurmasını arzuladıklarını söyledi.


Gür, Kıbrıs'ta "iki yakanın bir araya gelmesinin" bölgeye de olumlu etkileri olmasının kaçınılmaz olduğunu da ifade etti.


ÜNAL


AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini söyleyerek başladığı konuşmasında, 1970'lerde entelektüel aydınların hareketiyle kurulmuş olan CTP'nin bugünlere geldiğine ve 24. Kurultayını yapıyor olmasına dikkat çekti.


KKTC'nin kendi siyasetini ve kendi geleceğini inşa eden bir yapıda olduğunu söyleyen Ünal, CTP'nin genç, statükoya karşı, gelişimci kadrosunun bu yapıyı daha da geliştireceğine inandığını bildirdi.


TALAT


2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da konuşmasında, CTP'nin uzun yıllar yürüttüğü uğraş ve çabaların bugün halen daha hedefine ulaşmış olmadığını, ve Kıbrıs sorunun çözümüne neden olamadığını hatırlattı.


Talat, Kıbrıs sorunun çözümünün CTP için bir misyon olduğunu kaydederek, bu misyonu başarıyla tamamlamanın ardından CTP'nin Kıbrıslılar arasında da ve bölgede de barış için katkısının da olması gerektiğini ifade ederek, kurultayın bu konuda bir adım olacağını söyledi.


YORGANCIOĞLU


CTP Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu CTP'nin her zaman merkeze insanı koyan, sosyalist ve özgürlükçü bir parti olduğunu dile getirerek, CTP'nin geçmişinde de şimdi de Kıbrıs sorunu için mücadele etmiş ve bu uğurda can vermiş kişiler bulunduğunu söyledi.


Teknoloji çağında, partinin her yenilenmeye karşılık kendini de yenilediğini anlatan Yorgancıoğlu, çeşitli çevre sorunları, göçler, savaşlar ve yoksullukla mücadele eden dünyanın ancak ortak çabayla kurtarılabileceğini kaydetti.


Ülkenin kendi ayakları üzerinde durabilmesi yanında Kıbrıs sorunun çözümüne de ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Yorgancıoğlu, başkasına kabahat bulmak veya başkalarından çözüm beklemenin, çözümsüzlüğün kalıcılaştırılmasına hizmet edeceğini bildirerek, önümüzdeki dönemde başlaması beklenen müzakere sürecinde ortaya en büyük gücü yine CTP'nin koyacağını, bu kadroların parti içerisinde mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

 
8 Aralık 2013 Pazar 08:45
Okunma: 1025
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu