Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkan Eroğlu Nil Tv'nin Sorularını Yanıtladı

Cumhurbaşkan Eroğlu Nil Tv'nin Sorularını Yanıtladı

"Çözüm İçin Müzakerelerin Sürdüğü Bir Ortamda Rumların Petrol Ve Doğal Gaz Arama Girişimleri Kıbrıs Türk  Tarafında 'art Niyet İçeren Bir Düşünce' Olarak Algılandı"

 
 
Cumhurbaşkan Eroğlu Nil Tv'nin Sorularını Yanıtladı
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta çözüm için müzakerelerin sürdüğü bir ortamda Rumların petrol ve doğal gaz arama girişimlerinin Kıbrıs Türk  tarafında "art niyet içeren bir düşünce" olarak algılandığını belirtti.  

Rumların bu girişiminin müzakere masasını da etkileyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunu Rum lider Hristofyas'a da bizzat söylediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Mısır'dan KKTC'ye gelen Nil TV ekibinin sorularını yanıtladı.  Annan Planı'na evet diyen Kıbrıs Türk tarafına halen daha çifte standart uygulandığına dikkat çeken Eroğlu, verilen sözlere rağmen halen izolasyonların kaldırılmadığına işaret etti.

Müzakere masasında 6 başlık olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı, bazı başlıklarda ilerlemeler olmasına rağmen henüz "çözüm anlaşması" noktasına gelinmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ayrıca, Rumların tanınmış bir devlet olmanın yanında AB üyesi olmaları nedeniyle çözüm konusunda ağır hareket ettiğini ve çözüme yönelik motive edilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

"VERİLEN SÖZLERE RAĞMEN ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR"

KKTC'ye yönelik çifte standart uygulandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs'ta bir çözüm bulunması için Annan Planı gibi Kıbrıslı Türklerin aleyhine olan bir plana "evet" dediğini hatırlattı.

"Bizim evet, Rum tarafının da hayır demesine rağmen Avrupa Birliği'ne giren taraf Rum tarafı olmuştur. Bize de 26 Nisan 2004'de izolasyonların kaldırılacağı sözü verilmesine rağmen hala daha izolasyonlar altındayız" diye konuşan Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorunu devam ederken Rum tarafının AB'ye alınmasının başlı başına "çifte standart" olduğuna vurgu yaptı.

"Kıbrıs Cumhuriyeti"nin 1960'da Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar arasında kurulan bir ortaklık devleti olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin 1963'te bu ortaklıktan dışlandığına dikkat çeken Eroğlu, bu ortaklık devletinin Rumlar tarafından işgalinin dünya tarafından normal karşılandığının altını çizdi.Cumhurbaşkanı Eroğlu "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin Rum Cumhuriyeti olarak Avrupa Birliği'ne alınması ve suçsuz taraf olan Kıbrıslı Türklerin de ambargolar altında tutulmasının büyük bir çifte standart olduğunu belirtti.

"HENÜZ 'ÇÖZÜM ANLAŞMASI' NOKTASINA GELMEDİK"

Müzakere masasında 6 başlık olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Biz de bu 6 başlığı müzakere ediyoruz" diye konuştu.

Bazı başlıklarda yakınlaşma sağlanmasına rağmen tam olarak "Kıbrıs sorununu bu anlaşmayla çözeceğiz" noktasına gelinmediğine dikkat çeken Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim döneminde benim adım 'uzlaşmaz' diye duyuruldu. Ancak seçildikten sonra BM Genel Sekreterine yazmış olduğum mektupta, müzakerelere, kaldığı noktadan devam edeceğimi bildirmiş ve hala o noktadan görüşmeleri sürdürüyorum. Çünkü biz bir anlaşma yapmak gereği üzerinde, buna inanmış bir şekilde hareket ediyoruz. Rum tarafı ise, hem AB üyesi hem de tanınmış bir devlet olmaları bakımından, müzakere masasında zamana oynamayı sürdürmeyi daha çok tercih ediyorlar."

"GAZ VEYA PETROL ARANMASI DOĞRU DEĞİLDİR"

Rumların petrol ve doğal gaz arama girişiminin müzakere masasını nasıl etkilediği yönündeki bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı ile Kıbrıs Rum tarafının Cenevre toplantısında BM Genel Sekreteri'ne söz verdiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Biz yoğunlaştırılmış müzakereleri devam ettireceğiz ve Ekim'de New York'ta yapılacak toplantıda bir çok konuda yakınlaşma sağlayarak çözüm bulmaya çalışacağız. Böyle bir uğraş içerisindeyken gaz veya petrol arama olayını gündeme getirmeleri, bizi, bir art niyet var düşüncesi içerisine sokmaktadır. Böyle bir ortamda, anlaşma arayışı içinde olduğunuz bir ortamda, bu konuda genel sekretere samimi olduğunuzu söylediğiniz bir ortamda, bizim de hakkımız, Türkiye'nin de hakları olduğu denizlerde gaz veya petrol aranması tabi ki görüşmelere etki yapar. Ben bunu Sayın Hristofyas'a da söyledim."

"RUM TARAFININ MUHATABI KIBRIS TÜRK TARAFIDIR"

Rumların gaz ve petrol arama propagandasını uzun bir süreden beridir yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Biz bir devletiz. Bu topraklarda yaşama kararlılığında olan bir halkız. O yüzden de Kıbrıs Türk halkının kabul edebileceği bir anlaşma arayışı içindeyiz" dedi.

Türkiye ile istişare içinde olduklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı, müzakere masasına götürülen fikirlerin, kendi ekibi ile yapılan çalışmanın bir ürünü olduğunu belirtti.

Rum lider Hristofyas'ın bazı zamanlarda bunu sorgulamasının yanlış olduğunu  söyleyen Eroğlu, Rum tarafının muhatabının Kıbrıs Türk tarafı olduğunu, bunu da Hristofyas'a sık sık hatırlattığını ifade etti.

"TÜRK ASKERİ BİR ANLAŞMAYA KADAR KIBRIS'TA KALACAKTIR"

Bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 1974'te Kıbrıs'a Kıbrıs Türk halkını kurtarmak için geldiğini söyledi.

Barış Harekatı ile Yunanistan'a demokrasi geldiğini ve Rumların da kendi içinde barışa ulaştığını anımsatan Eroğlu, "Bu harekat çok amaçlıydı. Tabi ki burada hala bir anlaşma olmadı. Anlaşma oluncaya dek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin burada kalması bizim de arzumuzdur.  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta bulunması anlaşmalardan doğan bir haktır" dedi.

Güney Kıbrıs'ta şu an hem Yunanistan'dan gelen askerler olduğunu, hem de nüfusu 900 bin olan bir ülkenin asker sayısının çok fazla olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu dengeyi koruduğunu ifade etti.

Annan Planı'nda Türk askerinin 650'ye düşürülmesinin ön görüldüğünü de anımsatan Eroğlu, Rum tarafının bu anlaşmaya hayır dediğini ve bir anlaşmaya kadar da Türk askerinin Kıbrıs'ta kalacağını söyledi.

"MARAŞ BÜTÜNLÜKLÜ BİR ÇÖZÜMÜN PARÇASIDIR"

Maraş ile ilgili bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı, Maraş'ın bütünlüklü bir çözümün parçası olduğunu dikkat çekerek, Maraş'ın akıbetinin ancak bütünlüklü bir çözümle belli olacağını söyledi.

"Geçmişte güven artırıcı önlemler çerçevesinde Maraş'ı Rumlara teklif ettik. Biz onlara Maraş'ı verelim, onlar da Uluslararası Lefkoşa Havaalanı'nı açıp müşterek çalıştıracağız, üzerimizdeki ambargoları da kaldıracaksınız diye birkaç kez teklifte bulunduk ancak onlar bunu her defasında reddetti" diye konuşan Eroğlu, Maraş'ın üçte ikisine yakın bir bölümünün Vakıf malı olduğuna dikkat çekti.

"RUMLAR ÇÖZÜME YÖNELİK MOTİVE EDİLMELİ"

Rum tarafının AB dönem başkanlığını almasından önce çözümü hedeflediklerini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'nin tanımadığı bir ülkenin dönem başkanı olmasının ve Türkiye'nin Rum devletinin düzenleyeceği toplantılara katılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Böyle olması durumunda Türkiye'nin AB ile ilişkilerini 6 aylığına durduracağını duyurduğunu anımsatan Eroğlu, Türkiye'nin bu hareketinin Rum tarafını bir anlaşmaya zorlayacağını düşündüğünü ifade etti.

Yaptığı temaslarda Rum tarafının dıştan güçler tarafından çözüme motive edilmesi gerektiğini söylediğine dikkat çeken Eroğlu, Rumların motive edilmemesi halinde ayak sürümeye devam edeceğini vurguladı.

(BRT/ÖK/PHA)


TAK
 
23 Eylül 2011 Cuma 16:09
Okunma: 721
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu